Sgk Prim Geri Alma Hesaplama 2022

Sgk prim geri alma hesaplaması konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer siz de ssk birikmiş paramı almak istiyorum diyorsanız hem nasıl alabileceğiniz hem de sgk prim geri ödemesi hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz.

SGK emeklilik tablosuna göre emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış ancak prim gün sayısı yeterli olmadığı için emekli olamayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışma hayatı boyunca adına ödenen tüm uzun vade ssk, bağkur, emekli sandığı, isteğe bağlı sigorta kollarındaki primlerin toptan iadesini alabilmekte. Eğer siz de iade alacaksanız ssk birikmiş para hesaplaması hem de nasıl başvuru yapacağınız hakkında bu yazımız tam bir rehber niteliğinde olacaktır.

SGK prim iadesi başvurusu nasıl, nereye yapılır ?

Prim iadesi başvurusu yapabilmeniz için emeklilik için ilk defa prim ödeme tarihine göre gerekli minimum yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartı sağladıysanız aşağıda örneği verilen toptan iade dilekçesi ve kimliğiniz ile ya da e-devletten başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Form ile başvuru yapacaksanız formu;

 • SSK için son prim ödenen Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Bağkur için bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı için ise SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü- Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine yapılabilmektedir.
 • Elden ya da posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

SGK prim geri alma dilekçesi

Prim iade talebini dilekçe ile yapacaksanız başvuru dilekçesini word olarak buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK toptan ödeme talep dilekçesi indir.

E devletten SGK toptan ödeme talebi başvurusu nasıl yapılır ?

SGK toptan iade başvurusunu e-devlet ile kolayca yapabilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlete T.C ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Toptan Ödeme Talebi kısmına gelin. Sayfaya buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ E devlet sgk prim iadesi başvurusu.
 • Talep Türü sayfasında eğer kendiniz için başvuru yapıyorsanız SİGORTALI kısmını, hak sahibi olarak vefat eden eş, çocuk, anne ya da babanızdan dolayı başvuru yapacaksanız HAK SAHİBİ kısmını işaretleyin.
 • Hak sahibi olarak başvuru yapacaksanız Yakınınıza ait T.C. Kimlik Numarası kısmından vefat eden kişinin T.C. numarasını yazın.
 • BAŞVUR diyerek başvuruyu tamamlayın.
 • Buradan sgk primleri geri alma başvurusu yaptıktan sonra ayrıca belge, evrak göndermeniz gerekmez.

Sgk prim iadesi hesaplama 2022

Gelelim sgk toplu para hesaplamasının nasıl yapıldığı konusuna. Bulunulan sigorta kapsamına ve prim ödenen döneme göre sigorta prim iadesi hesaplaması farklılık gösterir. Sigorta kolları bazında sgk para iadesi hesaplamasının nasıl yapıldığı aşağıda ayrı başlıklarda verilmiştir.

Ssk prim bozdurma hesaplama

4a eski adı ile ssk sigorta bozdurma hesaplaması yapılırken;

 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı adına yatırılan uzun vade işçi ve işveren hissesinin tamamı iade edilir. Yani SSK’da bu tarih öncesindeki sgk prim iade hesaplamasında ödenen brütün %20’si oranında iade yapılır.
 • 01 Ekim 2008 sonrasında ssk kapsamında ödenen primlerin sgk primi hesaplamasında ise sadece sigortalı hissesi yani brüt maaşın %9’u oranında iade yapılır.

Bağkur prim iadesi hesaplama

4a yani Bağ-Kur’da sgk’dan prim iadesi hesaplamasında tüm malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerinin iadesi yapılır. Yani bağkur için sgk prim geri ödeme hesaplaması her bir dönem için brütün %20’si oranında yapılır ve iade gerçekleştirilir.

Emekli sandığı sgk toplu para iadesi hesaplama

Emekli sandığında sigorta parasını geri alma hesaplamasında da bağkurda olduğu gibi ödenen yaşlılık, malulluk ve ölüm sigorta primlerinin tamamı iade edilmekte.

Sgk prim iadesi hesaplama robotu

Emekli olamayana prim iadesi hesaplamasına imkan sağlayan hesaplama robotu ya da uygulaması henüz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hayata geçirilmemiştir. Ssk primi hesaplaması uygulaması başladığında sayfamızda ilgili sayfa için bağlantı verilecektir.

Ssk iptali para iadesi hesaplaması için uygulama olmadığından ve her bir dönem için güncelleme katsayıları esas alınarak sgk toplu prim iadesi hesaplaması yapıldığından hesaplama yapmak ne yazık ki mümkün olamamaktadır. Bu yüzden başvuru yapmadan önce Sgk iade hesaplamasını bir uzmana yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Sgk para iadesi sorgulama 2022

Prim iadesi nasıl hesaplanır konusunda gerekli bilgiyi verdikten sonra gelelim prim iade sorgulamasını nereden ve nasıl yapabileceğinize. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından adınıza yapılan tüm primlerin, fazla ödemelerin ve diğer alacakların sorgulamasını e-devlette SGK şahıs ödemeleri sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

SGK prim iadesi alanların yorumları

Eğer prim iadesi aldıysanız ya da alacaksanız değerli yorumlarınız ve sorularınız iade alacaklar için de yol gösterici olacaktır. Yazı sonundaki yorum kısmından hem sorulara hem de güncel yorumlara göz atabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Prim Geri Alma Hesaplama 2022” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba annem emekli olma şansı olmadığı için toptan prim ödemesi alacak eve tebligat gelecek dediler ve babamın bundan haberinin olmaması gerekiyor en azından miktarı bilmese yeterli sgkyi aradık eve tebligat gelecegini daha sonrada ödemenin banka hesabına gececegini soylediler eve gelen tebligatta neler yazıyor bilgisi olan var mı ya da miktar yazar mı şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhaba annem 84 ve 88 yılında hastanede çalışmış.
  89 yılından 2018 e kadar ek 5 tarım isteğe bağlı parça parca yatirmis. 2189 gün primi var. Prim iadesinde bulunduk tahmini ne kadar alır? Sigortalı çalıştığı 4 sene hariç kendisi 74 bin lira yatirmis

  Cevapla

Yorum yapın

1