SGK Ünite Kodları ve Sgk Hizmet Dökümü Kodları

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünde birçok bölüm yer almaktadır. Özellikle işçi çalıştıran ve muhtasar prim ve hizmet beyannamesine geçen işverenler için sigorta ünite kodları önem arz etmektedir. Bu yazımızda hizmet dökümünde yer alan sigorta kolu (*) 4a ne demek, sgk’da ünite kodu nedir nasıl sorgulanır, 4a yıldız ne demek gibi parametlerin açıklamalarını bulabilir ve konu hakkında sık sorulan sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

Sgk ünite kodu nedir ?

Öncelikle sgk ünite kodu ne demek sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Bildiğiniz gibi ülkemizde birçok Sosyal Güvenlik Merkezi açılmıştır. Neredeyse artık her ilçede bir Sosyal Güvenlik Merkezi bulunmaktadır. İşte her bir SGM’nin sahip olduğu kodlar ünite kodu olarak tanımlanır. İşçi çalıştıran işverenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 26 haneli SGK işyeri sicil numarası verilir. İşyeri sicil numarası içerinde yeni ve eski ünite kodları yer alır.

Örnek bir işyeri numarası üzerinden somutlaştırmak gerekirse sicil numaramız 4-4120-01-01-1178440-006-23-55 olsun. Bu örnek sicil numarasında;

  • Yeni Ünite Kodu : 26 karakterli işyeri SGK numarasının 6. ve 7. Karakterleridir. Yani 01’dir.
  • Eski Ünite Kodu : 26 karakterli işyeri SGK numarasının 8. ve 9. Karakterleridir. Burada da eski şube kodu 01’dir.

Sgk ünite kodu sorgulaması nasıl yapılır ?

  • Ünite kodunun ne olduğuna yukarıda değindik. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ünite kodu 26 haneli işyeri sicil numarası içerisinde yer alır.
  • İşyeri sicil numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek ve online sorgulamak için SGK işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Dilerseniz SGK işveren sistemine giriş yaparak doğrudan ünite kodu ve SGK işyeri sicil numarası sorgulaması ile ünite kod sorgulaması yapabilirsiniz.

Sgm kodu nedir ?

SGM yani Sosyal Güvenlik Merkezi kodu ise yine 26 haneli  işyeri sicil numarası üzerinde yer alan 20 ve 21. karakterlerdir. Yukarıdaki örnek sicil numarasında SGM kodu 23’tür.

Aphb açılımı nedir ?

APHB aylık prim ve hizmet belgesi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ve hizmet bilgilerinin elektronik ortamda bildirilmesine imkan sağlayan bildirgedir. 2020/Temmuz ayı itibariyle tüm Türkiye’de muhtasar ile birleşerek muhtasar ve prim hizmet beyannamesi adını almıştır.

Sigorta kolu (*)4a ne demek ?

Bir işverene bağlı olarak ve hizmet akdine tabi bir şekilde sigortalı olarak çalışanlar 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bunlar 4a sigortalısı olarak da adlandırılır. Dolayısıyla hizmet cetvelinde yer alan 4a ssk kapsamındaki çalışmalara ilişkin hizmetler olarak tanımlanabilecektir.

Yıldızlı 4a ne demek ?

Peki (*)4a parantez içindeki yıldız neyi ifade ediyor ? İşyerinde çalışırken rapor alan işçilerin raporlu olduğu sürelerde çalışmadığına dair bildirge ekranında  (*)4a sgk kutucuk yer almaktadır. Bu kutucuk işaretlendiğinde sigortalının hizmet dökümünde 4a hizmet dökümü yıldız işareti yer almaktadır. Sigorta kolunda yıldız işareti işveren tarafından sigortalı raporlu sürelerde çalışmamıştır şeklinde yapılan çalışmadığına dair bildirim girişine aittir.

(k)4a ne demek ?

4a yani SSK hizmetinin karşısında eğer (K) ibaresi  varsa Kontrollü İşyeri anlamına gelir ve işyerinde Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından denetim yapıldığı anlamına gelir. Peki sgk hizmet dökümünde k ne demek ?Bu süre içerisinde işyeri kontrollü işyeri olur ve denetim süreci tamamlandığında bu ibare yine denetim tarafından kaldırılır.

(ş)4a aphb nedir ?

4a ssk hizmet dökümü karşısında yer alan (Ş) ibaresi Şüpheli işyeri anlamına gelir. Bu işyerinde kayıtdışı istihdam varsa ya da şikayet varsa ve Denetmen ya da Müfettişlerce tetfiş varsa bu ibare konulur. Denetim sonucunda hizmeti yersiz olanların hizmetleri iptal edilir. Hizmet dökümünde karşısında ( Ş) ibaresi yer alan hizmetler varsa emeklilik maaşı bağlanmaz ve bu denetim süresinin sonlanması beklenir.

506/aphb sigorta türü nedir ?

Peki 4a 506/aphb ne demek ? 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlülük tarihi olan 01 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı çalışanlar yani eski ismi ile ssk kapsamındakiler 506 Sayılı Kanun’na tabi idi. Dolayısıyla burada görüntülenen hizmetler 506 sayılı kanun yürürlükte ilen ssk çalışmasına ait olan hizmetler anlamına gelmektedir.

506 aphb meslek kodu nedir ?

Bildiğiniz üzere aylık prim ve hizmet belgelerinde meslek kodları zorunlu hale gelmiş ve çalışanların işyerinde yaptıkları işe uygun meslek kodları ile bildirimi gerekli kılınmıştır. 506 Sayılı Kanun’a tabi ssk çalışması karşısında yer alan meslek kodları da bunlara aittir. Güncel meslek kodlarına SGK meslek kodları sayfamızdan erişebilirsiniz.

Belge kodu basamak derece 1 nedir ?

Basamak değeri bağkurlular için geçerlidir. Bağkurlular 2008 Öncesinde bulundukları basamaklara göre prim ödemesi yapmaktaydılar. Ancak bu düzenleme sonradan kaldırılmıştır. Şu anda taban ve tavan prim tutarları arasında aylık prim ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“SGK Ünite Kodları ve Sgk Hizmet Dökümü Kodları” üzerine bir yorum

  1. merhaba sigorta günlerimin karşısında (*)4a ibaresi var istirahatli oldugum gunlerde bunun istirahat anlamına geldiğini öğrendim bu işaretin karşısında sigorta prim günü 0 olan yerleri anladım fakat karşısında 30 gün yazan yerlerde de bu işaret var yaklaşık 8 ay karşısında gün belirtilen bu işaret ne anlama geliyor bu odenen primlerim emeklilik için geçerlimi malum EYT çıkma durumu var bu gunler bana problem yaratırmı acaba bilgi verebilrseniz çok sevinirim

    Cevapla

Yorum yapın

2