SGK Teşvikleri Nelerdir, Şartları, Sorgulama İşlemleri 2021

29

SGK teşviklerini tek başlık altında topladık. İşveren olarak yanınızda çalıştırmış olduğunuz sigortalılar için yararlanabileceğiniz birçok teşvik bulunmaktadır.  Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen teşvikten yararlanma sorgulama uygulaması aracılığı ile işe aldığınız kişinin hangi teşviklerden yararlanabileceğini tespit edebilirken çalışan birden fazla teşvikten yararlanma hakkı varsa hangisinin daha avantajlı olacağını tespit etmek zor olmaktadır.

2021 istihdam teşviklerine sizin için tek yazı altında ve fazla detaya girmeden değinmek istedik. Yazımızda 2021 teşvikten yararlanma şartları , güncel sgk teşvikleri ve 2021 yılı sgk teşvikleri sorgulama konusunda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

2021 işveren teşvikleri nelerdir ?

Tüm Sgk işveren teşviklerinden yararlanmak için aranan ve olmazsa olmaz şart geçmiş prim borcunun olmaması ve prim ödemelerinin düzenli yapılması. Ayrıca asgari ücret desteğinden yararlanacakların kayıt dışı sigortalı çalıştırmaması da şart. Şimdi herbir teşviğin şartlarını ve ne kadar prim ödemesi yapmanız gerektiğini ayrı başlıklar altında ele alalım

Asgari ücret desteği 2021

İlk defa 2016 yılında 6661 sayılı kanunla getirilen asgari ücret desteği 2021 yılında da devam edecek. Sgk işveren desteği tutarı ve yararlanma şartları şu şekildedir ;

 • Asgari ücret teşviki 2021 tutarları tüm işyerleri için 75 TL oldu.
 • Asgari ücret devlet desteği 2021 düzenlemesinden yararlanabilmeniz için ayrıca başvuru yapmanıza gerek yok. Sistem destek tutarlarını otomatik olarak hesaplayacak.
 • İlk defa 2021 yılında tescil edilen işyerleri ile 2021 yılında çalışanı olmayan işyerlerinin sgk prim desteği 2021 hakkından yararlanabilmeleri için geçmiş prim borçlarının olmaması gerekiyor.
 • Diğer işyerlerinde bu şart aranmıyor.
 • Asgari ücret desteği hakkında daha fazla bilgiyi 6661 asgari ücret desteği sayfamızda bulabilirsiniz.

6111 teşvik şartları 2021

İşveren olarak bu 6111 sayılı teşvikinden yararlanabilmeniz için aranan Sgk teşvik şartları şu şekildedir ;

 • Geçmiş ssk borcunuzun olmaması ve cari primleri de zamanında ödemeniz gerekir.
 • Bunun haricinde işe almış olduğunuz kişinin işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde 4a ssk kapsamında çalışmasının olmaması, 18-29 yaş arası erkek olması ya da kadın olması gerekiyor. İşkur kayıtlı erkeklerde yaş şartı aranmıyor.
 • Çalışan için aranan bir diğer şart ise daha önce başka bir işyerinde bu destekten yararlanmamış olması. Eğer çalışan daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlandıysa bir daha yararlanma hakkı kalmıyor.
 • Yukarıda belirtilen şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile işçinin brüt kazancının %17’si üzerinden prim ödemesi yaparsınız. İşçi İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alındıysa ilave 6 ay daha teşvikten yararlanma hakkınız olur.
 • Bu teşvik kapsamında asgari ücret desteği ile birlikte asgari ücretli bir çalışan için ödenecek aylık prim tutarı 2021 yılında 608,18 olacaktır.
 • 6111 sayılı kanun teşvik ortalama hesabı için hemen 6111 teşvik ortalama işçi sayısı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

27103 teşvik şartları 2021

Gelelim en önemli teşviklerden birisine. Bu kapsamda primlerin tamamını devlet karşıladığından diğer teşviklere göre işverenler için çok daha avantaj sağlamaktadır. 27103 yararlanma şartları şu şekildedir ;

 • Yararlanabilmek için işveren olarak geçmiş sigorta prim borçlarınızın olmaması gerekiyor.
 • Çalışan açısından aranan koşul ise işe alınan tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigorta, bağkur v.s. kapsamında adına prim ödenmemiş olması gerekmektedir. Tabi en önemli şart ise İŞKUR kaydının olması.
 • Çalışanın işe girdiği tarihten önceki takvim yılında çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak işe alınması ve 7103 sayılı kanun kapsamında bildirildiği süre boyunca da bu şartın sağlanması gerekiyor. Örneğin 2018 yılı çalışan ortalamanız 3 ise 7103 sayılı kanuna göre işe aldığınız çalışanın bu teşvikten yararlanabilmesi için çalıştığı ve teşvikten yararlandırdığınız süre boyunca kendisi harici en az 3 çalışan olması gerekiyor.
 • İlk defa tescil edilen ya da önceki takvim yılında çalışanı olmayan işverenler de yararlanabiliyor. Ama bu durumda ilk 3 ay yararlanamıyorsunuz. İlk 3 aydan sonra yararlanabilmektesiniz.
 • Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde en az 12 ay boyunca işçinin tüm sigorta primleri devlet tarafından ödenmekte. İşe alınan kişi 18-25 yaş arası erkek olması, engelli ya da kadın olması halinde teşvik 18 ay olarak uygulanır.
 • Teşvik konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve 27103 şartları konusunda detayları öğrenmek için hemen 27103 sayılı teşvik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK teşvik sorgulama 2021

İşe alınan bir sigortalının hangi teşvikten yararlanabileceği konusunda işveren teşvik sorgulamasını SGK işveren sisteminde yer alan potansiyel teşvik sorgulama sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bu sistemden sorgulama yaptığınızda sistem sigortalının hangi teşvikten ve ne kadar süre ile yararlanabileceği konusunda sonuç verecektir. Böylece sigortalıyı ortalama şartının da sağlanması koşulu ile sistemin vermiş olduğu süre kadar teşvikten yararlandırabilirsiniz.

27103 teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm SGK teşviklerinde olduğu gibi 27103 sayılı kanun teşvikinde de sorgulamayı potansiyel teşvik sorgulama ekranından kolayca yapabilirsiniz.   Sorgulama yapmak için;

 • Öncelikle buradan işveren sistemine giriş yapınız ⇒ SGK işveren sistemi giriş.
 • Giriş yaptıktan sonra 27103 işverene devlet desteği sorgulaması yapmak için sırasıyla İşveren-Teşvikler/Tanımlar-4447 19. Madde Listeleme/Silme menülerini takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

6661 teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

6661 asgari ücret desteği teşviki 2021’de sigortalı başına 75 lira olacak uygulanacak. Her bir dönem için yararlanmış olduğunuz ssk devlet teşviğine ilişkin 6661 sorgulamasını SGK İşveren Sistemi-Müfredat Kartı-6661 Asgari Destek menüsünden sorgulayabilirsiniz.

Sigorta teşvikinden yararlanma şartları 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen sigorta prim teşviklerinden yararlanmanın temel ve olmazsa olmaz şartlarından birisi geçmiş dönem prim borcunuzun olmamasıdır. Borç varsa bile bu borçlarınızı taksitlendirme ya da yapılandırma yaptıysanız ve düzenli ödüyorsanız sigorta teşviklerinden yine yararlanırsınız. Geçmiş borçlar haricinde de borcunuzun olmaması yani cari dönem borçlarınızı da düzenli ödemeniz gerekmektedir. Tüm işyeri teşvikleri bazında diğer özel şartlar yukarıda verilmiştir.


29 Yorum
 1. Gülnur

  Merhaba.

  Engelli raporu olan kızım için bakıcımız var. SGK primlerini yatırıyoruz. Engelli çocuğa baktıgı için bir teşvik var mıdır?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maalesef böyle bir teşvik yok.

 2. YILDIZ

  27103 TEŞVİĞİ için teşvikten yararlanması süresinin bitim tarihi nedir?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Teşvik süresi bitimini soruyorsanız 31 Aralık 2020 tarihinde bitiyor ama uzatılacak. Onun dışında 15 ya da 18 ay yararlanma hakkı var sigortalının.

 3. Turkan

  Merhaba kafam çok karıştı bilgilendirir seniz sevinirim.torunuma bakıcılık yapmak istiyorum ikametgah adresimiz ayrı 1.sorum ben bakarsam teşviklerden yararlanırmiyim.2.sorum sgk gittim sadece %50 teşvikten yararlanırsınız dedi ,diğer teşvik 15 ay devletin ödediği teşvik aralık ayında sona eriyor zaten yararlanamazsınız dedi ,ben okuduğumda teşvik 2020 aralık ayine kadar işe başlayanları kapsıyor yazıyor doğrumu bilmiyorum.3.sorum ise hangi tesvikleri tavsiye edersiniz uzun oldu kusura bakmayın lütfen yardımcı olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Türkan HANIM. Dedikleri gibi 27103 teşviki 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam ediyor. Eğer uzatılmazsa bir anlamı yok zaten yararlanamazsınız. Bu durumda şartlar sağlanıyorsa sizin için en mantıklı teşvik 4447/10. madde teşviği yani 6111 Teşviği olacaktır.

 4. sıdıka inan

  merhabalar, yarın 1 işçi daha alsam (27103 teşviği olacak) bu teşvikten ne kadar yararlanabileceğim işveren olarak, kimisi 15-18 ay diyor, kimisi 31 aralıka kadar diyor. çok teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 31 aralık tarihine kadar yararlanırsınız maksimum eğer uzatılmazsa tabi.

 5. ZAKİR ÖKTEM SMMM.

  Teşekkür ederim.

 6. ZAKİR ÖKTEM SMMM.

  Merhaba, 24 Temmuz 2020 tarihinde açılmış işyerine aşağıdaki şahısların işer girişleri yapılmıştır. MUHSGK bildirim tahakkuk ettirdiğimizde , aşağıdaki mesajla karşılaşmaktayım.Yeni işyeri ve yeni işe girenlerin eksik gün nedeninin sorgulanmaması gerekiyor.Yazılımcımla görüştüm hatanın kendilerinden kaynaklanmadığını söylediler. Konuyla ilgili muhatap bulamıyorum.Lütfen yardımcı olurmusunuz. Aynı işyerine ait üç işyerinin tahakkuklarını aldım , Bağcılar SGM.ne ait bu işyeri ile ilgili görüşmek istedim bir türlü görüşmek mümkün olmadı. Bu işyernde işçi çalıştırılmaya başlanan tarih 24.07.2020 tarhidir. Eksik gün ile ilgili bir sorunumuz olmamasına rağmen neden böyle bir mesajla karşılaşıyoruz.

  1-SGK Mesajı : ************** Sicil nolu EBUBEKİR ASLAN Sigortali bilgilerinde “*************** TCK no lu sigortalının eksik Gün Hatalı Girildi (Olması Gereken Eksik Gun Sayisi= 14) !!!” hatası oluşmuştur.
  2- SGK Mesajı :************** Sicil nolu ONUR DOMDOMOĞULLARI Sigortali bilgilerinde “************* TCK no lu sigortalının eksik Gün Hatalı Girildi (Olması Gereken Eksik Gun Sayisi= 14) !!!” hatası oluşmuştur

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Bu tür bir hatayı ilk defa görüyorum. Sistemden kaynaklıdır diye düşünüyorum. Bence biraz bekleyin ve sonra tekrar deneyin. Eğer problem devam ederse Bağcılar SGM’nin bununla ilgili Merkez’e arıza kaydı oluşturması gerekmektedir.

 7. BÜLENT ÇAKIRCALI

  ”27103 sayılı kanun seçilerek gönderilen bildirgelerde yer alan kişiler, ortalama kişi sayısı hesabında dikkate alınmamakta” DENİYOR, KAFAM KARIŞTI.. 2019 yılında 27103 KODLU 1 ÇALIŞAN VAR. 2020 HAZİRANDA DA 1 KİŞİ DAHA İŞE GİRİŞ OLDU. ONA DA 27103 İLE TEŞVİK KAYDETTİM. BİLDİRGEYİ YOLLADIM, FAZLA YERSİZ KONTROLÜNDEN DE KONTROL ETTİM.HERHANGİ BİR YANLIŞLIK VERMEDİ. SGK İLE DE GÖRÜŞTÜM. KANUNDA, ORTALAMA HESABI YAPARKEN AYNI KANUN MADDESİ OLANLAR ORTALAMA HESABINA DAHİL EDİLMEZ ,DEMİYOR DİYOR.HER 2 KİŞİ DE 27103 TEN GİTTİ.AYNI YIL İÇERİSİNDE İŞE GİRİŞLERİ OLDUĞUNDA MI DİĞER 27103 KODLU ÇALIŞANI ORT.HESABINA ALINMAYACAK ANLAMINDA MI ACABA ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sizinkinde bir sıkıntı yok. Bazı istisnai durumlar var ve açıkçası bu konuda benim de kafam karışıyor:). Genelge ile uygulamadaki ikilik kafa karıştırıcı olmakta.

 8. SEDA

  Aynı anda birden fazla teşvikten yararlanabilir mi bir işçi ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aynı ay için yararlanamaz

 9. Aycan unsal

  Onceki aylarda unutulan bir kisinin prim var bunu aylik primlere ek olarak asil nitelkkte vericem bu gecmis donemdeki tesviklere etki edermi iptali olurmu

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Hayır onları süresinde ödemiş olduğunuz için iptali söz konusu olmaz.

 10. MEHMET

  MERHABALAR, PERSONEL SAYIMIZ 21 VE 27103 SAYILI KANUN’A TANIMLI 18 ORTALAMASINA SAHİP 5 KİŞİ VAR BUNLARIN HEPSİ Mİ FAYDALANIR YOKSA 3 TANESİ Mİ BUNUN HESABINI NASIL YAPACAĞIZ, SGK TEŞVİK PROGRAMI HEPSİNİ FAYDALANIYORDA GERİ DÖNMEMESİ İÇİN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  1. SGKuzmani

   Merhaba Mehmet BEY.
   İşe giriş tarihlerine göre farklılık gösterir. SGK işveren sisteminde her bir sigortalı için giriş tarihine göre ortalama çalışan sayısı yazar. Şimdi 3 kişi kesin yararlanır ama diğer iki kişi için kesin birşey diyemem. Bağlı olduğunuz SGK’ya bir sorun isterseniz.

 11. simge

  Birde 6111 teşviğinden yararlanmak için eğitim belgesini girmek zorunlu mu.? kişinin eğitim bilgisini üniversite olarak kaydedince “Eğitim belgesi ile meslek kodu uyuşmamaktadır” Diyor. eğitim belgesi yoktur deyince 6111 teşviği veriyor. eğitim bilgisi üniversite olmasına rağmen eğitim belgesi yoktur diye kaydetsem yanlış bilgi olmuş olup daha sonradan ceza vs. tarzı bir durum söz konusu olabilir değil mi?

  1. SGKuzmani

   Eğitim belgesi yoktur demeniz gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesi ya da diploma yaptığı iş ile uyumlu ise 24 ay ilave teşvik veriyor sistem. Bu durumda dilekçe ve mezuniyet belgesi ile SGK’ya başvuru yaparak onay almanız gerekiyor. Ama eğitim belgesi yok derseniz 24 ay verir. İşkur kaydı da varsa ilave 6 ayla birlikte 30 ay teşvik verir. Yani bir sorun olmaz.

 12. simge

  Teşekkürler cevap için ama şöyle bir sıkıntı var. işçinin mart başında girişi yapıldı. 27103 kaydettim sistemde de görünüyor. ama mart tahakkukunu kabul etmiyor hata veriyor ortalama sayısına ilave olmalı vs. şeklinde. sgk ya gidip sordum sistemde görünüyor ortalama da tutuyor . ama tahakkuk kabul etmiyor. onlarda 27103 teşviği 2019 için geçerli dedi.

  1. SGKuzmani

   2019 için değil. Başka sistemsel bir hata var Simge HANIM. Biraz bekleyin başka okurlarımızdan da aynı şikayet gelmişti. 31 Aralık 2020 tarihinde bittiğine yüzde 100 eminim.

 13. SİMGE

  MERHABA 27103 TEŞVİĞİ KALKTI MI ? TEŞVİK TANIMLAMADA HATA VARDI SGK ‘YI ARADIM VE 27103 TEŞVİĞİ 2019 GİRİŞLERİ İÇİN GEÇERLİ 2020 GİRİŞLERİNDE GEÇERLİ DEĞİL DEDİ DOĞRU MU ?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Hayır sona ermedi. 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam ediyor. Yani 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe giren çalışanlar için teşvikten yararlanma süresi sonuna kadar yararlanabileceksiniz.

 14. N Soysal

  merhaba,
  teşvikler hakkında yeterince bilgimiz olmadığı için işe alacağımız kişilerin işe girişleri öncesinde işkur kaydı yaptırmalarını sağladık ve bun da teşvikten yararlanmak için yeterli olduğunu düşündük
  mart sonu ve geçen hafta işe girenler için şimdi yapabileceğimiz bir şey var mı teşvikten yararlanmak için.
  teşekkürler

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Öncelikle sgk işveren sistemine girerek teşvik tanımlaması yapmanız gerek. Sayfamızda nasıl yapabileceğiniz ile ilgili ayrıntılar var. Teşvik tanımlaması yaptıktan sonra ilgili kanun numarasını seçerek bildirge göndermeniz gerek.

 15. Yusuf

  sgk tesvik sorgulama nereden yapabilirim?

  1. Editor

   Merhaba. SGK işveren sistemi içerisinde yer alan SGK Teşvikten Yararlanma Sorgulama menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.