Sgk Hizmet Birleştirme Dilekçesi 2022

Sgk hizmet birleştirme dilekçesi ile birden fazla sigorta kolunda geçen tüm SGK hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz. Eğer SSK, bağkur, emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetleriniz varsa emekli olmadan önce bu hizmetleri birleştirmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Eğer bu işlemi önceden yaparsanız emeklilik dilekçesi verdiğiniz zaman bir de hizmetlerin birleştirilmesi için gereken zamanı beklememiş olacaksınız. Bu yazımızda tüm sigorta kolları için ve memurlar için hizmet birleştirme dilekçesini bulabilir ve hizmet birleştirmesi hakkında sık sorulan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK hizmet birleştirme nedir ?

Hizmet birleştirme birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetlerin ( SSK, Bağkur, emekli sandığı, isteğe bağlı sigorta, yurtdışı hizmetleri v.s.) en son çalışmanın olduğu dosyada birleştirilmesi işlemidir. Eğer dilekçe vermezseniz SGK emeklilik dilekçesi verdiğinizde birleştirme işlemini yapmaktadır.

SGK hizmet birleştirme dilekçesi örneği ne zaman verilmelidir ?

Aşağıda vermiş olduğumuz sigorta birleştirme dilekçe örneğini emeklilikten önce vermeniz gerekmektedir. Böylece tüm hizmetleriniz emeklilik dilekçesi vermeden önce tek dosyada birleştirilmiş olacaktır.

SGK hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

İşlemin yapılabilmesi için hizmet birleştirme evrakları ile son çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması gerekmektedir. Hizmet birleştirmesi dilekçesi verilecek olan yer son çalışmaya göre belirlenir. Buna göre;

 • Son çalışması 4a yani SSK olanlar ile 4b yani bağkur olanlar son çalışmasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışması 4/c yani emekli sandığı olanlar ise memurlukta hizmet birleştirme dilekçesi ile kendi kurumlarına başvurmalıdırlar.

Sgk hizmet birleştirme E devlet’ten yapılır mı ?

E-Devlet hizmet birleştirme işlemleri yapılamamaktadır. Dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Ancak E-devletten;

SGK yurtdışı hizmet birleştirmesi nasıl yapılır ?

Eğer yurtdışında çalıştığınız hizmet sürelerini daha önce borçlandıysanız ve bunların son çalışmanızın olduğu dosyada birleştirilmesini istiyorsanız dilekçe ile son çalışmanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Örneğin İsviçre prim transferi yoluyla borçlandığınız süreleri 4/b dosyanızda birleştirmek için 4b dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne Sgk birleştirme dilekçesi ile başvurmalısınız.

Memur hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Son çalışması emekli sandığı yani 4c olan devlet memurlarının memur hizmet birleştirme dilekçesi ile Kurumlarının insan kaynakları servislerine başvurmaları gerekmektedir. 4/a 4c hizmet birleştirme ve ya 4/b 4c hizmet birleştirme işlemleri için memurlar SGK’ ya yönlendirilmektedir. Ancak bu yanlıştır. Memurlarda hizmet birleştirme kendi Kurumları aracılığı ile yapılmaktadır. Memuriyette hizmet birleştirme için yapılması gereken memurun aşağıdaki memur hizmet birleştirme dilekçe örneği ve gerekli evraklar ile kendi kurumuna başvurması ve Kurumun da bu başvuruyu SGK’ ya göndermesi gerekmektedir.

Öğretmen hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Peki hizmet birleştirme nasıl yapılır öğretmenler için ? Kadrolu öğretmenlerin hizmet birleştirmesi yapabilmeleri için emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi ve gerekli diğer evraklarla bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlüğü personel servisine başvurmaları gerekmektedir. İlgili Müdürlük hizmet birleştirme için dilekçe örneği ile başvuran öğretmenin başvurusunu gereği yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderecektir.

Ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenlikte belli bir tarihe kadar geçen hizmetler 4c emekli sandığı kapsamında iken belli bir tarih sonrasında da 4/1-a yani SSK kapsamına geçmiştir. Eğer sizin ücretli öğretmenlik hizmetleriniz SSK kapsamında ise ve e-devletten SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulaması yaptığınızda bu hizmetler hizmet dökümünüzde görünüyorsa SGK Tescil ve Hizmet Dökümü almanız ve ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme dilekçe örneği ile son çalışmanızın olduğu SGK’ya başvurmanız yeterli olacaktır. Eğer kadrolu öğretmenseniz ve emekli sandığı kapsamında iseniz hizmet birleştirme ücretli öğretmenlik işlemi için bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme dilekçesi ve gerekli evraklarla başvurmanız gerekmektedir.

Ücretli öğretmenlik hizmetleri emekli sandığı kapsamında bildirilenlerin bu hizmetleri T.C. numarasına yüklenmemiş ve e-devlette sorgulama yapıldığında görülmemektedir. Burada yapmanız gereken;

 • Öncelikle ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bu hizmetlerinizi gösterir hizmet belgesi alın.
 • Bu belge ve bir dilekçe ile öncelikle hizmetlerinizin işlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı- Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine başvurun.
 • Bu hizmetler T.C. numaranıza işlendikten sonra artık vekil öğretmenlik hizmet birleştirme dilekçesi ve diğer evraklarla bağlı olduğunuz ilgili Kuruma başvurarak hizmet birleştirmesi işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK hizmet birleştirme için gerekli evraklar nelerdir ?

Bağkur, SSK ve memuriyette hizmet birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimize göre gelelim başvuru için gerekli evraklara. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Hizmet birleştirme dilekçesi ( Emekli sandığı, bağkur ssk birleştirme dilekçe örneği aşağıda verilmiştir )
 • E-devletten alınacak barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Belgesi ( Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak indirebilirsiniz ⇒ E-devlet SGK hizmet birleştirme belgesi indir. Barkodlu Belge Oluştur diyerek resmi işlemler için kullanabileceğiniz belgeyi indirebilirsiniz.
 • Eğer ücretli öğretmenlik hizmetlerinizi birleştirecekseniz ve bu hizmetler emekli sandığı kapsamında ise ilçe milli eğitim müdürlüğünden alınmış hizmet belgesi,
 • Yurtdışı hizmetlerinizi daha önce borçlandıysanız ve bunlar hizmet dökümünde görünmüyorsa elinizde varsa borçlanma, prim transferine ait belgeler.
 • Sağlık Bakanlığı hizmet birleştirme genelgesine göre Hizmet Birleştirme için gerekli evraklar Sağlık Bakanlığı için de yukarıda belirtildiği gibidir.

Sgk hizmet birleştirme dilekçe örneği 2022

Dilekçe örnekleri son çalışmanın olduğu sigorta koluna göre aşağıda verilmiştir.

 • Son çalışmanız SSK ya da bağkursa buradan 4a ile 4b hizmet birleştirme dilekçesi örneğini indirebilirsiniz ⇒ SGK hizmet birleştirme dilekçesi indir.
 • Son çalışmanız emekli sandığı ise yani memursanız, öğretmenseniz diğer hizmetlerinizi emekli sandığı ile birleştirmek için Kurumunuza vermeniz gereken birleştirme dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ Emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi örneği indir.
 • Hizmet birleştirme dilekçe örneği sağlık bakanlığı personeli için ayrıca düzenlenmemiştir. Sağlık bakanlığı hizmet birleştirme işlemi için de emekli sandığı kapsamında vermiş olduğumuz dilekçe ile başvurabilirsiniz.
 • Tsk hizmet birleştirme dilekçesi olarak da emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesini kullanabilirsiniz.

Memur hizmet birleştirme hesaplama programı

Devlet memurları için hizmet birleştirmesi hesaplamasının yapılabileceği bir program şu an için hizmete sunulmuş değil. Dilerseniz kendiniz hizmet birleştirme hesaplama excel programı oluşturarak hizmetleri ekleyebilir ve hesaplayabilirsiniz.

SGK hizmet birleştirme ne kadar sürer ?

Peki SGK hizmet birleştirme kaç gün sürer ? SGK, bağkur ve devlet memuru hizmet birleştirme işlemlerinin hepsi farklı farklı sürelerde sonuçlanabilir. Talebin sonuçlanma süresi ortalama 1,5-2 ay arasındadır. Ancak SGK artık hizmet birleştirme işlemlerini ve hizmet taleplerini elektronik ortamda yaptığından daha hızlı da sonuçlanabilmektedir. Sonuçlanma süresi ilgili Kurumun yoğunluğuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Sgk hizmet birleştirme sorgulaması nasıl yapılır ?

Birleştirme işlemleri SGK dosyanız üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sistemde buna dair sorgulamayı yapabileceğiniz bir uygulama yoktur. Ancak T.C. numaranıza işlenmemiş olan hizmetler artık T.C. numaranızda görüntülenebiliyorsa süreç devam ediyor ya da sonuçlanmış anlamına gelir. Süreci SGK evrak takip sisteminden takip edebilir ve son durumu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme 2022

Yukarıda 4a 4c hizmet birleştirme nasıl yapılır kısmında ücretli öğretmenlik için hizmet birleştirme işlemlerini nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntılar ve dilekçe örneklerini sunduk. Eğer ücretli öğretmenlikte hizmet birleştirme nasıl yapılır konusunda kafanıza takılan ya da sormak istediğiniz bir kısım varsa yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

SGK hizmet birleştirme faydaları nelerdir ?

Gelelim hizmet birleştirmenin faydalarına. Hizmet birleştirmeyi emeklilik zamanı gelmeden önce yaparsanız dilekçe verdiğinizde sadece aylık bağlanması için gerekli süre beklersiniz. Ancak birleştirme dilekçesini vermezseniz emeklilik dilekçesi verdiğinizde birleştirme işlemi yapılır ve aylık bağlanması için geçecek süreye ilave olarak bir de hizmet birleştirmesi için geçecek süreyi beklemeniz gerekir. Bu da birkaç ay beklemenize neden olur. Kısaca hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi erken aylık bağlanması ve uzun süre beklememenizdir.

Hizmet birleştirme emeklilik hesaplama

4c ve 4a 4b hizmet birleştirme nasıl yapılır konusunda ayrıntıları verdik. Peki birleştirme yaptım ama ben ne zaman emekli olurum. İşte bu sorunun cevabı ilk defa prim ödenen tarihe göre değişir. İlk defa prim ödeme tarihi ve toplam hizmet süresine göre ne zaman emekli olacağınızı emeklilik tablosu sayfasından hesaplayabilirsiniz.

Hizmet birleştirmesi yapmadan emeklilik dilekçesi verilebilir mi ?

Hizmet birleştirme dilekçesi verilmemiş olması emekli maaşı bağlanmasına engel değildir. Emeklilik dilekçesi ile başvurduğunuzda SGK hizmet birleştirmesini yapacaktır. Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi hizmet birleştirmesi için gerekli süre kadar beklemeniz gerekecektir.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Hizmet Birleştirme Dilekçesi 2022” üzerine bir yorum

 1. Merhaba,

  TSK da 12 yıl çalıştım ve özel sektörde alışmaya devam ediyorum. 12 yıla ait emekli sandığı tazminatımı alabiliyor muyum? Teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın