Sgk Tavan Emekli Maaşı Ne Kadar ( 2022 Güncel )

Sgk tavan emekli maaşı ne kadar ?  Çalışma hayatı boyunca sigorta prim ödemeleri tavandan ya da tavana yakın tutarlarda ödenen sigortalıların araştırdıkları konuların başında emekli tavan maaşı konusu gelir. Emekli maaşı üst limit konusunda okurlarımızdan da son zamanlarda sıklıkla soru gelince biz de Sgk emekli tavan maaşı hakkında bir rehber hazırlamak istedik. Bu yazımızda SGK tavandan emekli maaşı ne kadar, emekli maaşında üst sınır var mı gibi soruların cevabını bulabilir ayrıca 2022 yılı için güncel Sgk emekli maaşı tavanı tutarlarına göz atabilirsiniz.

Emekli maaşında tavan var mı ?

Ssk emekli maaşı üst limiti yoktur. Tavan uygulaması prime esas kazançta uygulanmaktadır. Bildiğiniz üzere bir sigortalının bir ay içerisinde adına bildirilecek toplam prime esas kazancının SGK tavanına kadar olan kısmı emekli hesaplamasına dahil edilir. SGK prim tavanı ise brüt asgari ücretin 7,5 katıdır. 2022 yılında SGK prim tavanına SGK tavan ücret 2022  sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi ssk emekli maaşı tavanı yoktur ancak primde tavan vardır. Bir alt başlıkta tavan ssk emekli maaşının nasıl hesaplanacağı hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Emekli maaşı tavanı nasıl hesaplanır ?

Prim ödemeleri hep tavandan yatan sigortalılar için emekli maaşı üst sınırı esas alınarak emekli maaşı bağlanmaktadır. Tabi Sgk emekli maaş tavanının nasıl hesaplandığını anlayabilmek için emekli maaşının nasıl hesaplandığını anlamak gerekir.

 • Emekli maaşı hesaplamasında kişinin ilk defa prim ödenen tarihten emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar adına ödenen tüm sigorta prime esas kazançları dikkate alınır.
 • Bu kazançlar her yılın güncelleme katsayısı esas alınarak güncellenir.
 • Güncelleme katsayısı ile güncellenen kazançlar üzerinden aylık bağlama oranı esas alınarak aylık bağlanır.
 • Yani emekli aylığında son brüt kazanç değil güncelleme katsayısı ile güncellenen kazanç önemlidir.

Örneğin 5510 Sayılı Kanun’a göre aylık bağlama oranı her yıl için %2’dir. SSK kapsamında 7200 gün yani 20 yıl çalışan birisi için aylık bağlama oranı %40 olacaktır. Güncelleme katsayısı ile güncellenen ortalama kazancı 10.000 TL olan bir kişiye bu hesaba göre 4000 TL emekli maaşı bağlanır. Görüldüğü üzere 4a tavan emekli maaşı diye bir uygulama yoktur. Tavan uygulaması primde vardır. Emekli maaşı da bu primlerin ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır.

Ssk tavan emekli maaşı 2022

Yukarıda anlattığımız gibi güncelleme katsayısı ile güncellenen ortalama kazanç verisi olmadan emekli maaşı tavanı ne kadar sorusuna net bir cevap veremeyiz.

 • Yine de primleri hep tavan ya da tavana yakın bildirilenler için 2022 yılında ortalama ssk emekli tavan maaşının 10.000 TL civarında olabileceğini söyleyebiliriz.
 • sgk emekli maaşı üst limiti hesaplaması dahilinde ne kadar maaş alabileceğinizi SSK emekli maaşı hesaplama sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.  Dilerseniz SGK tarafından geliştirilen SGK emekli maaşı hesaplama uygulaması aracılığı ile de alabileceğiniz net maaşı hesaplayabilirsiniz.

Sgk 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar 2022

Sgk 4a tavan emekli maaşının nasıl hesaplandığı hakkında bir üst başlıkta ayrıntılı olarak bilgi vermiştik. Oradan da anlaşılacağı üzere tavan emeklilik maaşı ortalama prime esas kazanca göre belirlenmektedir. Emekli maaşında tavan ne kadar ve en fazla ne kadar olabilir şeklinde belirlenmiş bir limit bulunmamaktadır.

En yüksek emekli maaşı kim alıyor 2022

Sgk üst limit emekli maaşı uygulamasının olmadığını yukarıda ayrıntılı anlattık. Ssk emekli maaş tavanı kişinin ortalama kazancı esas alınarak belirlenmektedir. Güncel Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre emeklilikte En yüksek SSK emekli maaşı alan kişiler şunlardır;

 • Cumhurbaşkanı,
 • Milletvekilleri,
 • Prime esas kazancı tavandan yatan sigortalılar,
 • Primleri en yüksek göstergeden yatan devlet memurları.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Tavan Emekli Maaşı Ne Kadar ( 2022 Güncel )” üzerine bir yorum

 1. Üstad selam yukarıda primi hep tavandan yatan birinin emekli maaşı 10.000tl civarı olduğunu yazmışsınız. Benim arkadaşımin primi nerdeyse hep tavandan yatıyor. SGK nekadar emekli aylığı alırım diye sistemden baktığında 21.000tl emekli maasi gözüküyor. Sizin söylediğiniz rakamın çok üstü.sistem hatalimi yoksa emekli maaşı üst sinirimi var

  Cevapla

Yorum yapın