Mayıs SGK Son Ödeme Tarihi 2020

0 202

Mayıs SGK son ödeme tarihi 2020 ne zaman ? Bildiğiniz üzere koronavirüs tedbirleri kapsamında Sosyal Güvenlik primlerinin son ödeme tarihi 6 ay süre ile ertelendi. Erteleme kapsamındaki işyerleri ve bağkurlular prim ödemelerini 6 ay sonra yapacaklar. Diğer sigortalılar ve işverenler ise Kanunen belirlenen sürelerde ödemek zorundalar. Bu yazımızda Mayıs ayı için SGK, işveren ve bağkur primlerinin son ödeme tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşveren ssk Mayıs ayı son ödeme tarihi 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında mücbir sebepte sayılan ve bu yüzden faaliyetini tamamen durduran ya da ara veren işverenler kısaca mücbir sebep kapsamında sayılan işverenler için Mayıs ayı prim ödemesi son tarihi 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi. Bu işverenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar Mayıs ayı prim ödemelerini yapabilir.  Erteleme kapsamında olmayan işverenler ile ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran işverenler için Mayıs ayı prim ödeme son tarihi 30 Haziran 2020 Salı günü olacaktır.

SGK İşveren olarak erteleme kapsamında olup olmadığınızı SGK işveren sisteminden sorgulayabilirsiniz. Uygulama ana ekranına giriş yaptıktan sonra İŞVEREN TESCİL-COVID-19 ERTELEME BİLGİSİ bölümünden giriş sağlayın. Şayet sorgulama yaptığınızda “İşyeriniz erteleme kapsamındadır.” sonucunu alıyorsanız siz de 6 aylık ertelemeden yararlanmışsınız demektir. Aksi durumda prim ödemeleriniz erteleme kapsamında olmayacaktır ve 30 Haziran 2020 tarihine kadar ödeme yapmanız gerekecektir. Teşvikli ve teşviksiz aylık işveren sigorta primlerini öğrenmek, asgari ücret destek tutarlarına göz atmak için https://www.sskisveren.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur Mayıs prim son ödeme tarihi 2020

Erteleme kapsamında olan esnaf, tarım/çiftçi bağkurluları için 2020 Mayıs Bağ-Kur prim ödeme son tarihi 31 Aralık 2020 tarihidir. İsteğe bağlı bağkurlular ile erteleme kapsamında sayılmayan bağkurlular için ise son ödeme tarihi 30 Haziran 2020’dir. Erteleme kapsamında olup olmadığınızı herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz. İndirimli ve indirimsiz güncel aylık bağkur prim  tutarları için https://www.sskisveren.com/esnaf-bagkur-prim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer SGK primlerinin Mayıs son ödeme tarihi 2020

Mücbir sebep kapsamındaki bağkur ve işverenler hariç diğer isteğe bağlı, ek 5 tarım sigortası gibi sigorta primlerinin kanuni süresi olan 30 Haziran 2020 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Tüm işveren, bağ-kur ve isteğe bağlı sigorta v.s. gibi sosyal güvenlik prim ödemelerinizi online olarak sorgulayabilir ve kart ile öğrenebilirsiniz. Cari ve geçmiş dönem prim borç sorgulaması yapmak ve SGK online tahsilat kanalından kart ile ödemek için hemen https://www.sskisveren.com/sgk-online-tahsilat/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.