SGK Teşvik Tanımlaması Nasıl Yapılır ?

16

SGK teşvik tanımlama işlemleri işverenler açısından zor ve kafa karıştırıcı olabilmekte. İşveren olarak yararlanabileceğiniz birçok sigorta prim teşviki bulunmaktadır. Yararlanabileceğiniz sigorta prim teşviklerine sgk teşvikleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Tabi teşvikten yararlanabilmeniz için teşvikten yararlanma sorgulama yapmanız ve sonrasında da gerekli şartları sağlayan çalışan için tanımlama yapmanız gerekiyor. Teşvik tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

SGK teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

İşe aldığınız bir çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini sorgulamak artık çok kolay. Bunun için tüm teşvik kanunlarının şartlarını ayrıntılı bilmeniz de gerekmiyor. SGK işveren sisteminde yer alan teşvikten yararlanacak sigortalı listesi aracılığı ile sigortalınızın T.C. numarasını yazarak hangi teşvikten ne kadar süre ile yararlanabileceğini öğrenebilirsiniz. Teşvik sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında bilgi için hemen sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hey ayın teşvikten yararlanacak işçi sorgulamasını ayın 23’üne kadar yapabilirsiniz. Örneğin Ocak ayında işe başlayan bir çalışan için sorgulamayı 23 Şubat yani bildirge veriliş tarihine kadar yapabilirsiniz.23 Şubat tarihinden sonra da artık Şubat ayı içerisinde giren işçiler için 23 Mart tarihine kadar sorgulama yapabilirsiniz.

TC kimlik no ile SGK teşvik sorgulaması yapılır mı

SGK işveren sistemine giriş sağladıktan sonra soldaki ana menülerde yer alan TEŞVİKLER/TANIMLAR kısmında ilgili teşvik için listeleme yaparak sigortalınızın T.C. numarası ile sorgulama yapıp hangi teşvikten ve ne kadar süre yararlanma hakkınız olduğunu sorgulayabilirsiniz.

SGK Teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

Teşvikten yararlanacak sigortalı listesinde işçinin T.C. numarasını yazarak sorgulama yaptıktan sonra sistem eğer işçi şartları sağlıyorsa ortalama sigortalı sayısı şudur, teşvikten şu aylar arasında şu kadar süre ile yararlanabilir sonucu alırsınız.  Örneğin 01 Şubat 2021 tarihinde işe başlayan bir çalışan 27103 teşvik şartlarını sağlıyor diyelim. Sorgulama yaptığınızda sistem A kişisi için ortalama sigortalı sayısı 3, teşvikten 2021/Şubat-2022/Şubat ayları arasında yararlanabilir şeklinde sonuç verir. Eğer bu teşvikten yararlanmak istiyorsanız sorgulama sonucunda kaydete basarak işlemi tamamlayacaksınız. Son olarak da bildiğiniz gibi takip eden ayın 23’üne kadar ilgili kanun numarasını seçerek aylık prim ve hizmet belgesini ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini göndermeniz gerekli.

6111 teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

6111 sayılı teşvik şartlarını sağlayan ve potansiyel teşvik sorgulama sisteminden sorgulama yaptığınız çalışanınız için SGK İşveren sisteminde 4447/10. madde teşvik listemele/Silme bölümünden tanımlama, listeleme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 6111 Teşvikinden yararlanma şartları ve süresi, ödenecek aylık güncel prim tutarı ve ortalama sigortalı sayısı hesaplama hakkında tüm detaylara  SGK 6111 teşvik ortalaması hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk teşvik sistemine giriş nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tüm teşvik işlemleri yani sorgulama, tanımlama, listeleme ve silme, hangi dönemde başladığı ve ne kadar süre ile devam edeceği gibi tüm bilgiler SGK işveren sisteminde Teşvikler/Tanımlar bölümünde yer almakta.

Teşvikli bildirge gönderme nasıl yapılır ?

Gerekli şartları sağlayan ve teşvik onayı verdiğiniz çalışanı SGK’ya bildirmek için son işlem çalışanın teşviki kanun bildirgesini seçerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda göndermek. E bildirge sisteminde örneğin 7103 sayılı kanundan yararlanacaksanız 27103 sayılı kanun, 6111 teşvikinden yararlanacaksanız 06111 sayılı kanun numarasını seçerek göndermeniz gerekiyor. Böylece son süreçle birlikte teşvikli çalışanın SGK’ya bildirim işlemi tamamlanmış olacaktır.

SGK teşviklerinden yararlanma şartları

Hemen hemen tüm sigorta prim teşviklerinde aranan ve olmazsa olmaz temel şart aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini süresinde göndermek, prim ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapmak ve geçmiş ssk prim borcunuzun olmaması. Eğer yapılandırma ya da taksitlendirme kapsamında olan borçlarınız varsa ve taksitlerini düzenli ödüyorsanız yine yararlanabilirsiniz. İşveren olarak yararlanabileceğiniz güncel tüm teşviklere sgk teşvikleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK prim ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ?

Malumunuz tüm ssk prim ödemelerinde son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ayın son günü hafta sonuna ya da resmi tatile denk geliyorsa ilk iş günü son ödeme tarihi olur. Teşviklerden yararlanabilmeniz için son ödeme günü saat 23,59’a kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Son ödeme günü saat 23,59’dan sonra yapmanız halinde o aya ait indirim haklarınız düşer. Primi indirimsiz olarak ve faizi ile beraber ödemeniz gerekiyor.İlgili ayın borcunu kapatmanız halinde sonraki aylarda kalan süre kadar teşvikten yararlanma hakkınız olur.

SGK işveren borç sorgulaması nereden, nasıl yapılır ?

İşveren olarak gecikme zammı ve faizi dahil toplam borçlarınızı SGK E-bildirge uygulaması üzerinden sorgulayabilirsiniz. İşveren SSK borç sorgulaması için;

 • Öncelikle buradan SGK e bildirge şifreleriniz ile sisteme giriş yapın ⇒ E-SGK bildirge girişi.
 • Ebildirge uygulamasına SGK şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan İşveren Borç Görüntüleme(Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri) menüsünden tüm geçmiş dönem ve cari dönem işveren borçlarınızın görüntülemesini yapabilirsiniz.  Aynı menüden SGK Müfredat kartı görüntülemesi de yapabilirsiniz.
 • Ayrıca E Bildirge V2 uygulamasından tüm cari dönem ve geçmiş dönem SGK bildirgelerinizi kontrol edebilirsiniz.  yine SGK işveren V2 uygulamasından geriye dönük teşvik değişikliği taleplerinizi de girebilirsiniz.

16 Yorum
 1. ENES

  sigortalının girşini yaptıktan sonra sorguladığımda 27103 teşviği veriyor ve kaydediyorum. ama aphb yapmaya girdiğimde şu uyarıyı veriyor. 27103 sayılı Kanun numarası ile bildirilemez hesaplanan ortalama sigortalı sayısına ilave olması gerekmektedir.
  27103 ile bildirilmiyorsa neden ben teşvik tanımlama yaptıgımda 27103 verdi ve kaydetti. 27103 teşviği sürekli bu sorunu çıkarıyor geçen ay başka bir mukellefimde de aynı durum oldu. teşvik falan mı bitti acaba.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Yok teşvik bitmedi. Ortalamayı kontrol edin siz ilave olup olmadığına göz atın. Belki ortalamadan az da olabilir.

 2. ENES

  MERHABA
  27103 TEŞVİĞİ SÜRESİ Mİ BİTTİ NE OLDU. PERSONELİMİN GİRİŞİNİ 01.06.2020 İTİBARİYLE YAPTIM 27103 TEŞVİĞİ VERDİ VE KAYDETTİM. ŞUAN APHB YAPIYORUM VE TEŞVİKTEN YARARLANMIYOR DİYOR.
  TEKRAR TEŞVİK SAYFASINA GİRDİĞİMDE İSE 27103 TEN YARARLANMIŞTIR TEKRAR VERMEK İÇİN ÇIKIŞINI YAPIN DİYOR BU NASIL BİR ŞEY.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sistemden kaynaklı olabilir. Tabi ortalama şartını sağlıyorsanız ve başka bir eksik yoksa. 27103 devam ediyor.

 3. simge

  İŞE GİRİŞ TARİHİ 01.06.2020 . TEŞVİK SORGULADIĞIMDA 27103 TEN YARARLANABİLİR DEDİ.
  TANIMLAMAK İÇİN BUGÜN GİRDİĞİMDE Teşvikten YArarlanılamaz Sigortalı için 23.06.2020 tarihinden sonra teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz. DİYOR.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Tamam ayın 23’ünden sonra tanımlama yapmanız gerekiyor. Sıkıntı olmaz. 23’ünden sonra tanımlarsınız. Zaten 2020/Haziran bildirgesini vermek için 23 Temmuz 2020 tarihine kadar zamanınız olacak.

 4. simge

  MRHABA,
  ben 29.05.2020 de işe giriş yapmadan teşvik sorguladım ve 27103 teşviğinden yararlanabilr şeklinde teşvik çıktı. 01.06.2020 den bir personelin girişini yaptım. ve bugun itibariyle teşviği tanımlamak istediğimde teşvikten yararlanılamaz 23.06.2020 tarihinden sınra teşvik başvuruusnda bulunun diyor. bu nasıl bir şey anlamadım. teşviğe göre alım yapacaktım bi mükellefime. tşvik görününce giriş yaptım tanımlamaya gelince yararlanılamaz diyor nedeni nedir acaba ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Biraz beklemenizi öneririm. Sistemsel olabilir. Bildirge giriş tarihinden sonra yapmanızı öneriyor galiba. İşe giriş tarihi ne zaman?

 5. Hatice

  MERHABALAR
  BEŞ TEŞVİK TANIMLADIM ÇALIŞANIM 27103 TEN YARARLANABİLİYORDU. SİGORTA GİRİŞİ 02.03.2020 SONRADA TEŞVİĞİNI KAYDETTİM. VE ŞUAN MART AYI APHB SİNİ YAPIYORUM AMA TEŞVİKTEN YARARLANAMAZ DİYOR. NASIL OLUYOR SONUÇTA TEŞVİK SORGULADIĞIMDA TEŞVİK ÇIKMIŞTI VE KAYDETTİM . AMA APHB DE HATA VERİYOR OLMUYOR.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Teşvik tanımlama ekranında kaydetmemiş olabilirsiniz. Kontrol edin oradan. Sonra tekrar aylık prim ve hizmet belgesi göndermeye çalışın. Tanımlama olmadığından bu hatayı vermiş olabilir.

 6. simge

  Merhaba. Peki teşvik tanımlama işlemini sgk girişini yaptıktan sonra yapıyoruz değil mi. sgk girişini yapıp teşvik mi tanımlıcaz . ya da teşvik tanımlama yapıp öyle mi sigorta girişini yapıcz

  1. SGKuzmani

   Merhaba Simge HANIM. İşe giriş bildirgesi yaptıktan sonra teşvik tanımlaması yapmanız gerekiyor. İşe giriş yapmadan ilgili sigortalı için tanımlama yapamazsınız.

 7. Aygül şenel

  Merhabalar;
  E Bildirge yüklerken SGK sitesinde 5510 seçiyorum. Diğer 27103 ve 6111 teşviki nasıl secem ki teşvikden faydalana bilirim.

  6111 kişi son 6 aylık çalışan ortalaması isteniyor. Kasım da personel alacam 6111 kapsamına girsin. Kasım sonu e bildirge 269 olacak fakat Aralık ayına 266 personel devir edecek. Mayıs 2019-Ekim 2019 ortalama çalışan sayısı 268 kişi.Kasımda aldığım personeli nasıl 6111 kapsamına alacam. kasım ayında aldığım kişi ortalama neyi baz alacak bir türlü anlamadım. Ortalama altında kalınca teşvik nasıl iptal edielecek

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aygül Hanım, 6111’de ortalama hesaplaması kişinin işe girdiği tarihten önceki son 6 aylık ortalama çalışan sayısına göre yapılır. 27103’te ise bir önceki yılın ortalama sayısı esas alınır. Örneğin bir kişinin 6111 ortalaması 5 ise bu teşvikten yararlanabilmesi için kendi haricinde en az 5 kişi olması gerekir. Aynı durum 27103 için de geçerlidir.

 8. Turan

  Tc sorgulamasını nerden yaptırabiliriz?

  1. Orhun

   Değerli okurumuz T.C. sorgusu ile bahsettiğiniz konu anlaşılmamıştır. Yorumlarınıza açıklık getirirseniz size daha detaylı yardımcı olabiliriz

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.