2022 SGK Tavan ve Taban Ücretleri Belli Oldu

SGK tavan tutarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Brüt asgari ücretin açıklanması ile birlikte yıl içerisinde uygulanacak ssk tavan ücreti ile asgari brüt prime esas kazanç ve tavan kazanç tutarları da belli olmakta.

Bu yazımızda güncel ve yıllara göre prime esas kazanç güncel taban ve tavan tutarları ile sgk prim tavanı hesaplamasının nasıl yapıldığı, sgk meslek kodları ve ücretleri konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Taban ve tavan üzerinden 2022 brütten nete maaş hesaplaması için  brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk tavan ücreti ne demek ?

Tavan sgk ücretleri bildirilebilecek en yüksek brüt kazançtır. Kanunen bildirilebilecek en yüksek taban tavan tutarları sınırlandırılmıştır. Nedeni ise emeklilik, tazminat gibi konularda tavan belirlemek ve istismarın önüne geçmek. İşte asgari brüt ücretin 7,5 katından hesaplanan ve belirlenen bu tutar ssk prim tavanı olarak tanımlanmaktadır.

2022 sgk tavanı hesaplaması nasıl yapılır ?

Tavan tutar brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. Tavan ücret brüt asgari ücretin 7,5 katıdır. Primi yüksekten bildirilenler için tavan prime esas kazanç tutarı ay bazında brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemez.

Sgk tavan ücret 2022 ne kadar ?

  • Brüt asgari ücret: 5004,00 TL,
  •  2022 SGK Tavanı:  37.530,00  TL.

Sgk meslek kodları taban ücret ne kadar ?

Meslek kodları ve ücretleri çalışanlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Güncel meslek kodları listesine Sgk Meslek Kodları 2022 sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  Sigortalı çalışanlara ödenecek brüt ve net maaş tutarları yukarıda belirtilen en düşük ve en yüksek tutarlar arasında olabilmektedir.

Çalışanlar özellikle sgk meslek kodlarına göre maaş listesi konusunda araştırma yapmaktalar. Ancak ödenecek maaş meslek koduna göre değil belirlenen brüt maaşa göre yapılmakta. Brüt maaş üzerinden meslek koduna göre maaş listesi hesaplaması yapmak için yazımızın girişinde verilen brütten nete maaş hesaplaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prime esas kazanç hesaplaması nasıl yapılır ?

Prime esas kazanç çalışanon sigorta primine tabi olan brüt kazancıdır. Bu kazanç asgari ücretli çalışanlar için brüt asgari ücrettir. Maaşı asgari üzerinde ödenenler için ise net maaş üzerinden hesap edilir. Dolayısıyla prime esas kazanç tutarı asgari ücret üzerinde bildirimi sağlananlar için farklılık gösterir. Bu yazımızda asgari ücret prime esas kazanç tutarları konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere P.E.K yani prime esas kazanç çalışanların ya da kendi adına prim ödeyenlerin sgk primine esas kazancıdır ve emekli maaş hesabında dikkate alınan en önemli kriterlerden birisidir. Asgari ücretli için pek değeri brüt asgari ücrettir.Ek gösterge ise devlet memurları yani emekli sandığı kapsamında çalışan kadrolu memurların emekliliğe esas kazancı olarak tanımlanabilir.

Sgk basamak değeri nedir ?

01 Ekim 2008 öncesinde bağkur için basamak uygulaması mevcuttu. Basamak değeri de bağkurda ödenen basamakları gösteren veridir. 01 Ekim 2008 tarihinden sonra bu uygulamaya son verildiğinden basamak değeri yeni bağkurlular için hükümsüzdür.

Prime esas kazanç brüt ücret midir ?

Evet çalışanların sigorta primine tabi olan brüt ücretidir. Asgariden bildirimi sağlananlar için bu tutar brüt asgari ücrettir. Güncel olarak asgari brüt ve tavan tutarları yukarıda verilmiştir.

Prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge

Prime esas kazanç, ek gösterge ve basamak değeri verilerini SGK tescil ve hizmet dökümünüzden görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsü aracılığı ile hem geçmiş pek tutarlarınızı hem de güncel PEK tutarlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Prime esas kazanç tavanı aşarsa ne olur ?

Birden fazla işyerinde çalışan ve ay bazında tüm işyerlerindeki toplam prime esas kazanç tutarı prime esas kazanç sgk tavan ücretini aşanlar aşan kısım için iade talebinde bulunabilmekte. Zaten aşan kısım emeklilik hesabında dikkate alınmadığından iadesinin istenmesi gerekmekte.Sigorta prim tavanını aşan kısım için sigortalı en yüksek kazancın bildirildiği işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurarak fazladan ödenen primlerin iadesini talep edebilmekte.

Sgk tavan primi nasıl hesaplanır ?

Sigortalı çalışan işçi için işverenlerin ödeyecekleri en yüksek sigorta primi de asgari ücret tavanı esas alınarak hesaplanır. Taban ve sigorta tavan ücreti arasında ödenecek aylık sigorta primleri SGK teşviklerine göre farklılık gösterir. Taban ve ssk tavanı arasında teşvikli ve teşviksiz olarak aylık ödenecek güncel ssk tavan primi tutarlarına Ssk Primi Ne Kadar 2022 sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1