SGK Ek Bildirge Nasıl Verilir 2021 ?

59

SGK ek bildirge nasıl verilir ? Bu konu işverenlerin en çok zorlandıkları konuların başında gelmekte. Sosyal Güvenlik Kanununa göre her ayın aylık prim ve hizmet belgeleri ya da  muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin takip eden ayın 23’üne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gönderilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Ayın 23’ü hafta sonuna ya da resmi tatile denk geliyorsa son veriliş tarihi takip eden ilk iş günü olmaktadır.

Süresi içerisinde verilmeyen bildirgelerin elektronik ortamdan girilebilmesi mümkün değildir. Bu yazımızda süresinden sonra ek bildirge nasıl verilir, sgk ek 9 dilekçe örneği, ek bildirge cezası, sgk v2 bildirge iptali konularında yazımızda bilgi edinebilirsiniz. Güncel bildirge verme sürelerine sgk bildirge verme süreleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk asıl ek iptal ne demek ?

E bildirge v2 ek iptal nasıl verilir konusuna geçmeden önce dilerseniz kısaca bildirge türlerini tanımlayalım.

 • Asıl bildirge: Bir kanun numarası ile ya da kanun numarasız olarak her bir dönem için ilk verilen bildirgedir.
 • İptal bildirge: Ek ya da asıl bildirgenin iptali için kullanılan bildirgedir.
 • Ek bildirge: Bir dönemde aynı kanun numarası ile ya da kanun numarasız olarak verilen bildirgeye ilave olarak verilen bildirgedir.

Sgk ek bildirge hangi durumlarda verilir ?

Ek bildirge asıl aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesine ek olarak verilen belgedir. Örneğin 2021/02 döneminde 5510 sayılı kanun numarasını seçerek 3 kişinin asıl aylık prim ve hizmet belgesini gönderdiniz. Ancak 1 kişi için bildirge vermeyi unuttunuz. Bu kişi için tekrar 5510 sayılı kanun numarasını seçerek asıl bildirge veremezsiniz, ek bildirge yapmanız gerekiyor.

İşte vermeniz gereken ek bildirge kanuni süresi içerisinde ise e bildirge sisteminden elektronik ortamda herhangi bir cezai işlem uygulanmadan verebilirsiniz. Ancak bildirgeyi vermediğinizi süresi dışında tespit ettiyseniz kanuni süresi içerisinde elektronik ortamda veremezsiniz.

Aynı şekilde diyelim ki bildirgeyi verdiniz ama bildirgede çalışanların gün sayısı, prime esas kazancı, işe girişi, işten çıkışı v.s. hatalı bilgiler girdiniz. Belgeyi iptal etmeden düzeltme şansınız yok. Süresi içerisinde e bildirge sisteminden iptal ederek aynı belgenin doğrusunu ek belge olarak yine elektronik ortamda verebilirsiniz. Eğer süresini geçirdiyseniz elektronik ortamda veremezsiniz.

Sgk iptal ek bildirge nasıl verilir 2021

Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi içerisindeki ek bildirgeyi e bildirge sisteminden verebilirsiniz. Eğer kanuni süresi içerisinde ise iptal etmek istediğiniz bildirgeyi seçip devam ederek ek bildirge girebilirsiniz. Bu işlem sonucu sadece damga vergisi oluşur başka bir cezası bulunmamaktadır.

Ancak süresini geçirdiyseniz iptal ve ek bildirge için iki seçeneğiniz var. Birincisi ve yakında SGK’nın tamamen zorunlu hale getireceği e bildirge v2 sisteminden giriş diğeri ise  SGK Ek 9 belgesini doldurarak bir dilekçe ekinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi işveren servisine vermek. Dilekçe ve Ek9 belgesi örneği aşağıda verilmiştir. Bunları doldurarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilirsiniz. Yazımızın devamında ise e bildirge versiyon 2 üzerinden iptal ve ek bildirge girişi anlatılacaktır.

Sgk ek bildirge verme dilekçesi

Eğer ssk bildirgesini süresi içerisinde vermeyi unuttuysanız yukarıda verilen sgk ek 9 formu excel formatına ilave olarak sgk ek iptal dilekçesi de doldurmanız gerekmekte. Sgk ek-9 dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir;

 • Müdürlüğünüzde …………………… sicil numaralı işyerinde işlem görmekteyiz. 2021/… dönemine ait bildirgeyi elimizde olmayan sebeplerden dolayı elektronik ortamda veremedik. Dilekçe ekindeki bildirgenin işleme alınarak gereğinin yapılmasını arz ederiz. 

Aylık prim ve hizmet belgesi excel 2021

Elden bildirge için sgk ek bildirge formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ sgk ek 9 belgesi indir.Ayrıca sgk ek iptal formu ile ek ve iptal bildirgeyi nasıl düzenleyebileceğiniz ve bildirge düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler ile doldurulmuş örneği için Ek 9 Formu Dolu Örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge V2 uygulamasından iptal ve ek bildirge girişi

İptal ve ek bildirge için en kolay yol budur. Dilekçe ile ve ek 9 belgesini doldurmak ile uğraşmanıza gerek kalmıyor ve girdiğiniz belgeler direk bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ekranına düşüyor. SGK V2 sisteminden iptal/ek bildirge girişi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Önceliklee bildirge v2 sayfasına giriş sayfasından sisteme SGK kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş sağlayın.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla : Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi-Tahakkuk yıl/ay kısmından ilgili dönemi seçin.
 • Belge işlemleri kısmında Belge Mahiyeti- İptal, Tahakkuk Nedeni: Belge Türü ve/veya Kanun Numarası değişikliği kısmını seçin.
 • Açılan ekranda iptal etmek ya da düzeltmek istediğiniz bildirgeyi seçin.
 • Açılan ekranda Seçili Kişileri İptal et dedikten sonra Yeni Belge İşlemlerine Geç seçeneğini seçin.
 • Belge Mahiyeti: EK, Belge Türü çalışan durumuna göre seçin. Tahakkuk nedeni: Belge Türü ve/veya Kanun Numarası değişikliği kısmını seçin.
 • Kanun işlemleri kısmında geç verilen bildirge ise Kanun Numarası Yok, düzeltilecek bir bildirge ya da geriye dönük teşvik girişi ise ilgili kanun numarasını seçin.
 • Son olarak bildirgeyi onayladıktan sonra göndermiş olduğunuz bildirge bağlı olduğunuz SGK ekranına düşecektir.

Sgk v2 ek bildirge nasıl verilir 2021

E-bildirge 2 uygulaması üzerinden sgk bildirge iptali ile ek ve asıl bildirgeleri nasıl göndereceğinizi adım adım ve resimli olarak sgk iptal ve ek bildirge girişi sayfamızda anlattık. Hemen ziyaret ederek kolayca nasıl e bildirge iptal etme işlemi ile ek bildirge verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sgk iptal ek bildirge cezası ne kadar ?

Kanuni süresi içerisinde verilen bildirge için sgk ek bildirge cezası uygulanmaz. Ancak kanuni süresi dışında verilen belgelerde belgede yer alan çalışan başına fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/8’i oranında idari para cezası uygulanır. Uygulanacak idari para cezası tutarı toplamda brüt asgari ücretin 2 katını geçemez.

Eğer sgk iptal bildirgesi ve ek nitelikte belge veriyorsanız, verdiğiniz belgeler düzeltme amaçlı ise süresi dışında olsa bile sgk ek iptal cezası uygulanmaz. Sadece verilen bildirge başına damga vergisi uygulanır.

Sigortalıyı diğer belgelerden iptal ediniz ne demek ?

E-bildirge v2 ek iptal işlemi yapılırken bu uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Asıl ya da ek bildirge vermeye çalışırken bu uyarı çıkıyorsa sigortalının hizmetini iptal etmemiş ya da sgk bildirge iptali v2 üzerinden yapılmış olsa bile henüz SGK tarafından onaylanmamış anlamına gelir. İptal bildirge SGK tarafından onaylandıktan sonra işlem yapabilirsiniz.


59 Yorum
 1. metehan

  5511 4/b sözleşmeli tabi çalışan personelin 2018/2 ayında şubat ayında prim gün toplamı 30olması gerekirken sehven 28 girilmiş pek tutarlarında bir değişiklik yok ama günler eksik gönderilmiş düzeltmesi nasıl olur. cezası nedir.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İptal ve ek bildirge yapılması gerekiyor. İdari para cezası uygulanır gün sayısı değişeceği için.

 2. Hakan

  Merhaba,
  Nisan-Mayıs-Haziran dönemlerine ait değişiklik bildirgesini V2 sitesinden mi vereceğiz yoksa E-beyannameden mi?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sanırım e beyannameden veriliyor artık. E-bildirge v2’den verilemiyor.

 3. Barış

  Aylık bildirge de İkramiiyelerden dolayı tavana takıldım kalan kısmı ek yapabilirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Kalan kısmı ek yapabilir miyim derken anlamadım?

 4. Zeynep Atasoy

  Merhaba
  Ağustos ayına aıt sgk bılgırgelerını verirken personellerı 5510nolu kanundan vermıstım.sımdı bu kanun numarasını degıstırıp. 7252numaralı kanundan vermek ıstıyorum ama ıptal ek yaptığımda bu belgenın aslı yok uyarısı alıyorum.ne yapmam gereklı acaba ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ek vermeyeceksiniz. 7252 için asıl bildirge seçmeniz gerekiyor.

 5. Aslı

  Merhaba kolay işverenlikten yanlış Bilgi girmişim 10 çalışanı var bu 10 kişiye kanun girilmemiş ve 1 kişinin 2 gün eksik günü var ben şimdi 10 kişinin aslını iptal ettim ek vermek istediğimde kanuna girdiğimde Aslı yok yazıyor ne yapmalıyım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İptal bildirgenin onaylanması gerekiyor öncelikle. Bağlı olduğunuz SGK’ya onaylattıktan sonra ek bildirge girebilirsiniz. Ancak kolay işverenlikteki beyan, gün, teşvik bilgilerini de güncelleyin. Yoksa her ay aynı sorun olacaktır.

 6. Ahmet

  Merhaba, toplu iş sözleşmesi gereği değil, başka bir karar gereği.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Bu durumda E bildirge V2 ekranından ilgili dönem için günsüz ek bildirge vermeniz gerekiyor. Ek bildirgeden dolayı idari para cezası uygulanır bilginiz olsun.

 7. Ahmet

  Başka bir karar gereği.

 8. Ahmet

  Merhaba, asıl bildirgeyi süresi içerisinde verdim, kurum personeline geçmiş o dönem için ekstra ücret ödeme kararı aldı, bildirgesi üzerinde nasıl bir işlem yapılmalı. Teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Toplu iş sözleşmesi gereği mi yapılıyor bu yoksa başka bir karar gereği mi ?

 9. simge

  MERHABA .MUHSGK ONAYLADIM AMA TEŞVİKLİ PERSONELİ NORMAL BİLDİRDİM. DÜZELTMESİNİ NASIL YAPACAĞIM. SGK BİLDİRİMİNİ İPTAL EDİP SONRA EK OLARAK DÜZENLEYİP Mİ GÖNDERECEĞİM VE NASIL İPTAL EDECEĞİM

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer 8. Ay ise e bildirge v2 uygulamasında iptal ek bildirge vermeniz gerek. Sayfamızda adım adım nasıl yapacağınıza ilişkin bilgi mevcut. Sgk E-bildirge v2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 10. Mete

  Merhaba.nakdi ücret desteğinden faydalanan personelin mayıs,haziran ve temmuz ayları nüd girişleri işveren sisteminden 30 gün olarak girilmiş ancak sehven aylık bildirgeleri 15 gün eksik 15 gün çalışıyor şeklinde bildirilmiştir.Bundan dolayı mayıs ve haziran ayları tam ücret yatmasına karşın temmuz ödemesi yatırılmamış ve yatmama sebebi olarak aylık bildirgedeki 15 gün çalışma süreleri gösterilmiş ve o ayların mahsubu yapıldığı söylenmiştir.Biz durumu şu an farkettiğimiz için geriye dönük mayıs ve haziran ayları bildirgelerini düzeltip 30 eksik güne çevirirsek ödemeleri alabilirmiyiz ve bu düzeltmelerden dolayı ipc ile karşılaşaşırmıyız acaba?Çok teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. E bildirge v2 uygulamasından iptal ve ek bildirge ile gerekli düzeltmeyi yapabilirsiniz. İdari para cezası uygulanmaz.

   1. Mete

    Peki ödeme alabilirmi sizce personel düzeltme sonrası?

    1. Mehmet BAŞARAN

     Bana göre alabilir. Ama yine de İşkur’a bir sormanızı öneririm. Ayrıca E-bildirge V2 uygulamasından iptal/ek bildirge verdikten sonra SGK’ya da durumu anlatır bir dilekçe yazın.

 11. Mete

  Merhaba.Eczacı mükellefimizin çalışanı için fiili hizmet zammından faydalanması için 2019 yılında dilekçe verip yararlandırmıştık.Ancak yeni öğrendik bu personel için aylık bildirge gönderirken belge türünü 01 yerine 25 gün 29 koddan geri kalan 5 gün içinde 01 kodundan yapmamız gerekliymiş.Şimdi geriye dönük 2019 yılı ve 2020 ilk aylık dönemin belge türlerinde düzeltme istersek cezai işlemle karşılaşırmıyız??Çok teşekkürler cevap için şimdiden.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Prim gün sayısı ve kazançta değişiklik olmazsa idari para cezası uygulanmaz.

 12. Hatice

  Merhaba,
  2020/Nisan kçö döneminde sgk bildirgesindeki 10 kişinin prime esas kazançları eksik bildirilmiştir. v2 den bu kişiler için iptal bildirgesi verip daha sonra doğru pek tutarları ile ek bildirge mi vermeliyim? ipc olur mu ve ne kadardır. Teşekkür ediyorum.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aynen iptal ve ek bildirge girin. Herhangi bir cezası yok. Düzeltme amaçlı olduğu için.

 13. MEHMET ZEKİ

  Merhaba. 2020/Mayıs ayı işyeri pandemiden dolayı kapalı olduğundan APHB beyanı boş olarak verilmiş ancak eksik gün bu beyanda bildirilmemiştir.
  1- Ne yapmam gerekir.
  2-İptal ve ek vermek istiyorum (V2 den) ; İptal kabul görüp fakat şube onayı bekliyor. Ek veremiyorum zira “Asıl beyan yok” uyarısı alıyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. O zaman ek olarak değil de asıl olarak vermeniz gerekiyor. Aynı belge türü ile asıl bildirge verilmediyse asıl vermeniz gerek. Bir de öyle deneyin.

   1. Hakan

    Iyi günler. Kurumumuzda çalışan sözleşmeli öğretmenlerin haziran 15 temmuz 14 bildigelerini yaptık ancak 1 tane öğretmen mahkeme kararı ile bugün 13 temmuzda goreve basladi malesef bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz? Yasal süre var daha. Sadece onun için ek Bildirge yapabilir miyiz? Bir de 14 günlük maaş farklarıni da dikkate almamış malesef bildirgeyi yaparken. Komple iptal edip yeniden mi Bildirge vermeliyiz? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba Hakan BEY. Sadece o kişi için ek bildirge yapabilirsiniz evet. Süresi içerisinde oluyor zaten. Eğer kazançlarda değişiklik varsa süresi içerisinde olduğu için mevcut bildirgeyi iptal ederek yeniden ek olarak bildirge verebilirsiniz.

 14. Abdullah

  Merhaba Kolay gelsin iş kur kısa çalışma ile ilgili 6 gün fazla göstermişiz diye firmadan personel için 322 tl fazla ödeme yaptık diye para talep ediyor bunla ilgili ssk bildirgesini iptal edip ek versem bir cezai durum söz konusu olurmu acaba 2020/Nisan ayına ait bildirgeler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Cezası olmaz düzeltme yapabilirsiniz. E-bildirge 2 uygulamasından giriş yapmanız gerekmekte.

 15. fatih

  nisan 2020 sgk bildirimini verirken 5510 sayılı kanun seçmedim. Bildirgeyi iptal edip yenisini mi gireceğim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet iptal edip 5510 ile yeniden girmeniz gerekiyor.

   1. fatih

    Teşekkürler,Cezası nedir? Yapacağımda astarı yüzünden pahalı olmasın.Kazancı 1500 civarı,cezası asgari ücret olmaz değil mi?

    1. Mehmet BAŞARAN

     Kanun/belge no değişikliğinin bir cezası olmaz Fatih BEY. Süresi içerisinde vermişsiniz. Kanun belge no değişikliği kısmından yapacaksınız ama özellikle uyarmak isterim.

 16. nihal

  merhaba.
  gönderdiğim bildirgeyi 2 defa iptal etmek zorunda kaldım
  1. iptalden sonra ASIL verebildim.
  2. iptalden sonra ek istedi yeniden nasıl gönderebilirim. bir cezası olurmu.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aynı kanun numarası ile asıl bildirge veremezsiniz. Ek vermeniz gerek. Süresi içerisinde ise bir cezası yok.

 17. Mete bilge

  Merhaba 2020 mart ayında kçö den faydalanan 2 personel için eksik gün 5 gün yerine sehven 4 gün olarak onaylanmıştır.Düzeltme yapamıza gerek varmıdır?Düzeltme yapılırsa kazanç 1gün düşeceği için herhangi bir ipc ile karşılaşırmıyız??Teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Cezai işlemi olmaz. Düzeltme yapmanızı öneririm. Ama yine de düzeltme yapmadan önce bağlı olduğunuz işveren servisine de danışın. Yanlış birşey olmasın.

 18. eda

  merhaba bir firmada çalışan 31.12.2019 tarihinde işten ayrılmış bunu ilgili döneme ait bildirgede bildirdik fakat sehven unutulmuş olup 2020 döneminde 1-2 ve 3. aylara ait bildirgede işçi devam ediyormuş gibi bildirge düzenlenmiş ve prim ödemesi çıkmıştır.bununla ilgili ebildirgev2 den ilgili dönemlere ait işcinin iptalini yapıp düzeltme yapıp bildirsek ceza uygulanır mı

  1. SGKuzmani

   Merhaba. İşten çıkış bildirgesi varsa cezası olmaz. Ama iptal edilebilmesi için denetmene havale edilebilir. Denetmen fiili çalışıp çalışmadığının tespiti için inceleme yaptıktan sonra iptal gerçekleştirilebilir.

   1. Elif

    Mart ayı sgk günü 22 gün. Bildirilmiş ama kısa çalışma ödeneği başlama tarihimiz 19 mart zaten işyerimiz kapalı yani muhasebeci yanlış bildirmiş mart ayını suan düzeltip gün azaltabilir mi cezası varmı eğer yapmaz sa kısa çalışma ödeneği formuna sgk günü 22 yazamıypruz

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba. Gün azaltma olduğu için sgk direk işleme almayabilir. Düzeltme cezası olmaz ama belki biraz geç işlem yapılır.

 19. Zehra

  Merhaba,
  Mart2020 dönemi vermiş olduğum bildirgede 3 personelin gün sayısını ve prim tutarını arttırmam gerekiyor, V2 sisteminde izlenilmesi gereken yol hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem ? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Öncelikle iptal bildirge girmeniz gerekiyor. Bu İptal bildirgeyi bağlı olduğunuz SGK’ya onaylattıktan sonra Ek bildirge girişi yapacaksınız. Prim gün sayılarında artış varsa idari para cezası uygulanacağını hatırlatmak isterim.

 20. Deniz

  Merhaba 2020/03 kisa calisma odeneginden dolayi ek iptal yapmam gerekiyor.kazanc ve eksik gun kodlarini degistirecegim cezai islem uygulanirmi

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Sadece eksik gün nedeni güncellemeden dolayı ceza uygulanmaz. Ancak kazançta artış varsa ceza uygulanabilir.

 21. NECLA

  Merhabalar,
  2020/03 dönemine ait APHB bir işçi eksik göndermişiz . şimdi kanuni süresinden sonra sistemden ek verebilir miyim o işçi için , yada dilekçe ekinde EK APHB belgesi sgk kurumuna göndermem mi gerekiyor .

  1. SGKuzmani

   Merhaba. EBildirge V2 uygulamasından girmeniz gerekiyor. Kanuni süresi dışında verildiği için ceza uygulanır. sistemden vermiş olduğunuz ek prim ve hizmet belgeleri için ayrıca dilekçe yazmanız gerekmiyor.

 22. Ayşegül

  Merhabalar. 03/2020 Sgk bildirgesini yasal süresi içerisinde verdim ancak 5 günlük raporlu bir personelin bildirgeyi verdikten sonra farkettim ki 25 gün çalışma 6 gün istirahat olarak onaylamışım. Daha sonra yine yasal süresi içerisinde ek vermek üzere asıl belgedeki raporlu işçiyi seçerek düzeltmeyi sadece o işçi üzerinden verdim. İşlem doğru mudur? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Evet yapmış olduğunuz işlem doğru. Tamamını değil sadece yanlış olanı düzeltmeniz gerekiyordu ve siz de öyle yapmışsınız.

 23. Adem

  2018 ve 2019 yıllarında çalıştırdığımız işçilere eksik fazla mesai ücreti ödediğimizi tespit ettik ve şubat ayı bildirgelerini girdikten 1 gün sonra işçilere eksik yatırılan tutarları ödedik. Şimdi ek bildirgeyi nasıl vermeliyiz

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Ek bildirgeyi e bildirge v2 ekranından günsüz ve sadece kazançlı olarak vermeniz gerekiyor.

 24. irfan

  Apartman yöneticisiyim; apt. temizlik işleri için bir tane eleman çalıştırıyoruz .10 günden az süreli olarak. Önceden e bildirge işlemini sigortacıya vermişlerdi. 2020 Ocak ayından itibaren kendim yapmayı düşünüyorum. Bir önceki ayın e bildirgesinin verilip verilmediğini nasıl kontrol edbilirim?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. 10 günden az ise sistem tahakkuku otomatik yapıyor ev hizmetlerinde. Sgk ile görüşerek teyit edebilirsiniz bu durumu.

 25. Mustafa ışık

  Merhaba kolay gelsin. Mart 2019 bilgirgesinde emekli olan personel adını sehven değiştirmeyi unutup, yeni işe başlayan personelin primleri yatırılmıştır. Yani hizmet listesinde şubat sonu emekli personelin bilgileri var fakat 1 martta başlayan personelin prim rakamları yazıldı. Geriye dönük bu hata nasıl düzeltilebilir?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Düzeltme işlemini siz yapamazsınız. Anladığım kadarı ile kazancı hatalı yazmışsınız. Bunun düzeltilmesi için Sgkya iptal ve ek bildirge vermeniz gerekiyor. Düzeltme amaçlı olacağından ceza uygulanmaması gerekir.

 26. hakan gürcan

  2019 mart ayı bildirgesini süresi içinde internetten verdim. ama 23 martta işe giren işçi unutulmuştur unutulan bu işçi için ek beyan düzenleyin v2 internetten gönderemiyorum dilekçe ekinde verilebilirmi.?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet dilekçe ekinde verebilirsiniz. 1/8 oranında ipc uygulanır bilginiz olsun.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.