SGK İşe Giriş Bildirgesi Formu ( Boş ve Dolu Örnek )

0

SGK işe giriş bildirgesi formunu bu yazımızdan hem boş formatta indirebilir hem de dolu örneğine bakarak nasıl doldurulduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İlk defa tescil edilen işyerleri haricindeki işlerde işe giriş bildirgesinin elektronik ortamda en geç işçinin işe başlama tarihinden 1 gün önce verilmesi gerekmektedir. Tabi tarım, inşaat ve balıkçılık işyerleri ile Pazartesi günü işe başlayanlar için aynı gün de verilebilmektedir. SGK işe giriş bildirgesi verilme süresi başlıklı yazımızdan bildirge giriş süreleri ve tüm istisnalara göz atabilirsiniz.

Ssk giriş bildirgesinin bazı durumlarda özellikle geç verildiği durumlarda elden doldurulup verilmesi gerekebilmekte. Bu durumda sgk sigortalı işe giriş bildirgesi formunun doldurularak elden Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında işe giriş belgesi örneğinin boş formatını indirebilir aynı zamanda sigortalı bildirim belgesi dolu örneğini bulabilirsiniz.

İşe giriş formu excel indir

İşe giriş bildirgesi excel olarak boş formatta buradan indirebilirsiniz ⇒ sgk işe giriş bildirgesi formu excel indir. Sgk işe giriş bildirgesi excel olarak indirerek bilgisayar ortamında kolayca doldurabilirsiniz. Elektronik ortamda bildirge girişi yapacaksanız SGK İşe giriş uygulaması sayfasına geçebilirsiniz.

Sgk işe giriş bildirgesi örneği

Sigortalı ve emekli işe giriş bildirgesi örneği aşağıda verilmiştir. Hem normal çalışan hem de emekli çalışan için bildirge formu aynıdır. Tek fark ” 4/a sigortalılığından dolayı yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu ?” bölümünde olmaktadır. Eğer kişi emekli ise “Sosyal Güvenlik Destek Primi”, değilse “Tüm Sigorta Kolları” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. işe giriş formu örneği boş olarak aşağıda paylaşılmıştır.

Sigortalı işe giriş bildirgesi örneği dolu

İşe giriş bildirgesinin doldurulmuş örneği aşağıda paylaşılmıştır. Devamında da formu nasıl dolduracağınız ve doldururken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi verilecektir.

sgk işe giriş bildirgesi doldurulmuş örnek
  • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası kısmına sigortalının T.C. numarasını yazmanız gerekiyor.
  • Belgenin Mahiyeti bölümünde eğer sigortalıya ilk defa sicil numarası verilecekse İlk, daha önce giriş varsa Tekrar kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.
  • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ kısmında normal çalışanlar için Hizmet Akdine Tabi Çalışanlar 4a kısmını seçmelisiniz.
  • 4857 sayılı Kanunun 13 üncü maddesine göre kısmi süreli, 14 üncü maddesine göre çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu? Eğer sigortalı kısmi süreli çalışan ya da çağrı üzerine çalışan birisi ise burayı işaretlemelisiniz. Değilse boş bırakabilirsiniz.
  • 4/a sigortalılığından dolayı yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu ? kısmında emekli ise Sosyal Güvenlik Destekleme Primi, değilse Tüm Sigorta Kolları kısmını seçmeniz gerekmektedir.
  • Sigortalının işe başlayacağı/başladığı tarih kısmında işe başlayacağı tarihi tam olarak yazmalısınız.
  • SGK İŞYERİ SİCİL NUMARASI kısmı önemlidir ve buraya 26 haneli SGK işyeri sicil numarasını yazmalısınız. Eğer bilmiyorsanız SGK işyeri sicil no sorgulama sayfamızdan sicil numarasını sorgulayabilirsiniz.
  • Yukarıda belgede kırmızı ile işaretlemiş olduğumuz tüm alanları eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

SGK işe giriş bildirgesi e-devletten alınır mı ?

İşe giriş bildirgesi işverenler tarafından elektronik ortamda SGK İşe Giriş- İşten Çıkış Uygulaması üzerinden verilmektedir. Barkodlu bir çıktısı da yine aynı sayfadan ve işveren E-bildirge şifreleri ile giriş yapılmak suretiyle alınabilmektedir. Çalışanların bu belgeyi e-devletten alabilme yetkileri bulunmamaktadır. Eğer çalışan olarak bu belgeye ihtiyacınız varsa işvereninizden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.