İşten Çıkış Bildirgesi Süresi Hesaplama 2022

İşten çıkış bildirgesi süresi  5510 Sayılı Kanun’a göre belirlenmiştir.   İşten ayrılan bir çalışan için işverenin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu işten ayrılış bildirgesini Kanunen belirlenen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir.

İşten çıkış belgesi kanunen belirlenen sürede bildirilmez ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır. Bu yazımızda sgk işten ayrılış belgesi son veriliş tarihi ve işten çıkış bildirimi süresi, sgk işten çıkış iptali işlemleri, İşten çıkış bildirgesi iptali cezası ve geç verilmesi halinde uygulanacak idari para cezası tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dilerseniz yazımıza geçmeden önce  sgk işten çıkış kodları açıklamaları sayfamızı ziyaret ederek güncel işten çıkış kodları ve açıklamalarına göz atabilirsiniz.

SGK işten çıkış e-bildirge girişi nasıl yapılır ?

İşten çıkacak çalışan için iş çıkış belgesinin işveren tarafından elektronik ortamda Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulaması ile verilmesi gerekiyor. Uygulama ana ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: işten ayrılış bildirgesi uygulaması Sisteme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen e bildirge kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş sağlamanız gerekiyor.

SGK işten ayrılış bildirgesi verilme süresi

Sgk çıkış bildirgesi veriliş süresi işten ayrılış tarihini takip eden günden itibaren 10 gündür. 10 günlük hesaba işten ayrıldığı günü dahil etmemeniz gerekiyor. Örneğin 15 Ocak 2022 tarihinde işten çıkan bir çalışan için işten çıkış belgesini elektronik ortamda vermek için son tarih 25 Ocak 2022”dir. Yani sgk işçi çıkışı için 10 günlük süreyi saymaya 15 Ocak itibariyle değil 16 Ocak itibariyle başlıyorsunuz.

İşten çıkış bildirgesi 10 gün hesabı 2022

İşten çıkışın son veriliş tarihi kanunen işçinin çıkış tarihinden sonraki 10 gündür. 10 gün geriye dönük çıkış hesaplaması yapılırken ;

  • İşçinin çıktığı gün bu hesaba dahil edilmez.
  • 10 günlük hesaplama işten çıkış tarihinden sonraki günden itibaren yapılır.
  • Şöyle ki 10 Haziran 2022 tarihinde işten çıkan bir çalışan için 10 günlük süre hesabını 11 Haziran 2022 tarihi itibariyle yapmanız gerekiyor.
  • Bu durumda en geç 20 Haziran 2022 ( dahil) gece saat 23.59’a kadar elektronik ortamda işten çıkış yapılırsa süresinde verilmiş  olarak kabul edilir.

İşten çıkış bildirgesini aynı gün de verebilirsiniz. Detaylar için hemen  işten çıkış bildirgesi aynı gün verilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi iptali 10 gün hesabı

İşten çıkış 10 günlük süre ne zaman başlar konusunda yukarıda örnekli olarak ve ayrıntılı açıklama yaptık. İşten çıkış geriye dönük 10 gün içerisinde iptal edilebilir. İşten çıkış tarihi hesaplamasında bu 10 günlük süre geçirilirse iptal işlemi işten ayrılış uygulaması üzerinden gerçekleştirilemez.

Geriye dönük işten çıkış nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirtildiği üzere sgk işten çıkış bildirgesi geriye dönük 10 gün öncesine kadar yapılabilir.  sgk 10 gün geriye dönük çıkış hesaplamasına göre 10 günlük süre aşılırsa bildirge cezalı olarak verilir. Ayrıca işten çıkış tarihinden itibaren 1 yıl geçen sigortalıların çıkış işlemi de elektronik ortamdan yapılamamakta. Eğer 1 yıllık süre geçtiyse SGK’ya elden verilmesi gerekmekte.

Sgk işten çıkış bildirgesini vermeyi unuttum

İşten çıkan çalışanın çıkış bildirgesini vermek zorundasınız. Geç de olsa elektronik ortamda çıkışı vermeniz gerekiyor. Geriye dönük en fazla 1 yıllık süreye ait belgeyi elektronik ortamdan verebilirsiniz. Eğer iş çıkış tarihinden itibaren 1 yıldan fazla süre geçtiyse bildirge uygulaması üzerinden veremezsiniz. Bu durumda işten ayrılış formunu doldurarak elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekir.

SGK işten çıkış geç verme cezası ne kadar ?

İş çıkış tarihinden sonraki en geç 10’uncu güne kadar çıkış verilmeyen her bir sigortalı için çıkış tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır. Eğer işten çıkışı vermeniz gereken kanuni süreden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz verirseniz uygulanan cezanın 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz sadece.Güncel ceza ve indirim tutarları için hemen geriye dönük işten çıkış cezası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten ayrılış kodu düzeltmesi nasıl yapılır ?

Bazı durumlarda işveren tarafından işten ayrılış nedeni bildirgeye yanlış girilmiş olabilir ve bu durumda düzeltilmesi gerekebilir. Eğer kanunen verilmesi gereken 10 günlük süre içerisinde ise bildirgeyi iptal ederek yeniden girebilirsiniz. Ancak 10 günlük süreyi geçirdiyseniz işten ayrılış bildirgesindeki iş çıkış nedeninin düzeltilmesi için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunmanız gerekiyor. Dilekçenize istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli düzeltmeyi yapacaktır.

SGK işten çıkış sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama sadece işveren tarafından e-sgk çıkış uygulaması üzerinden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden T.C. numarası ile yapılabilir. Çıkış bildirgesi ile aylık prim hizmet belgesi farklı şeylerdir. İşçi hizmeti e devlet üzerinden görüntüleyebilmekte ancak sgk işten çıkış belgesinin görüntülenme imkanı bulunmamaktadır.

İşten ayrılış bildirgesi nereden alınır ?

Online olarak alınabilen bir uygulama hizmete sunulmamıştır. İşçi eğer işten ayrılış bildirgesini alacaksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliği ile uğraması ya da işvereninden bu belgeyi talep etmesi gerekmektedir. İşveren e bildirge işten çıkış görüntüleme menüsünden sigortalının ayrılış bildirgesini görüntüleyerek verebilir.

İşten ayrılış bildirgesi formu

İşten çıkış süresi hesaplamasının atlanarak işveren tarafından geç verilmesi nedeni ile ya da çeşitli nedenlerde formun elden doldurularak verilmesi gerekebilmektedir. İşten çıkış bildirim süresi dışında ve uygulama haricinde verilecek olan işyeri çıkış bildirgesi için formu buradan indirebilirsiniz ⇒ sgk işten ayrılış bildirgesi formu indir.

İşten çıkış günü çalışılmış sayılır mı ?

İşten çıkış yapılan gün de kanunen çalışılmış olarak kabul edilir ve işveren tarafından işten çıkışın verildiği gün de prime dahil edilerek aylık bildirge gönderilir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İşten Çıkış Bildirgesi Süresi Hesaplama 2022” üzerine 2 yorum

  1. 3 mart 2019 da işten ayrıldım fakat işten çıkış belgesi vermedim bunun için bi ceza uygulanır mı eğer uygulanırsa ne olur ?

    Cevapla

Yorum yapın

2