Sgk Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Sorgulama

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulama işlemlerini online olarak e-devletten yapabilirsiniz. E-devletten bu ekran aracılığı ile babanın sigortasından yararlanma sorgulama, eşinin sigortasından yararlanma sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. E-devletten Sgk yararlanma sorgulaması sonucunda görülen “son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” ya da “genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.” gibi sonuçların ne anlama geldiği ve sağlık hizmetinden yararlanma sorgulama işleminin nasıl yapılabileceği hakkında yazımızın devamında ayrıntıları bulabilirsiniz.

E-devletten SGK sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet sağlıktan yararlanma sorgulaması yapabilmeniz için E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. SSK, emekli sandığı, bağkur sağlıktan yararlanma sorgulaması yapmak için;

  • Buradan sgk provizyon belgesi sorgulama sayfasına giriş yapınız ⇒ E-devlet Sgk aktivasyon sorgulama.
  • SGK, gss müstehaklık sorgulaması sonucunda “0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir. “ sonucu alıyorsanız sağlık sigortanızın aktif olduğu anlamına gelir.
  • Eğer eş, çocuk, anne ya da baba sigortasından yararlanma sorgulama sonucunda “son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir” prim gün sayınız yeterli olmadığından ya da son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz 2 aydan fazla olduğundan provizyon alamadığınız anlamına gelir.

SGK provizyon verilememiştir ne demek ?

Eğer eş, çocuk, anne ya da babadan sigorta sorgulama sonucunda  “0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir. ” sonucu çıkmıyor ve son 1 yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı yetersiz olduğu için provizyon verilememiştir gibi bir uyarı alıyorsanız bu aktivasyonunuzun olmadığı ve sağlıktan yararlanamayacağınız anlamına gelir. Provizyon verilememiş demek SGK’da hastanelerden yararlanamayacağınız ve sigorta kapsamında ilaç alamayacağınız anlamına gelir.

Sgk provizyon vermiyor ne yapmalıyım ?

Eşimin, çocuklarımın, annemin ya da babamın sigortasından yararlanıyor muyum amacı ile e-devletten yaptığınız sorgulama sonucu aktif provizyonunuz yoksa bu durumda vakit kaybetmeden en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekmektedir. Eğer kendi adınıza bir sigortalılığınız yoksa ve anne, baba, eş ya da çocuklarınızdan yararlanma gibi bir hakkınız da yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekebilir.

Dilerseniz direk SGK’ya dilekçe ile başvurarak ücretli olarak 5510 Sayılı Kanun’un 60g bendi kapsamında genel sağlık sigortası açtırabilir ya da gelir testi başvurusu yapabilirsiniz. Gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse yeşil kartlı olursunuz ve prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz. Başvurmak için SGK yeşil kart başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda e-devlette kendi adınıza sağlık sigortasından yararlanıyor muyum sorgulamasını nasıl yapabileceğinizi adım adım anlattık. Sigortamdan kimler yararlanıyor sorgulamasını nasıl yapabilirim diyorsanız bu e-devlette mümkün değil. Eğer sizin sigortanızdan kim yararlanıyor yani bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler kim öğrenmek istiyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor bunun için.

Sağlık provizyon aktivasyonu nasıl yapılır ?

Peki e-devlet Sgk aktivasyon nasıl yapılır? Eğer SGK’dan provizyon alamıyorsanız neden aktivasyon alamadığınızı öğrenmeniz gerekiyor.

  • Bağkur, genel sağlık sigortası ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde iseniz ödenmeyen 2 aydan fazla borcunuz varsa borçtan dolayı provizyon alamazsınız. Bu durumda borcunuzu ödedikten sonra ortalama 2-3 saat içerisinde sağlık sigortanız aktif hale gelecektir.
  • İşe yeni başlayan sigortalı iseniz sağlıktan yararlanabilmeniz için son 1 yıl içerisinde 30 gün şartı aranır. Sistemde 30 günlük SSK hizmeti göründüğünde sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. SGK sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir başlıklı yazımızdan detaylara göz atabilirsiniz.
  • Hiç bir kapsamda aktif sigortalılığınız yoksa re’sen SGK tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olabilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK ile görüşmenizde yarar olacaktır.
  • Yukarıdaki sebeplerden farklı bir sebeple de provizyon alamıyor olabilirsiniz. Nedenini öğrenmek için en yakın SGK’ya başvurabilirsiniz.

Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Eğer herhangi bir kapsamda örneğin SSK, Bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarında uzun vade sigorta primi ödemesi yapmıyorsanız sadece genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlıktan yararlanmak istiyorsanız 5510 Sayılı Kanun 60g kapsamında GSS primi ödemek sureti ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Sadece GSS ödemek istiyorsanız GSS başvuru süreci ve güncel primleri konusunda bilgi için GSS G1 primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın