Sgk İnşaat Dosyası Açma İşlemleri

4

Sgk inşaat dosyası açma işlemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Ruhsata tabi olarak yapılan inşaat işlerinde Sgk dosya açılışı yapılması ve inşaatının maliyetine göre işçilik bildiriminin yapılması Kanuni zorunluluktur. Ruhsat alındıktan sonra özel inşaat Sgk dosya açmak için Kanunen belirlenmiş bir süre vardır ve bu süre dolmadan Özel bina inşaatı ssk dosyası açılışının yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda inşaat Sgk dosyası ne zaman açılır, inşaat işçi sigortası nasıl yapılır konularında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İnşaat sgk dosyası açma işlemi nasıl yapılır ?

Tüm SGK işyeri tescil işlemlerinde olduğu gibi inşaat Sgk dosya açılışının da elektronik ortamda SGK işyeri tescil uygulamasından yapılması gerekmektedir. SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden özel bina inşaatı işyeri tescilinin yapılabilmesi için e-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresinin bina inşaatı sahibi adına olması zorunlu değildir. Muhasebeci ya da mali müşavir kendi e-devleti ile başkası adına da inşaat işyeri tescil işlemini gerçekleştirebilir. Özel bina için sigorta dosyası açmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu- İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden) menüsüne giriş yapın ve uygulamaya girin. Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle direk giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK işyeri tescil uygulaması girişi.
 • Ben bu örnekte Gerçek Kişi için bina inşaatı tescili hakkında anlatım yapacağım.
 • Uygulamaya girdikten sonra GERÇEK KİŞİ İŞYERİ BİLDİRGESİ DÜZENLEME menüsüne girin.
 • İşyeri Bilgileri menüsünde Bağlı olunan il-İlçe ve Sosyal Güvenlik Merkezi Bölümlerini seçin. Sigortalı Çalıştırmaya Başlanacak Tarih kısmında hangi tarih itibariyle işçi girişi yapacaksanız o tarihi yazın. Yapılan İşin Niteliği kısmına “Özel Bina İnşaatı” yazın. İşyeri Mahiyeti kısmını GEÇİCİ olarak seçin. Çalışmaya Başlayacak Sigortalı Sayısı kısmında ilk tescilde kaç sigortalı girişi yazacaksanız o sayıyı belirtin. 1 olarak yazabilirsiniz. Sonrasında fazla giriş de yapabilirsiniz sorun olmaz. Defter Tipi bölümünde eğer aynı zamanda ticari faaliyeti olan bir mükellefseniz ilgili defter tipinizi seçin. Eğer ticari bir mükellefiyet yoksa sadece inşaat için tescil açacaksanız bu durumda DEFTERE TABİ DEĞİL diyerek devam edin. Meslek Teşekkülü kısmına “YOK” yazın. Ticaret Sicil Vakıf Dernek No kısmına “0” yazın. İhale Kodu kısmında “Özel Bina” seçimi yapın. Daha sonra inşaat ruhsatında yazan Ada No, Parsel No, Ruhsat Veren Makamın Ünvanı yani Belediye, Rusat Veren Makamın Adresi yani Belediyenin Adresi kısımlarını eksiksiz doldurarak DEVAM edin ve sonraki sayfaya geçin.
 • Adres Bilgileri kısmında inşaatın adresini ruhsatta yer alan şekilde eksiksiz ve güncel olarak doldurun ve Devam ederek sonraki sayfaya geçin.
 • Nace Bilgileri sayfasında 6 lı Nace kodu bölümüne İkamet amaçlı olmayan binalar için 412001  yazarak ekleyin. 412001 nace kodu açıklaması şu şekildedir ” İkamet amaçlı olmayan binaların inşaatı (fabrika, atölye vb. sanayi üretimini amaçlayan binalar ile hastane, okul, otel, işyeri, mağaza, alışveriş merkezi, lokanta, kapalı spor tesisi, cami, kapalı otopark, tuvalet, vb. inşaatı)”.  İkamet amaçlı bir bina yapılıyorsa bu durumda 412002 yazıp ekleyin. 412002 nace kodu açıklaması şu şekildedir: İkamet amaçlı binaların inşaatı (müstakil konutlar, birden çok ailenin oturduğu binalar, gökdelenler vb.nin inşaatı) (ahşap binaların inşaatı hariç). Daha sonra Devam diyerek sonraki sayfaya geçin.
 • Yönetici Bilgileri kısmında ruhsat sahibi yani işveren T.C. numarasını yazarak Sorgulama yapın. Telefon numarasını yazarak Ekle butonuna basın ve devam ederek sonraki sayfaya geçin.
 • E-Bildirge Kullanıcı bölümünde E-bildirge şifre kullanıcısını tanımlayın. T.C. numarasını yazarak Sorgulayın ve ekleyin. Kullanıcı işverenin kendisi de olabilir başka birisi de olabilir. Ancak işverenden hariç bir kullanıcı seçilecekse e-bildirge kullanıcısına şifre oluşabilmesi için İşveren tarafından e-devlette SGK E bildirge sözleşme onayı yapılması gerekmektedir.
 • Buraya da giriş yaptıktan sonra son sayfada girdiğiniz bilgileri kontrol edin. Eksik ya da hatalı bir kısım yoksa KAYDET diyerek tescil bilgilerini içeren İşyeri bildirgesinden iki nüsha yazdırın.

Kat karşılığı inşaat SGK dosya açılışı nasıl yapılır ?

Kat karşılığı yapılacak işlerde eğer inşaatın tamamı katı alacak kişi tarafından yapılacaksa ve ruhsatta müteaahit kısmında bu yapıcı yer alıyorsa dosyanın yapacak kişi adına ve yukarıdaki yol izlenerek açılması gerekmektedir. Ancak sadece inşaatın bir kısmı yapılacaksa bu durumda sgk alt taşeron dosya açılışı yapılması ve alt yüklenici dosyasında gerekli olan işçilik bildiriminin yapılması gerekmektedir.

Özel bina inşaatı sgk tescili için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda İnşaat için Sgk dosyası nasıl açılır konusunu adım adım anlatmaya çalıştık. E-SGK işveren tescil uygulamasından işyeri tescil başvurusu yapıp onayladıktan sonra en geç 7 gün içerisinde elden ya da posta ile inşaat sigortası için gerekli evraklarla birlikte bağlı olunan SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. İnşaat Sgk dosya açılışı gerekli evraklar şunlardır;

 • İşyeri tescil uygulamasından alınan iki nüsha işyeri bildirgesi çıktısı ( İşveren imzalı olacak ),
 • İnşaat ruhsatının bir nüshası,
 • İşveren kimlik fotokopisi.
 • Vekaleten yapılıyorsa Kanuni vekile ait vekaletname.
 • Eğer işverenin e-devlet şifresi yoksa ve şifre kanuni vekile manuel tanımlanacaksa vekalet ve e bildirge şifre başvuru formu ile sözleşmeleri.

Yukarıdaki belgeler gerçek kişi İnşaat sigorta açılışı için gerekli evraklardır. Tüzel kişiler için açılacaksa;

 • Şirketlerde yukarıdakilere ilave olarak imza sürküleri, güncel ticaret sicil gazetesi,
 • Adi ortaklıklarda adi ortaklık sözleşmesi eklenmesi gerekmektedir.

Tüm işyerleri bazında gerekli güncel evraklara SGK işyeri tescil evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Özel inşaat sgk bildirimi için kanuni süre nedir ?

İnşaat ruhsatı alındıktan sonra Kanunen inşaata en geç iki sene içerisinde başlanması zorunludur. Dolayısıyla bu iki sene içerisinde SGK tescilinin de açılması gerekmektedir. Eğer 2 yıl içinde inşaata başlamazsa;

 • SGK işyeri tescil açılmasına gerek yoktur.
 • Ancak başlamayacağınızı ve başladığınızda tescil açacağınızı bağlı olduğunuz SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir.
 • Eğer ruhsatı aldıktan sonra iki sene içerisinde inşaata başlamaz ve bunu da SGK’ya bildirmezseniz takibi SGK tarafından yapılır.

Tescilden sonra gerekli sigorta girişlerinin yapılması, inşaatın metrekare ve maliyetine göre işçilik hesaplamasının yapılması ve dosyanın kapatılması gerekmektedir. İnşaat işçilik hesaplama başlıklı yazımızda hesaplamanın nasıl yapıldığı ve güncel metrekare birim maliyetleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.


4 Yorum
 1. levent

  Yazını gerçekten çok yardımcı oldu. Teşekkür ederim…

  1. Mehmet BAŞARAN

   Rica ederim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu. İyi çalışmalar.

   1. Cihan Yıldız

    Faydalı bilgiler vermişsiniz, teşekkürler… E devletten tescil işlemini yapip gerekli evraklari sgk ya postaladiktan sonraki süreç nasil ilerliyor? Sgk ya işçi ismi vermek zorunda miyim? Yoksa sgk sadece hesaplama yapip prim ödememi mi istiyor? Primi tek seferde ödeyebilir miyim? Yoksa süreci takip etmesi için bir muhasebeci ile mi anlasmak zorundayim? Cevaplariniz icin simdiden teşekkürler…

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba Cihan BEY. Evrakları gönderdikten sonra SGK tescili onaylar. Sonrasında e bildirge şifrenizi e-devletten alarak işe giriş ve beyanname verebilirsiniz. En az 1 ay sürmesi iyi olur işin. İşi bilen bir muhasebeci takip ederse iyi olur. Yanlış yapacağınız bir şey size cezai işlem olarak döner.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.