Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Torba Yasada Var mı ? ( 2022 Güncel )

Sgk öncesi doğum borçlanması torba yasada var mı ? Malumunuz mevcut Sosyal Güvenlik yasasında kadın çalışanlar sigortadan önce doğan çocuklar için borçlanma yapma hakkına sahip değiller. İlk defa adına prim ödenen tarihten önce doğan çocuklar için kadınların Sgk çocuk borçlanması yapabilmesi için torba yasa ile düzenleme çıkarılması gerekmektedir. Bu yazımızda sigorta öncesi doğum borçlanması çıkacak mı son dakika gelişmeleri ve Sgk öncesi doğumlar için mecliste çalışma ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması nedir ?

Doğum/çocuk borçlanması ilk defa kısa ya da uzun vadeli sigorta kollarına tabi ödenen primlerden sonra doğan çocuklar için yapılabilen hizmet borçlanmasıdır. Bu kapsamda kadınlar doğum sonrası 24 aylık sürede adına prim ödenmemiş olan süreleri borçlanarak SGK emeklilik hizmetlerinden saydırma hakkına sahip olabilmektedir. Bu haktan en fazla 3 çocuğa ve 2160 güne kadar yararlanılmaktadır. Güncel borçlanma tutarlarına ve detaylı bilgilere doğum borçlanması hesaplama sayfamızdan erişebilirsiniz.

Doğum borçlanması ne zaman yapılmalı ?

Borçlanmayı istediğiniz herhangi bir zaman bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile ya da e-devletten başvurarak yapabilirsiniz. Belirli bir zamanı yoktur. Ne kadar erken borçlanma yapıp öderseniz o kadar az ödeme yaparsınız. Çünkü günlük borçlanma tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak artmaktadır.

Kimler doğum borçlanması yapabilir ?

Doğum borçlanması yapabilecek olan kişiler şunlardır;

  • Doğumdan önce ssk, bağkur, emekli sandığı ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödenmiş olanlar,
  • Doğum sonrası 24 aylık sürede adına prim ödenmemiş olanlar.

Sigortadan önce doğan çocuklar için borçlanma yapılabilir mi ?

Peki Doğumdan sonra sigortalı olanlar doğum borçlanması yapabilir mi ? Sigortadan önce doğan çocuklar için yürürlükteki mevzuata göre kadınların borçlanma hakları bulunmamaktadır. Aşağıda Sgk öncesi doğum borçlanması son dakika alt başlığında ayrıntılı olarak anlatacağımız üzere kadınların sigortadan önce doğan çocuklar için borçlanma hakkı elde edebilmesi torba yasa ile yapılacak düzenlemeye bağlıdır. Eğer düzenleme olmazsa kadınlarda sigorta öncesi doğum borçlanması hakkı söz konusu olmayacaktır.

Staj/çıraklık girişinden sonra doğan çocuklar için borçlanma yapılabilir mi ?

Sigortadan önceki doğuma borçlanma yapılamıyor ancak staj/çıraklık girişleri istisnadır. Kadınlar çırak/staj girişinden sonra doğan 3 çocuğa kadar ve çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre içerisinde prim ödenmemiş olması şartları ile doğum borçlanması yapma hakkına sahipler.

Sigortasız annenin doğum borçlanması hakkı var mı ?

Kadınların ssk çocuk borçlanması hakkından yararlanabilmesi için çocuğun doğum tarihinden önce kısa ya da uzun vade sigorta kollarında tescilli olması gerekmektedir. Sigortasız kadınların borçlanma yapabilmesi mümkün değildir.

Sigorta öncesi doğum borçlanması çıkacak mı ?

Gelelim asıl konumuz olan sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak sorusunun cevabına. Sgk öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkar sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün değil. Zira sigortadan önce doğum borçlanması düzenlemesi ile ilgili şu an atılmış somut bir adım bulunmamaktadır. Eğer konu hakkında bir gelişme olursa doğum öncesi borçlanma son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Doğum öncesi sigorta borçlanması çıkarsa nasıl uygulanır ?

Eğer sigorta çocuk borçlanması düzenlemesi çıkarsa kadınlara sigortadan önce doğan en az 3 çocuğa kadar ve her çocuk için 720 güne kadar borçlanma hakkı verilebilecektir. Bu kapsamda borçlanma yapan kadınların ilk sigorta giriş tarihinden itibaren borçlandıkları gün sayısı kadar tescilleri geriye çekilebilecek ve daha erken emekli olmalarını sağlayabilecektir. Sgk öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak bilinmez ama eğer çıkarsa binlerce kişinin mağduriyeti giderilmiş olacak.

Sigortalılık öncesi doğum borçlanması Yargıtay kararı var mı ?

doğum borçlanması şartlarından birisi ve olmazsa olması doğumdan önce sigorta olmasıdır. 5510 Sayılı Kanun’da bu şart açık ve net olarak belirlenmiştir. Aksi yönde şu ana kadar verilmiş olan bir Yargıtay kararı bulunmamaktadır. Sgk öncesi doğum borçlanması yeni haberler için lütfen bizi takipte kalın.

2/5 - (3 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Torba Yasada Var mı ? ( 2022 Güncel )” üzerine bir yorum

  1. SGK oncesı doğum yapanlar torba yasasına girsin kadınlar zor durumda kimsesi olmayan kadınlar var kötü yolami duşun ayakta durmak için onlar 3 çocuk yapmisa emekli olma haki var SGK sonrası doğum yapan anne oluyorsa SGK öncesi doğum yapan anne degilmi

    Cevapla

Yorum yapın