Sgk Soyadı Değişikliği 2022

Sgk soyadı değişikliği işlemleri soyadı değişikliği yapanlar için kafa karıştırıcı olabilmekte. Soyadı değişikliği yapıldığında doğal olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer ilgili Kurumlara değişikliğe ilişkin bildirimin yapılması gerekiyor. Çoğu Kurum Nüfus Kimlik Paylaşım sisteminden veriyi çekerek güncellemeyi otomatik yapabiliyor olsa da bazı Kurumlar ve özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermekte fayda bulunmaktadır.

Bu yazımızda SGK soyadı değişikliği nasıl yapılır, örnek dilekçe nasıl olmalı ? Değişiklik başvuruları nereye ve nasıl yapılacak hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Sgk soyadı güncellemesi nasıl yapılır ? 

Soyadınızı değiştirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapmanızda fayda bulunmaktadır. Aslında sağlık aktivasyon sistemi veriyi Nüfus’tan çekmekte ve güncellemeyi otomatik yapabilmekte ancak bazı durumlarda eczanelerde ya da hastanelerde eski soyadı çıkabilmekte ve bu da problem yaratabilmekte.

Özellikle sigortalı çalışanların soyadını değiştirdikten sonra bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. SGK sigorta sistemi soyadı değişikliklerinde güncellemeyi otomatik olarak yapamamakta. Bu yüzden aşağıda verilen örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne soyadı değişikliğini bildirebilirsiniz.

Ssk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Güncelleme için başvurular online olarak şu an yapılamamakta. İlerleyen süreçte e-devlet üzerinden SGK soyadı değişikliği başvurusu için menü açılacağını düşünüyoruz. Başvuru için dilekçe yeterli olacaktır ve başvuruyu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne aşağıda örneği verilen dilekçe ile elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz.

SGK soyadı tescil güncelleme dilekçesi

Soyadı değişikliğinin Sosyal Güvenlik Kurumu tescillerine işlenmesi için aşağıdaki gibi dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz;

  • …………..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Kurumunuzun …………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …/…./…. tarihi itibariyle soyadım ……… olarak değişmiştir. Kurumunuzdaki tescil kayıtlarımın güncellenmesi ve soyadı değişikliğinin sisteme işlenmesi hususunda gereğini,
  • Arz ederim. 

E devlet soyadı değişikliği nasıl yapılır ? 

E-devlet üzerinden soyadı değişikliği başvurusu yapılamamakta. Soyadınızı değiştirmek için Türkiye geneli herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Nüfus tarafından gerekli güncelleme sağlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında güncelleme için yukarıda örneği verilmiş dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ? 

Eğer bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul SGK İl Müdürlüğü ya da bağlı SGM’lerden birisi ise yukarıda örneği verilen dilekçeyi elden ya da posta yolu ile gönderebilir ve soyadı değişikliği talebinizi iletebilirsiniz.

Sgk evlilik bildirimi nasıl yapılır ? 

Evlenip soyadını değiştirenlerin de soyadı güncellemesi için yukarıda belirtilen yolu takip etmesi gerekir. Eğer evlenerek soyadı değişen kişi sigortalı çalışmıyor ya da bağkur ödemiyorsa dilekçe gerekmez. Kimlikle SGK’ya başvuru yaparak sağlık aktivasyon sisteminde güncelleme yapılması yeterli olur. Böylece sağlık sistemine yeni soyadı işlenmiş olacaktır. Sistem bunu otomatik de yapmakta ancak bazen geç olabilmekte.

SGK soyadı değişikliği yapılmazsa ne olur ?

Soyadı değişikliğinin yapılmaması ya da geç yapılması herhangi bir cezai işleme tabi değildir. Zaten sistem verileri T.C. üzerinden çekmektedir. Sonrasında geriye dönük güncelleme de sağlanır. Tek sorun hastanede muayene olacakken ya da ilaç alacakken eski soyadınız görünürse işlem yapılmayabilir.

SGK soyadı değişikliği e bildirge uygulamasından yapılır mı ? 

Soyadı değişikliği Nüfus sistemlerine işledikten sonra sistem e bildirge üzerinden otomatik olarak güncelleme sağlar ve değişiklikten sonra gönderilen bildirgelerdeki hizmetler yeni soyadı ile gider. Ama işe giriş bildirgesinde güncelleme yapılması için dilekçe ile SGK’ya başvuru gerekir ya da ekrandan aşağıda belirtildiği gibi yapılabilir. 

Sigortalı soyadı değişikliği ekranı

Sigortalının soyadının değişmesi durumunda bildirge gönderilirken hata ile karşılaşılabilir. Bunun çözümü ise güncelleme yapmaktır. Soyadı değişen sigortalının soyadı güncellemesini İşe Giriş-İşten çıkış uygulamasından yapabilirsiniz. Sgk soyadı güncelleme ekranından güncelleme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle buradan uygulamaya e-bildirge şifreleriniz ile giriş yapınız ⇒ sgk işe giriş-işten çıkış uygulaması girişi
  • Ana sayfada en altta Sigortalı Soyadı Değişikliği Ekranı bölümüne giriş yapın.
  • Açılan ekranda güncelleme yapmak istediğiniz sigortalının T.C. numarasını yazın.
  • Sorgulama yaptıktan sonra ekran talimatlarını takip ederek Sgk soyisim değişikliği işlemini tamamlayın. 
  • Bu işlemin ardından Sgk soyisim güncellemesi tamamlanmış olacaktır. 
Sgk isim güncellemesi nasıl yapılır ?

Nüfusta kayıtlı adınız değişirse ya da değişmemiş olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde yanlış isimle tesciliniz çıkıyorsa bunu bir dilekçe ile bildirerek değiştirebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2