E Sgk İşyeri Tescil Uygulaması, Tescil Başvuru İşlemleri

İşyeri tescil uygulaması girişi ve SGK işyeri tescil başvurusu e-sgk sistemi üzerinden yapılmaktadır. Tescil başvurusunu en geç işçi çalıştırmaya başlayacağınız tarihe kadar elektronik ortamda yapmanız gerekiyor. Yazımızda adım adım tescil başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yanınızda çalışan işçinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimini yapabilmeniz için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli dosyanızın olması gerekiyor. İşyeri tescil başvurusu tamamen online yapılmaktadır. Sgk tescil başvurusunun online olarak yaptıktan sonra gerekli belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermeniz gerekiyor. Bu yazımızda sgk işyeri tescil başvurusu online olarak nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SGK işyeri tescil süresi nedir ?

İşyeri tescil başvurusunun aşağıda belirtilen işyeri tescil uygulaması üzerinden en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar başvuru yapmanız gerekiyor. E-SGK İşyeri tescil uygulamasından Sgk e tescil başvurusu yapıp tamamladıktan sonra ise işyeri tescil için gerekli evrakları da en geç 7 gün içerisinde elden ya da posta, kargo v.s. yoluyla işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne göndermeniz gerekmekte.

Sgk işyeri tescil uygulaması girişi nasıl yapılır ?

Sgk işyeri tescil başvurusunun ilk aşaması e sgk uygulaması üzerinden online işyeri tescil başvurusu yapmaktır. Ben bu yazıda sizin için örnek bir başvuruyu işyeri tescil başvurusu ekranından aşama aşama nasıl yapacağınızı anlatacağım.

E-SGK işyeri tescil uygulamasına artık sadece e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Eski uygulama giriş ekranı kapatılmıştır. E devlet bilgileriniz ile işyeri tescil uygulaması e devlet bağlantısını kullanarak E-SGK işyeri tescil uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ?

Benim örnekte ben gerçek kişi için nakliye işyeri sgk tescil başvurusu yapacağım.

 • Bu yüzden “GERÇEK KİŞİ İŞYERİ BİLDİRGESİ DÜZENLE” menüsüne tıklıyorum. Bu kısımda işverenin ya da işyerinin ikamet adresine göre yani İl ve İlçesi’ne göre bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ni seçiyorum.
 • Sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarih kısmına işçinin girişini yapacağım tarihi yazıyorum.
 • Yapılan işin niteliği kısmına kısaca Kamyon ile Nakliye yazıyorum.
 • Niteliği İtibariyle En Çok 30 İş Günü Süren Bir İştir kısmında iş 30 günden az sürecekse Evet değilse Hayır seçili kalsın.
 • İşyeri Mahiyeti kısmını Devamlı olarak seçiyorum. Eğer ihaleli bir iş yapıyorsanız ya da bina inşaatı için online işyeri tescil başvurusu yapacaksanız burada Geçici seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 • Çalışmaya Başlayacak Sigortalı Sayısı kısmında işe alacağınız kişi sayısı belli ise yazın değilse 1 yazın. Sonradan bu sayı fazla olursa sorun olmaz ama eksik olursa değişiklik yapmak gerekebilir.
 • Defter Tipi kısmında vergi dairesinde hangi deftere tabi iseniz ona uygun olanı seçin. Ben bu işyeri için Diğer yani İşletme Defteri kısmını seçiyorum.
 • Geldik meslek teşekkülü kısmına. Peki meslek teşekkülü ne demek? Meslek teşekkülü işveren olarak kayıtlı olduğunuz anlamına gelir. Örneğin şoförler odası, esnaflar odası, ticaret odası v.s. gibi. Ben buraya şoförler odası yazıyorum.
 • Ticaret Sicil Vakıf Dernek No biliyorsanız yazın bilmiyorsanız 0 yazarak devam edin. Devam diyerek sonraki menüye geçin.
 • İşyeri Adres Bilgileri kısmında işyerinizin adres bilgilerini ayrıntılı olarak yazın. Merkez Adresi Var mi kısmında eğer bir şube açıyorsanız evet diyerek bağlı olduğunuz işletmenin merkez adresini girin. Örneğin İstanbul’da faaliyet gösteren A şirketinin şubesini Ankara’da açacaksanız buraya evet diyerek bağlı olunan A işyerinin merkez adresini gireceksiniz. Yoksa Hayır diyerek devam edin.
 • Sonraki menü ise Nace Bilgileri. Burada 6 lı Nace kodu nu yazarak Ekle deyip kolayca ekleyebilir ve devam edebilirsiniz. 6’lı nace kodu vergi levhasında yazar. Örneğin ben 494102 yazıp ekle diyorum ve 6’lı nace kodum 494102 Kara yolu ile şehirler arası yük taşımacılığı (gıda, sıvı, kuru yük, vb.) (gaz ve petrol ürünleri hariç) şeklinde eklenmiş oluyor. Eğer nace kodunuzu bilmiyorsanız GİB sayfasından işyerinizin faaliyet alanına göre nace kodunuzu tespit ederek yazabilirsiniz.
 • İşveren Bilgileri kısmında işveren T.C numarasını yazarak Sorgula yapın. Telefon ve fax numarası bilgilerini de girdikten sonra Ekle diyerek Devam edin.
 • Malumunuz artık SGK e bildirge kullanıcı için ayrıca başvuru yapmanıza gerek aklmıyor. E-Bildirge Kullanıcı menüsünde tanımlayacağınız kişiye şifre oluşuyor. SGK tarafından başvurunuz onaylandıktan sonra e devlet sisteminde öncelikle yönetici olarak tanımlanan kişinin E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay kısmından sözleşmeyi okuyarak onaylaması gerekiyor. Sözleşme onayının ardından yine e devlet sisteminde e-SGK Şifre  bölümünde bildirge kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin şifresini görüntüleyebilirsiniz. Ben bu işyerinde yönetici ve e bildirge kullanıcısını aynı kişi olarak gireceğim. Bunda bir sakınca yok zaten. E bildirge kullanıcısı olmasını istediğiniz kişinin T.C. numarasını yazarak Sorgula yapın. Ardından telefon ve fax numarası yazarak Ekle deyin ve devam edin.
 • Son aşama ise İşyeri Tescil Bilgileri kısmında girdiğiniz tüm bilgileri kontrol edip KAYDET yapın. Kaydet dedikten sonra tescil başvurunuza ilişkin belgeden 2 adet alın. Belgeyi imzalayın. Sonraki yazımızda anlatılan ve sgk işyeri tescil evraklari ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya en geç 7 gün içerisinde müraacat edin. İşte hepsi bu kadar.

SSK alt işveren dosya açılışı nasıl yapılır ?

Alt işveren dosya açılışı da artık e sgk uygulaması üzerinden yapılmakta. Ana dosya SGK işveren tescili yapıldıysa ya da zaten mevcutta varsa E-SGK tescil uygulamasında sırasıyla;

 • Değişiklik İşlemi,
 • Yeni Değişiklik,
 • İşyeri sicil numarası girilir,
 • Değişiklik tarihi seçilir,
 • Aracı Girişi,
 • Aracı bilgileri girilir,
 • Kaydet diyerek işlem tamamlanır.

Alt taşeronlar için E sgk kullanıcısı online tanımlanamamakta. Ayrıca e bildirge başvuru formu ve sözleşmeleri ile birlikte SGK’ya şifre evraklarını da vermeniz gerekiyor. Şifre başvuru formları ve sözleşmeleri için e bildirge sözleşme onay sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işyeri tescil evrakları nelerdir ?

E sgk sisteminden işyeri tescil başvurusunu tamamladıktan sonra 7 gün içerisinde evraklar ile beraber işverenin bağlı olduğu SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Tescilde gerekli evrakları öğrenmek için hemen sgk işyeri tescil evrakları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işyeri tescil onaylaması nasıl yapılır ?

Tescili nasıl yapabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak ve aşama aşama anlatılmıştır. Son aşamada kaydetmeniz ve bildirgeyi yazdırmanız yeterli olacaktır. Gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurduktan sonra başvuru bilgilerinde ve evraklarda eksik yoksa SGK tarafından onaylanır. İşyeri tescil onaylandıktan sonra başvuru aşamasında e-bildirge kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin e-sgk şifresinin alınabilmesi için e-devlette SGK şifre onaylama işleminin yapılması gerekmektedir.

Meslek teşekkülü nedir ?

E-SGK işyeri tescil aşamasında işverenlerin en çok zorlandıkları kısımların başında meslek teşekkülü kısmı gelmekte. Meslek teşekkülü işverenin bağlı olduğu odadır.

Nace kodu ne demek ?

Nace kodu işyerinin faaliyet kodudur ve vergi dairesi tarafından verilir. SGK tescili aşamasında alt nace kodu ile beraber girilmesi gerekmektedir. Vergi levhasının üzerinde yazar. Örneğin kamyon ile nakliye işinin nace kodu 4901-02’dir. Nace kodunuzu interaktif vergi dairesi aracılığı ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Sgk işyeri tescil iptali nasıl yapılır ?

E-sgk tescil uygulaması üzerinden verilen tescil başvurusu en geç işçi çalışmaya başlanacak tarihe kadar yine e sgk tescil uygulaması üzerinden iptal edilebilir. Ancak bu süre geçirildikten sonra başvuru işleminin iptal edilebilmesi söz konusu değildir.

Başvuru işlemi yanlışlıkla yapıldıysa ya da işyerinde işçi çalışmayacaksa ve en geç işçi çalıştırılmaya başlanan tarih de geçirildiyse iptal işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmesi ve dilekçe ile iptal başvurusu yapılması gerekiyor.

Sgk işyeri adres güncellemesi nasıl yapılır ?

İşyeri adres değişikliklerinin işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirilmesi kanunen zorunludur. Adres değişikliği halinde durumu derhal dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya bildirmeniz gerekiyor.

İşyeri tescil sorgulaması nereden, nasıl yapılır ?

Adınıza tescilli işyerlerini nasıl sorgulayabileceğinizi yukarıda bağlantısını vermiş olduğum işyeri sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca henüz onaylanmamış ya da onaylanmış tüm SGK tescil başvurularınızı E-sgk tescil uygulamasında Tescillerim menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Kolay işverenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer apartman yönetimi, konut kapıcılığı işyeriniz varsa her ay bildirge vermek yerine kolay işverenlik sistemine geçiş yaparak işlemleri kendi adınıza kolaylaştırabilirsiniz. Geçiş işlemi oldukça kolaydır. Kolay işverenlik geçişi için aşağıdaki aşamalaları takip edebilirsiniz;

 • SGK işveren sistemi bağlantısını kullanarak SGK işveren sistemine e bildirge kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Kolay İşverenlik menüsü altındaki Kolay İşverenlik Başvuru/Kayıt İşlemleri menüsünden başvuru yapabilirsiniz.

Geçiş yaptıktan sonra kolay işverenlik ile ilgili hükümleri okumanız ve sisteme geçişte teşvik ve diğer beyan işlemleri hakkında bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır. 

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“E Sgk İşyeri Tescil Uygulaması, Tescil Başvuru İşlemleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1