7326 sgk idari para cezası affı

7326 SGK İşveren Prim, İdari Para Cezası Affı 2021

Yeni torba yasa ile işverenlerin ödeme vadesi geçmiş sigorta primi, işsizlik primi, damga vergisi borçları ile özel bina ve ya ihaleli işlerden kaynaklı işçilik prim borçları ile idari para cezaları yeniden yapılandırılabilecek. Yeni 7326 SGK işveren prim affı yasal düzenlemesi 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Başvurular 31.08.2021 tarihine kadar sürecek.

7326 sayılı yasada hangi işveren prim borçları yapılandırma kapsamında olacak ?

7326 SGK işveren affı ile birlikte

 • 2021/04 dönemi ve öncesi ödenmemiş sigorta primi, işsizlik, damga vergisi, özel işlem vergisi borçları,
 • 30.04.2021 tarihi ve ya öncesine kadar bitirilmiş olan özel bina ve ihaleli işlerden kaynaklı fark prim borçları ( Kanunun yayım tarihine kadar tebliğ edilenler yararlanabilecekler),
 • 30.04.2021 tarihi ve öncesinde tespit edilmiş olması kaydı ile kanunun yürürlüğe girmiş olacağı tarihe kadar tebliğ edilecek olan SGK idari para cezaları.
 • Ayrıca bağkur borcu olan işverenler için de yasada önemli düzenlemeler var. 2021/04 dönemi ve öncesi borçlar yeniden yapılandırılabilecek. Ödemek istemeyenlerin ise 2021/Nisan ayı ve öncesi prim borçları silinerek hizmetleri dondurulabilecek. Yapılandırmada dondurulan hizmet süreleri için ihya affı uygulaması da olacak. Bağkur affı başlıklı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

7326 İşveren prim borç yapılandırması nasıl olacak ?

Yapılandırma kapsamında 2021/04 öncesi;

 • Prim, işsizlik ve damga vergisi borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinecek. Yi-ÜFE’ye göre yeniden hesaplanacak. Peşin ödeyenlerden Yİ-ÜFE’nin sadece %10’luk kısmı alınacak.
 • İdari para cezalarında cezaların gecikme zammı ve faizleri silinecek. Ayrıca anaparanın da yarısı silinecek. Peşin ödemede Yi-ÜFE’nin yalnızca %10’nu alınacak.
 • Prim borçları 36 aya kadar taksitle ödenebilecek. Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılabilecek.
 • Prim borcunu yapılandırıp düzenli ödeyen ve yapılandırma harici borçlarını da düzenli ödeyen işverenler teşviklerden yararlanabilecek.
 • Prim borç yapılandırması yapan ve haciz uygulanan işverenler için ödedikleri kısım kadar haciz uygulaması kaldırılabilecek. Borcunu yapılandıranlar için takip kalkmayacak.

6183/48. madde icra taksitlendirme devam eden işverenler de yararlanabilecek

Ödeme vadesi geçmiş ve sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icra takibine alındıktan sonra icra servislerince taksitlendirme yapılmış devam eden ya da sona eren taksitlendirmesi olanlar başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırmadan yararlanabilecek. Bu durumda taksitlendirmede ödenen kısım kadar 6183/48. madde hükümleri,  kalan kısım için ise yeni yapılandırma kanunu hükümleri uygulanacak.

Yapılandırması devam edenler 7326 yapılandırmadan yararlanabilecekler

7143 Sayılı kanun ya da öncesindeki kanunlarla prim borçlarını yapılandıran ve taksitleri devam eden ya da ödemediği için bozulanlar da yeni yapılandırmada başvuru yaparak borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Taksitlendirmede olduğu gibi ödenen kısımlar kadar eski kanun yapılandırma hükümleri, kalan kısımlar için ise yeni yasa hükümleri uygulanacak.

7326 işveren borç yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Önceki tüm yapılandırmalarda 4a işveren ssk prim ve idari para cezası borçları için yapılandırma başvurularının internetten yapılması sağlanmıştı. Bu yapılandırma kanunu yürürlüğe girdiğinde yapılandırma başvuru ekranı online ortamda açılacaktır. Yapılandırma başvuruları;

 • İnternetten e bildirge şifresi ile,
 • Elden ya da posta yolu ile yapılandırma başvuru formu da eklenerek bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilecek.

İnternetten 7326 SGK yapılandırma başvurusu 2021

İşveren prim borçları için yapılandırma başvuruları SGK işveren sistemi üzerinden online yapılabilecek.

 • 7326 Sayılı Yasa kapsamında işveren prim, işsizlik sigortası, idari para cezası ve diğer alacakların yeniden yapılandırması başvuru için öncelikle buradan SGK işveren sistemine giriş yapın.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla YAPILANDIRMA-7326 SAYILI YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ-BAŞVURU İŞLEMLERİ menülerini takip ederek yapılandırma işlemini online olarak tamamlayabilirsiniz.

Hakkında Mehmet BAŞARAN

Muhasebe mezunuyum. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir