Sgk Sms Bilgilendirme Sistemine Nasıl Kayıt Olunur ?

0

Sgk sms bilgilendirme sistemi SGK hakkında bilgilendirme mesajlarının ücretsiz olarak yapıldığı sistemdir. Sgk mesaj alma yani bilgilendirme sistemi ile sigortalıların işe girişi ya da işten çıkışı yapıldığında, GSS durum değişikliklerinde, SGK tarafından karşılanan hastane masraflarında kısacası tüm SGK işlemleri hakkında bilgilendirmeler bu sistemden yapılır. Bu yazımızda Sgk sms bilgilendirme sistemi nasıl yapılır, Sgk kurumumuzca karşılanmıştır mesajı nedir gibi Sgk telefon kayıt sistemi hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Sgk cep telefonu bilgisi beyanı nasıl yapılır ?

Sgk numara kaydetme işlemini e-devletten kolayca yapabilirsiniz. E-devletten Sgk mesaj bildirimi sistemine kayıt olmak için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne giriş yapın
 • SGK sigorta sms bilgilendirme sistemine T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet Sgk’ya telefon numarası kaydetme.
 • E-devlet Sgk sms telefon güncelleme sistemine giriş yaptıktan sonra Yeni Cep Telefonu Numarası bölümünde cep telefonu numaranızı önünde sıfır olmadan yazın.
 • “Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum.” kutucuğunu işaretledikten sonra GÜNCELLE demeniz yeterli olacaktır.
 • Böylece Sgk cep telefonuna mesaj alma servisine kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Hemen hesaplamak için SGK emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk giriş çıkış sms bilgilendirme almak için ne yapmam gerekiyor ?

SGK sms bilgilendirme sistemine kayıt olduğunuzda Sgk işe giriş çıkış sms bildirimi ile yapılmaktadır. İşyerinde işe giriş bildirgeniz ya da işten çıkış bildirgeniz elektronik ortamda verildiğinde eğer e devlet Sgk sms bilgilendirme sistemine kaydınız varsa cep telefonunuza bilgilendirme yapılır. Eğer telefonunuz kayıtlı değilse yukarıdaki aşamaları takip ederek kolayca kaydedebilir ya da güncel değilse aşağıda Sgk telefon numarası değiştirme menüsündeki adımları takip ederek değişiklik yapabilir ve siz de cep telefonunuza SGK’dan sms alabilirsiniz. Kayıt ya da güncellemeden sonra sigorta giriş çıkış sms ile bilgilendirme yapılacaktır.

E-reçete sms bilgilendirmesi almak için ne yapmam gerekiyor ?

E-reçete numaraları da eğer sistemde kayıtlı numaranız varsa cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir. E-reçete numaranızı kısa mesajla almak için;

 • Daha önce hiç kayıt olmadıysanız yukarıdaki aşamaları takip ederek sisteme kolayca kaydolabilirsiniz.
 • Eğer kayıt varsa ama numara güncel değilse bu durumda bir alt başlıkta Sgk numara güncelleme kısmındaki adımları takip ederek Sgk bilgi güncelleme yapabilirsiniz.
 • SMS sistemine yeni kayıt ya da mevcut numara için Sgk telefon numarası güncellemesi yaptıktan sonra artık adınıza yazılan e-reçete numaraları anlık olarak cep telefonunuza da gönderilmiş olacaktır.
 • Sisteme kayıttan sonra SGK sms ve hastane sms bilgilendirmeleri cep telefonunuza da gönderilecektir.

Sgk telefon güncellemesi nasıl yapılır ?

Sgk bilgilendirme telefonunu değiştirmek için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne giriş yapın.
 • “Yeni Cep Telefonu Numarası” kısmında yeni cep telefonu numaranızı yazın.
 • “Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum.” kutucuğunu işaretleyin ve GÜNCELLE diyerek işlemi tamamlayın.
 • Böylece Sgk iletişim bilgileri güncelleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

E-reçete telefon numarası değiştirmesi nereden yapılır ?

E-reçete numaranız cep telefonunuza gelmiyorsa, cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz ssk numara güncellemesi yapmanız gerekmektedir. Güncelleme işlemini bir bir üst başlıkta anlatıldığı gibi e devlet Sgk telefon güncelleme menüsünden kolayca yapabilirsiniz.  Sgk telefon kaydetme sisteminden yapılacak güncellemeden sonra artık yeni cep telefonu numaranıza e-reçete numarası gönderilmeye başlanacaktır.

Sgk bilgilendirme mesajı Kurumumuzca karşılanmıştır ne anlama geliyor ?

Sgk’dan gelen bilgilendirme mesajı son zamanlarda sigortalıların en çok sorduğu soruların başında gelmekte. Peki bu Sgk tedavi karşılama mesajı nedir ? Bir şey yapmam gerekiyor mu ? Eğer sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt numaranız güncelse devlet hastanesi ya da özel hastanelerde muayene olduğunuzda SGK tarafından adınıza ödenen tutar konusunda bilgi mesajı gelir. Bu mesaj tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve bununla ilgili bir şey yapmanız gerekmiyor.

Örneğin özel hastaneye başvurdunuz ve siz muayene, tahlil ve tetkikler için 300 TL ödediniz. Bu size düşen kısım. Aktif güvenceniz varsa kalan kısım SGK tarafından karşılanır. Örneğin toplam masraf 1500 TL tuttu ve özel hastane sizden 1200 TL aldı ve gerisini SGK’ya fatura etti. Bu durumda SGK size mesaj atar ve 1200 TL tutarındaki kısım Kurumumuzca karşılanmıştır şeklinde size bilgi mesajı gönderir. Bu Sgk ödeme bildirimi mesajı hakkında herhangi bir yere başvuru yapmanız gerekmiyor.

Güncel devlet hastanesi ve özel hastane muayene ücretlerine hastane muayene ücretleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.