SGK İşveren Prim, İdari Para Cezası Affı 2022

 SGK işveren prim affı 2022 yılı ile birlikte işverenlerin ve diğer prim ödemekle yükümlü mükelleflerin en çok beklediği düzenlemeler arasında yer alıyor. Zira primler 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren bir hayli yükseldi ve birçok kişi primleri ödemekte zorlanmakta. 2022 olası SGK, bağkur affı düzenlemesi çıkması halinde borçlu kişiler aşağıdaki gibi yeni düzenlemelerden yararlanabilecekler.

SGK yapılandırması nasıl yapılacak ?

SGK işveren affı ile birlikte;

 • Kanunda belirtilen dönem ve öncesi ödenmemiş sigorta primi, işsizlik, damga vergisi, özel işlem vergisi borçları,
 • Belli bir tarih ve öncesine kadar bitirilmiş olan özel bina ve ihaleli işlerden kaynaklı fark prim borçları ( Kanunun yayım tarihine kadar tebliğ edilenler yararlanabilecekler),
 • Belli bir tarih ve öncesinde tespit edilmiş olması kaydı ile kanunun yürürlüğe girmiş olacağı tarihe kadar tebliğ edilecek olan SGK idari para cezaları.
 • Ayrıca bağkur borcu olan işverenler için de yasada önemli düzenlemeler yer alacak. Belli dönem ve öncesi borçlar yeniden yapılandırılabilecek. Ödemek istemeyenlerin ise belli bir dönem ve öncesi prim borçları silinerek hizmetleri dondurulabilecek. Yapılandırmada dondurulan hizmet süreleri için ihya affı uygulaması da olacak. Bağkur affı başlıklı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

İşveren prim borç yapılandırması nasıl olacak ?

Yapılandırma kapsamında belirtilen dönem öncesi;

 • Prim, işsizlik ve damga vergisi borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinecek. Yi-ÜFE’ye göre yeniden hesaplanacak. Peşin ödeyenlerden Yİ-ÜFE’nin sadece %10’luk kısmı alınacak.
 • İdari para cezalarında cezaların gecikme zammı ve faizleri silinecek. Ayrıca anaparanın da yarısı silinecek. Peşin ödemede Yi-ÜFE’nin yalnızca %10’nu alınacak.
 • Prim borçları 36 aya kadar taksitle ödenebilecek. Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılabilecek.
 • Prim borcunu yapılandırıp düzenli ödeyen ve yapılandırma harici borçlarını da düzenli ödeyen işverenler teşviklerden yararlanabilecek.
 • Prim borç yapılandırması yapan ve haciz uygulanan işverenler için ödedikleri kısım kadar haciz uygulaması kaldırılabilecek. Borcunu yapılandıranlar için takip kalkmayacak.

6183/48. madde icra taksitlendirme devam eden işverenler de yararlanabilecek

Ödeme vadesi geçmiş ve sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icra takibine alındıktan sonra icra servislerince taksitlendirme yapılmış devam eden ya da sona eren taksitlendirmesi olanlar başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırmadan yararlanabilecek. Bu durumda taksitlendirmede ödenen kısım kadar 6183/48. madde hükümleri,  kalan kısım için ise yeni yapılandırma kanunu hükümleri uygulanacak.

Yapılandırması devam edenler yapılandırmadan yararlanabilecekler

7143 Sayılı kanun ya da öncesindeki kanunlarla prim borçlarını yapılandıran ve taksitleri devam eden ya da ödemediği için bozulanlar da yeni yapılandırmada başvuru yaparak borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Taksitlendirmede olduğu gibi ödenen kısımlar kadar eski kanun yapılandırma hükümleri, kalan kısımlar için ise yeni yasa hükümleri uygulanacak.

işveren borç yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Önceki tüm yapılandırmalarda 4a işveren ssk prim ve idari para cezası borçları için yapılandırma başvurularının internetten yapılması sağlanmıştı. Bu yapılandırma kanunu yürürlüğe girdiğinde yapılandırma başvuru ekranı online ortamda açılacaktır. Yapılandırma başvuruları;

 • İnternetten e bildirge şifresi ile,
 • Elden ya da posta yolu ile yapılandırma başvuru formu da eklenerek bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilecek.

İnternetten SGK yapılandırma başvurusu 2022

İşveren prim borçları için yapılandırma başvuruları SGK işveren sistemi üzerinden online yapılabilecek.

 • Çıkacak yasa kapsamında işveren prim, işsizlik sigortası, idari para cezası ve diğer alacakların yeniden yapılandırması başvuru için öncelikle buradan SGK işveren sistemine giriş yapın.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla YAPILANDIRMA-…… SAYILI YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ-BAŞVURU İŞLEMLERİ menülerini takip ederek yapılandırma işlemini online olarak tamamlayabilirsiniz.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“SGK İşveren Prim, İdari Para Cezası Affı 2022” üzerine bir yorum

 1. Pandemi de esnafı kapatıp yapılandırma ödemesi bekleyen bir yönetim sistemi. Pandemi nedeni ile yapılandırması bozulan esnafı hemen icraya atan memurları kınıyoruz. Kangren olmuş ve devlete gelir idaresine faydası olmayan bu yapılandırma sistemi değişmeli 60 ay vade ve faiz alınmadan yek seferliğine yap taksitlendirme yap bak insanlar nasıl dua edip ödeme için nasıl şevke geliyor. İnsanlar batmış sen 18 taksit ile faiz alma derdindesin olmaz sayın büyüklerim

  Cevapla

Yorum yapın

4