SGK İşyeri Ünvan Listesi Nasıl, Nereden Alınır ?

İşyeri ünvan listesi çeşitli kurumlar tarafından istenen bir belgedir. Belge istenen kişiler iş yeri ünvanının ne olduğu ve işyeri ünvan belgesini nereden ve nasıl alabilecekleri konusunda zorluk yaşayabilmekteler. Bu yazımızda işyeri ünvanı ne demek, işyeri unvanı ne yazılır ve işyeri ünvan listesi e devletten nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşyeri ünvanı nedir ?

İşyeri unvanı işyerine konulan isimdir. Vergi Levhasında ya da Ticaret Sicil Müdürlüklerinde işletme için bildirilen isim olarak adlandırılabilir. Örneğin işyeri Ali YILMAZ adına tescillidir ancak Yıldız Market ismi ile tescillidir. İşte bu işyerine verilmiş olan unvandır ve işyeri unvanı olarak tanımlanır.

İşkur işyeri ünvanı ne demek ?

Bir üst başlıkta iş yeri ünvanı ne demek sorusunun cevabını vermiştik. İşkur’a işveren kaydı yapılırken ya da sigortalı işsizler işsizlik ödeneği ve diğer İşkur yardımlarına başvururken sistem işyeri unvanı isteyebilmektedir. Buraya işyerinizin ünvanını aşağıdaki örneklerdeki gibi yazmanız gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız e-devlette sgk hizmet dökümü işyeri ünvan listesinden öğrenebilirsiniz. Nasıl sorgulayabileceğiniz hakkında bilgi yazımızın devamında mevcuttur. E-devletten sosyal güvenlik kurumu işyeri unvan listeli prim dökümü alarak işyerinizin ünvanını öğrenebilirsiniz.

İşyeri ünvan listesi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalı çalışan her bir işverenenin tescilli işyeri dosyası bulunur. Sigortalılar ya da devlet memurları adına bildirilen hizmetlerin e-devletten sorgulaması yapıldığında E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nde işyeri sicil no bölümünde işyerine ait sicil numarası yer alınır. İşyeri unvan listesi ise sigortalının çalışma hayatı boyunca adına sigorta yatan tüm işyerlerinin sicil ve unvan bilgilerinin yer aldığı dökümdür.

Sgk işyeri unvan listesi nereden alınır ?

Gelelim asıl konumuz olan işyeri ünvan listesi nasıl alınır sorusunun cevabına. İşyeri isimleri listesini herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Ayrıca işyeri ünvanı sorgulamasını e-devletten kolayca yaparak barkodlu çıktı alabilir ve sizden isteyen kurumlara ya da işyerlerine verebilirsiniz.

E devlet işyeri ünvan listesi sorgulaması yapmak için;

  • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden ya da E-devlet kapısı mobil uygulamasından  T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile E-devlete giriş yapın.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne geliniz. Dilerseniz buradan sayfaya direk T.C. numaranız ve e-devletle giriş sağlayarak işyeri unvanı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ e-devlet sgk işyeri unvan listesi alma.
  • Burada üstte yer alan BARKODLU BELGE OLUŞTUR kısmından yeni belge oluşturun.
  • Böylece aşağıda örnekte görüldüğü gibi hem barkodlu 4a hizmet dökümünü oluşturabilir hem de son sayfada işyeri unvan listesi yer alacaktır.
  • Bunu yazdırarak sizden isteyen Kurumlara verebilir ya da mail ile yollayabilirsiniz.

İşyeri unvanı örnekleri

E-devletten alınan SGK unvan listesinin bir örneği aşağıda verilmiştir. Tabi güvenlik amacı ile işyeri unvanları, T.C. numarası, ünite kodu ve SGK işyeri sicil no kısımları kapatılmıştır. E-devlet sgk tescil ve hizmet dökümü / işyeri unvan listesi örneği aşağıdaki gibidir.

Sgk İşyeri Ünvan Listesi Nasıl, Nereden Alınır ? 1Pin

İşkur İşyeri ünvanına ne yazılır ?

SGK işyeri tescil aşamasında işyeri unvan isimleri kısmı yer almaktadır. Bu kısımda işyerinin varsa yukarıdaki örneklerde olduğu gibi unvanını yazabilirsiniz. Eğer unvanı yoksa gerçek kişilerde kişinin adı ve soyadı, Tüzel kişiliklerde yani şirketlerde de unvanı yazabilirsiniz. SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan adım adım tescil işlemleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. İşyeri ünvanı İşkur başvuruları için de aynı şekilde yazılmalıdır.

Ssk hizmet dökümü isimden sorgulama yapılabilir mi ?

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulaması şifreli olarak ve sadece E-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmekte. Ssk sicil no sorgulama isimden şifresiz olarak yapılamamakta.  Hizmet dökümü ve işyeri ünvan sorgulama  işlemini yukarıda verilen bağlantı üzerinden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilir ve işyeri ünvan listeli prim dökümü oluşturabilirsiniz.

İş ünvanı nedir ?

Bu aralar okurlarımızdan iş ünvanı ne demek sorusunu sıklıkla alıyorum. İş diğer adı ilemeslek unvanı işletmelerin çalışanlarına, işletmelerde görev ve sorumlulukları belirtmek için verilmiş unvanlar olarak tanımlanabilir. İş unvanı örneklerine şunları gösterebiliriz; İnsan kaynakları sorumlusu, şef, birim amiri, sekreter gibi.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1