Sgk Meslek Kodları 2020

29 24.935

Sgk meslek kodları 2020 ve Sgk meslek kodu güncellemesi,  geriye dönük meslek kodu güncellemesi nasıl yapılır konularında işverenlerimiz tarafından bize sıklıkla soru iletilmekte.  Bildiğiniz üzere meslek kodu uygulaması ilk defa 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiş ve sigortalıların aylık prim ve hizmet belgeleri ile sigortalı işe giriş belgelerindeki meslek kodlarının yaptıkları işe uygun olması zorunlu hale getirilmiştir.

İşçinin yaptığı işe uygun olarak bildirilmeyen ya da hatalı olarak bildirildiği tespit edilen meslek kodları için cezai işleme tabi tutulabilirsiniz. Bu yüzden doğru kod ile bildirim yapmanız, yanlış bildirim yaptıysanız bile bunu düzeltmeniz gerekir. Sgk bildirgesinde meslek kodu değiştirme işlemlerini nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Sgk meslek kodu değiştirme

SGK işe giriş bildirgesinde yer alan çalışan meslek kodunu her zaman işe giriş uygulaması üzerinden güncelleyebilirsiniz. Bunun için belirlenen bir süre şartı yok. Tabi işe giriş bildirgesi üzerinde güncellemek bundan sonrasında verilecek bildirgelerde geçerli olacağından önceden verilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki kodların güncellenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

SGK işe giriş bildirgesindeki güncelleme işlemi oldukça basit. Öncelikle  Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulaması üzerinden e sgk şifresi ile sgk işe giriş sistemine giriş sağlayın. Buraya girdikten sonra İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsüne girin.

Ardından meslek kodu güncellemesini yapmak istediğiniz kişinin T.C. numarasını yazarak Sorgula butonuna basın. Sigortalı Meslek Adı kısmında çalışanın işine uygun mesleği seçin ve İleri deyin. İşte hepsi bu kadar işe giriş belgesinde meslek kodunu güncellemiş olduk.

Bu işlem bundan sonra vereceğiniz aylık prim ve hizmet belgelerinde geçerli olacak. Cari dönem bildirgesini verdiyseniz bu belgeyi iptal ederek ek belgeyi yeniden düzenleyebilirsiniz. Süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgelerindeki meslek kodlarının güncellenmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Sgk meslek kodu güncelleme geriye dönük

Meslek kodları geriye dönük nasıl güncellenir bu yazımızda anlatmaya çalıştır. Geriye dönük güncelleme aylık prim ve hizmet belgesinde en fazla 01.08.2009 tarihinden sonraki dönemler için yapılabilir. Bu tarihten önceki hizmetler için geriye dönük değiştirme yapılamaz.

Meslek kodu güncelleme dilekçesi

Geçmiş meslek kodlarının güncellenmesi için aşağıda örneğini vermiş olduğumuz sgk meslek kodu değiştirme dilekçe örneği ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Sgk meslek kodu değişikliği dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olması yeterlidir;

……….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne 

Müdürlüğünüzde …………………….. sicil ve ……………. unvanlı işyerinde işlem görüyoruz. İşyerimizde 1 Şubat 2016 tarihinden beri çalışan ………………… T.C. numaralı ve ……………….. isimli işçimizin işe giriş tarihinden itibaren meslek kodunun ……………….. olarak güncellenmesi hususunu,

Arz ederiz. 

Meslek kodu değiştirme dilekçesi örneği ile talepte bulunmanız halinde talebiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli güncelleme işlemini yapacaktır.

Sgk meslek kodu geriye dönük değiştirme cezası 2020

Meslek kodu güncellemesi yukarıda da belirtildiği gibi işe giriş uygulaması üzerinden her zaman yapılabilmekte. Tabi bu uygulama üzerinden yapılan değişiklikler sonraki verilecek hizmet bildirgelerine yansımakta ve geriye dönük değişiklik yapmamaktadır. Geriye dönük güncelleme için ise dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

SGK işe giriş bildirgesi uygulaması üzerinden yapılan güncelleme ya da dilekçe ile SGK tarafından yapılacak güncelleme işlemleri idari para cezasına tabi değildir.

Meslek kodları 2020

Önceki yıllarda olduğu gibi 2020’de de meslek kodlarının hem Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesinde hem de aylık prim ve hizmet bildirgesinde çalışanın yapmış olduğu işe uygun bir kodla bildirilmesi Kanunen zorunludur. Aşağıda güncel meslek kodları listesi excel olarak verilmiştir.

Sgk meslek kodları 2020 excel

Meslek kodları listesi sürekli olarak güncellenmektedir. İşçinin mesleğine uygun kodla bildirim yapılması zorunludur. Güncel meslek kodları listesini buradan excel olarak indirebilirsiniz: meslek kodları listesi indir.

İşkur meslek kodları

Tüm mesleklere ilişkin kodlar Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla hem İşkur hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanılan kodlar aynıdır. Yukarıda meslek kodları güncel listesi verilmiştir.

Sgk iş kolu kodları 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesi verilirken işkolu kodu da istenmektedir. Güncel işkolu kodları tablosu aşağıdaki gibidir;

Meslek kodu sorgulama

Güncel meslek kodları listesi yukarıda verilmiştir. Eğer işe yeni giren çalışan olarak işçi meslek koduna bakacaksanız yukarıdaki listeden bakabilirsiniz. İşçi olarak hangi meslek kodu ile bildiriminizin yapıldığını sorgulamak için ise e devlete giriş yapmanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden sorgulama yaparak hizmet cetvelinizde hangi meslek kodu ile bildirim yapıldığını öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden meslek kodu sorgulaması yapmak için e-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına giriş yapın. Hizmet dökümünüzü açtıktan sonra hizmet dökümü Meslek Kodu alanı altındaki kodun üzerine gelerek hangi dönemde hangi kodla bildirim yapıldığına ilişkin sorgulama yapabilirsiniz.

Meslek kodu güncelleme işlemi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

29 Yorum
 1. Efekan

  Dilekçeleri nereye gönderebiliriz?

  1. Orhun

   Değerli okurumuz hangi konu hakkında olan dilekçeden bahsettiğiniz anlaşılmamıştır. Hangi konu hakkında dilekçeden bahsettiğinizi belirtmeniz halinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız

 2. Remzi

  geriye dönük düzeltme işleminin cezası asgari ücreti geçmemek kaydıyla onda bir oranında yazıyor. Bu ceza her ay için ayrı ayrı mi uygulanıyor yoksa 1 yıl için bir defa mı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Meslek kodu güncelleme için idari para cezası uygulanmıyor. Dilekçe ile düzelttirebilirsiniz.

 3. burak kabakcı

  iyi günler nisan mayıs ve haziran aylarına ait meslek kodu güncellemesini bu ay içerisinde yapabilir miyiz cezaya kalamadan

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sistem üzerinden yapamıyorsunuz. Haziran ayını kendiniz yapabilirsiniz. Nisan ve Mayıs ayları için dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmalısınız.

 4. Serkan

  Bir çalışanın meslek kodunu değiştirdiğimde geriye dönük olarak da bütün aylarını değiştirme zorunluluğu yok değil mi? Kişiyi bu ay farklı bir göreve alacağım ve meslek kodunu bundan sonra öyle bildireceğim mesela.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Eğer önceki meslek kodu hatalı değilse geriye dönük düzeltme talebi vermeniz gerekmez.

 5. Mehmet

  merhaba 2014 yılından bu yana bir firmada çalışmaktayım. 2014-2017 arasından benden işcisi olarak göstermişler. 2017-2019 arası bilgi işlem departmanı diye düzeltme yaptılar. bende ustalık belgesine başvuruda bulunacağım. ustalık belgesi içinde 1800 güne ihtiyacım var 2014 ve 2017 arasında beden işcisi olarak geçen kodu sgk kurumuna giderek herhangi bir cezai işlem görmeden düzeltebilir miyiz ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yazımızda da belirtildiği üzere meslek kodu güncellemesi idari para cezasına tabi değildir. İşveren tarafından dilekçe ile düzeltilebilir.

 6. Muzaffer GELİBOLU

  İyi akşamlar ben bir belediye şirketinde inşaat teknikeri olarak çalışmaktayım taserondan kadro geçiş sürecinde SGK girislerimiz büro destek elemanı olarak yapılmış ilgili idareye düzeltilmesi ile ilgili dilekçe verdim fakat kaale alınmadım ve mağdur ediliyorum.Hukuki yollara başvurarak sonuç alabilirmiyim.imar müdürlüğünde teknik personel olarak calistiriliyorum ve resmi evrak düzenliyor ve imzaliyorum.cevaplarsaniz sevinirim.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Çalıştığınız işyerinin güncelleme yapılması için Sgkya dilekçe ile başvurması gerekiyor. Eğer işveren çözüm üretmezse kendiniz Sgkya dilekçe verin. SGK belediye ile yazışır gerekirse.

 7. AYHAN BLT

  Merhaba kamuda memur olarak çalışıyorum. Öncesinde 2005 ve 2006 yılları arasındaki çalışmışlıklarımın sgk hizmet dökümünde meslek kodları yok. Bu sebepden dolayı kurum, çalışmışlıklarımı intibakıma saymıyor. Bende çalıştığım yerlerden yazı aldım ama SGK bu yıllarda meslek kodu girişi yapamadığını söylüyor. Duyduğum kadarıyla SGK elden yazı verebiliyormuş . Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Meslek kodu güncelleme işlemi en fazla 01.08.2009 tarihine kadar olan kısım için yapılır. Bununla ilgili Sgk dan yazı verildiğini hiç duymadım. Ama şansınızı deneyin.

 8. mustafa

  2012 Öncesi Çalışanlar ve işyeri kapananlar mağdur zaten o yıllarda meslek kodu yoktu . sgk o yıllarda meslek kodu olmadığı için belirtilmemiş diyor.ama çalıştığım bakanlık 2012 öncesi meslek kodu olmadığını bildiği halde meşlek kodu istiyor ne yapılabilir çözüm nedir bende intibak için mağdurum

  1. SGKuzmani

   Merhaba. 2008 yılına kadar sistemde meslek kodu güncellemesi yapılabilmekte. İşyeriniz kapandı ise bile bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe yazın. Onlar işverenle gerekli yazışmayı yaparlar.

 9. Yüksel

  Merhaba,
  APHB ile güncellenen, yüklenen SGK MESLEK KODU. SGK İŞE GİRİŞ İŞTEN ÇIKIŞ sayfasında da OTOMATİK güncelleniyor mu?
  Yani her iki site entegre mi, ayrı mı çalışıyor?
  örnek olarak mesela 1 Mayısda Beden işçisi olarak işe giriş işlemi yapıldı, ayın 23’nde APHB yüklerken meslek kodu Depo İşçisi olarak düzelttik. Bu işlem ile SGK İŞE GİRİŞ sayfasındaki bildirgede de bu değişiklik yansıyor mu, yoksa buradan da ayrıca kodu değiştirmek gerekiyor mu?
  iyi çalışmalar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Yüksel BEY. Hayır işe giriş bildirgesinde düzeltmeniz gerekiyor. İşe giriş bildirgesi ile diğer kısım entegre çalışmıyor.

 10. Fatih

  Merhabalar 2016 giriş tarihim var aşçı olarak çalışıyorum ama komi olarak meslek kodu girmişler muhasebeciye söyledim geriye dönük değiştirilmiyor dedi 6 ay önce çıkış yapıp tekrar aşçı olarak giriş yaptı
  Sizce nasıl düzelte bilirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Geriye dönük düzeltilir. İşveren muhasebecisi iki satır dilekçe yazıp SGK’ya verecek. Örneği yazımızda mevcut dilekçenin.

 11. Halime

  Merhaba.
  Ben 2 senedir kat şefi olarak çalışıyorum ama A4 hizmet dökümünde meslek kodum yanlış, oda görevlisi olarak girilmiş. Bunu düzeltmek için ne yapabilirim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İşvereninizin SGK’ya düzeltme için dilekçe yazması gerekiyor. Cezasız olarak düzeltilir.

 12. Ali Gül

  Merhaba, ben kurumumda 2016 yılından bu yana Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde Haber Sorumlusu olarak çalışıyorum. Ancak; meslek kodum “temizlik işçisi” olarak geçiyor. Ne yapmalıyım?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. İşyeriniz SGK’ya dilekçe vererek geriye dönük düzelttirecek. Herhangi bir cezası yok. Örnek dilekçe yazımızda mevcut.

   1. Ali Gül

    Hocam söyledim ancak; taşerondan kadroya geçmeden önce temizlik ihalesi ile işe alındığımız için mümkün olmadığını söylediler. Ben hiç temilzik işlerinde çalışmadım ama. Sürekli Basın Bürosunda idim.

    1. Mehmet BAŞARAN

     O zaman aracı firma yapacak bunu. Yani o zaman hangi işyerinde sigortalı iseniz o firmaya ulaşarak SGK’ya dilekçe yazmasını sağlamanız gerekmektedir.

 13. FARUK KARTAL

  SGK DİLEKÇE İLE MÜRAACAT ETTİM İŞVERN SİSTEMİNDE TAHAKUK/HİZMET MENÜSÜNE MESLEK KODU DÜZELTME EKRANI EKLENMİŞ DEDİLER ORADAN YAPMANIZ GEREKİYOR DEDİLER DİLEKÇEYİ KABUL ETMEDİLER ŞİMDİ EKRANI BULAMIYOR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet işveren sistemine eklendi ancak dilekçeyi kabul etmemek nedir. Saçmalık yani. Bakayım işveren sistemine tekrar buradan dönüş sağlayacağım.

  2. Mehmet BAŞARAN

   işveren sistemine baktım ben de şimdi evet yok ekran bulamadım ben de. İşe giriş bildirgesinde cari dönem için güncelleme yapılmakta. Geriye dönük için SGK’nın yapması gerek bence.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.