Sgk Ölüm Yardımı Dilekçesi Örneği

Sgk ölüm yardımı dilekçesi örneği ve konu hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz. Vefat eden emekli ya da sigortalı kişilerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze ödeneği diğer adı ile ölüm parası ödemesi yapılmaktadır. Yapılan bu ödeme bir defaya mahsustur. SSK ve Bağkur için tutarlar aynı iken emekli sandığı cenaze yardımı tutarları daha yüksektir. Başvuru için gerekli belgeler ve cenaze ödeneği dilekçesi örneğine geçmeden önce güncel cenaze parası tutarları için ölüm parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızın devamında ise SGK ölüm parası başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir konusunda cevap bulabilir ve ölüm parası başvuru formunu indirerek kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Cenaze yardımı şartları nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu yardımın ödenebilmesi için;

 • Vefat eden kişinin kendi adına gelir ya da aylık alıyor olması ( Yetim ya da dul aylığı alanların vefatı halinde ödenek ödenmez),
 • Vefat eden emekli değilse bile vefat tarihi itibariyle en az 360 gün sigortalılığının olması gerekiyor.

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardımdan sırasıyla;

 • Varsa eşi,
 • Eş yoksa çocukları ( Çocuklara eşit olarak pay edilir ),
 • Çocuklar da yoksa kardeşler,
 • Onlar da yoksa belgelenmesi halinde üçüncü kişilere ödenebilir.

SGK ölüm parası başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

SGK ölüm yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 • Cenaze yardımı dilekçesi ( yazımızın devamında verilmiştir ).
 • Ölüm belgesi ( Aile hekimi ya da hastane tarafından düzenlenir ).
 • Kimlik fotokopisi.

Sgk cenaze ödeneği formu

Ölüm dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir. Cenaze ödeneği başvuru formunu diğer adı ile cenaze yardımı ödenmesi için dilekçe (ek:1) formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ cenaze yardımı başvuru formu indir.  Memur ölüm yardımı dilekçe örneği de aynıdır. Aynı form ile emekli sandığı ölüm yardımı başvurusu da yapabilirsiniz. Vefat eden kişi için ayrıca hak sahibi olarak dul ya da yetim maaşı başvurusu da yapacaksanız o zaman adım adım başvuruda izlenecek yol için ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk Ölüm Yardımı Dilekçesi Örneği 1Pin
Ölüm Parası Dilekçe Örneği

SGK cenaze yardımı başvurusu nereye yapılır ?

Başvuru yeri vefat eden kişinin emekli aylık kapsamı ya da son sigorta koluna göre değişir. Sgk ölüm parası dilekçe örneğini elden ya da posta yolu ile;

 • Son çalışma SSK ya da bağkur ise bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı ölüm yardımı başvurusu ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına (Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye / ANKARA) yapabilirsiniz.

E-devletten SGK Cenaze yardımı başvurusu yapılabilir mi ?

E-devletten ölüm yardımı başvuru formu verilememektedir. Yukarıda verilen cenaze dilekçe örneğini elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Haricinde online başvuru için bir seçenek yoktur.

SGK ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra ödeme ortalama 1-1,5 ay içerisinde yapılmaktadır. Bu arada sorgulama işlemlerini E-devlet şifreniz ile online olarak yapabilirsiniz. E-devlette SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

TC no ile cenaze yardımı sorgulaması yapılabilir mi ?

Sorgulama işlemleri E-devletten ve şifreli olarak gerçekleşmektedir. Şifresiz olarak sorgulama yapılabilecek bir uygulama yoktur. Eğer e-devlet şifresi sahibi değilseniz bu durumda herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da Alo-170 hattını arayarak cenaze ödeneği sorgulaması yapabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

5