SGK Emanet Sorgulama, Mahsup Dilekçesi

SGK emanetteki tahsilatlardan haberiniz var mı ? Sizin de SGK işveren emanetinde paranız olabilir. İşveren olarak e bildirge sisteminde işveren emanet hesaplarınızı kontrol ettiğinizde burada emanet listesini görebilirsiniz. İşveren emanetteki tahsilatların birçok nedeni olabilir. Tabi ki bunları talebiniz halinde iade de alabilirsiniz. Bu yazımızda e bildirge işveren emanet tahsilatları nedir, tahsilatları borca mahsup için dilekçe nasıl yazmanız gerekir, emanet tutarları nasıl iade alınır  konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazımızın devamında işverenlerin yani sigortalı çalıştıranların emanet paraları ile ilgili bilgi verilecektir. Eğer sigortalı olarak SGK emanetine alınan rapor parası ya da şahıs ödemeniz varsa nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi ve sorgulama yapmak için rapor parası emanet sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk emanetteki para nedir ?

Öncelikle Sgk emanetteki tahsilatlar nedir ondan biraz bahsedelim. Eğer siz de işveren e bildirge sistemi üzerinden sorgulama yaptığınızda emanet listesinde alacak görüyorsanız bu alacakların birçok sebebi olabilir. Prim ödemelerinizi fazla ödemiş yani tahsilat tahakkuktan fazla olmuş olabilir. KDV alacağınız vergi dairesinden gelmiştir ve emanet hesabınızda beklemekte olabilir. Geriye dönük teşvik değişikliğinden dolayı oluşmuş prim alacağınız olabilir. İptal edilen ya da düzeltilen aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklı fazla ödeme oluşmuş olabilir. Beyan usulü ödeme yapmak isterken fazla ödeme yapmış olabilirsiniz. Hatalı ödemeden dolayı ödemiş olduğunuz tutarlar emanet hesabına alınmış olabilir. 6661 asgari ücret desteği alacağınız olabilir. Özetle emanetteki tahsilatların yukarıda sayamadığımız birçok sebebi olabilir. Sebepten ziyade önem arz eden konu bu paraların iade alınıp alınamayacağı ya da prim borçlarına mahsup edilip edilemeyeceği.

Sgk emanet sorgulaması nasıl yapılır ?

Emanet hesabınızda para olup olmadığını işveren sisteminde Sgk emanetteki para sorgulaması yaparak görüntüleyebilirsiniz. Ancak geriye dönük teşviklerden kaynaklı olan ve mosip emanetine aktarılmamış olan emanetleri burada görmüyor olabilirsiniz. Onların görüntülemesi yalnızca SGK tarafından yapılabilmektedir. SGK işveren sisteminden emanet görüntülemek ve Sgk emanet para sorgulaması yapmak için hemen SGK işveren sistemi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emanetteki tahsilatlar nasıl alınır ?

Sgk emanet görüntülemesi yaptınız ve emanette paranız varsa bunların iadesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilirsiniz. Emanet hesaplarındaki parayı iade alabileceğiniz gibi varsa prim borçlarınıza mahsup edilmesi için dilekçe de verebilirsiniz. Zaten Türkiye genelinde herhangi bir SGK’ya bağlı işveren dosyalarınızdan birisinde geçmiş dönem prim borcunuz varsa iadesi söz konusu olamaz. Bu borçlara mahsup edilir. Tabi bunun için de sgk emanete alınan para için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Sgk emanet mahsup dilekçesi

Emanet hesaptaki paraların iadesi için dilekçe ile işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmalısınız. Emanet paralarını dilerseniz aynı dosyaya dilerseniz de prim borcunuzun olduğu başka bir dosyaya mahsubu için dilekçe verebilirsiniz. Aşağıda hem iade, hem aynı dosyaya mahsup hem de aynı işverenin farklı dosyalarına mahsup ile ilgili dilekçe örneklerini bulabilirsiniz.

Sgk emanete alınan para için dilekçe

Eğer işveren emanetinizde para varsa ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa aşağıdaki örnek Sgk emanet dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak paranızın iadesinin hesabınıza yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  • Müdürlüğünüzde ……………………………………………….. sicil numarasında tescilli işveren dosyamızın emanet hesabındaki ………………….. TL tutarının TR……………………………… iban numaralı hesabımıza iade edilmesi hususunu arz ederiz. 

SGK emanetteki paranın mahsup dilekçesi örneği

Emanetteki paranın cari dönem ya da geçmiş prim borçlarına mahsubu için aşağıdaki Sgk mahsup dilekçesi örneği ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

  • Müdürlüğünüzde ……………………………………………….. sicil numarasında tescilli işveren dosyamızın emanet hesabındaki ………………….. TL tutarının geçmiş/cari dönem prim borçlarımıza mahsup edilmesi hususunu arz ederiz. 

Sgk emanetin başka işyeri sicil numarasına aktarılma dilekçesi

Eğer herhangi bir sicil numarasında alacağınız var ancak bu dosyada borcunuz yoksa bunların borçlu sicil numarasına aktarılması için aşağıdaki Sgk emanetteki para dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Müdürlüğünüzde ……………………………………………….. sicil numarasında tescilli işveren dosyamızın emanet hesabındaki ………………….. TL tutarının …………………………………….. sicil sayılı dosyamıza aktarılarak geçmiş/cari dönem prim borçlarımıza mahsup edilmesi hususunu arz ederiz. 

Sgk emanet hesaptaki para kaç günde iade edilir ?

Bu işlem başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişir. Genelde Sgk emanet hesabında yer alan paranın borca mahsup işlemi aynı gün yapılır. Ancak farklı bir dosyaya mahsup ya da iade işlemi daha uzun sürebilmekte.

Mosip ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm ödeme, tahsilat, tahakkuk işlemlerinde kullanılan muhasebe sistemidir. Mosip açılım olarak “Muhasebe Otomasyon Sistemi Projesi” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Mosip emanet tahsilatları ne demek ?

Hem işverenlerin hem de diğer sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacaklı oldukları prim, işgöremezlik ödemesi gibi ödemeler sorgulama yapıldığında Mosip emanetinde görülür.

Mahsup etmek ne demek ?

Mahsup halk arasındaki anlamı ile saydırma olarak tanımlanabilir. Yani birinde borcunuz var alacağınız da var. Borcu alacağa saydırmak anlamına gelir. Mahsuplaşma olarak da tanımlanabilir. İşte SGK mahsup da SGK’daki alacağın borca saydırılması işlemi olarak tanımlanabilir.

Mosip sisteminden gelen hata nedir ?

Kimi zaman sistemde herhangi bir SGK prim borcunu sorguladığınızda ” Mosip sisteminden gelen hata” uyarısı alabilirsiniz. Bu hatanın birkaç sebebi olabilir. Sorgulama yapılan sicil ya da T.C. numarasının herhangi bir borcunun olmaması, yanlış sicil ya da T.C. ile sorgulama yapılıyor olması ve ya sistem hatası olası hatalar arasında sayılabilir.

4/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1