Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2020

0 161

Sicil affı torba yasa ile çıkacak mı ? Bu soru binlerce borçlu tarafından sorulmakta ve cevabı da merak edilmekte. Sicil affı düzenlemesine geçmeden evvel öncelikle sicil affının ne olduğuna, çıkması halinde kimlerin yararlanabileceğine değinelim.

Bankalarda ya da diğer finansal kuruluşlarda kullanılan kredilere ilişkin borçların vadesinde ödenmemesi, kredi kartı borçlarının ödenmemesi ya da diğer finansal borçlanma araçlarına ilişkin borçların ödenmemesi durumunda kişiler takibe alınır. Borçlar ödenmediğinde ise bu kişiler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kara listeye alınır ve bankacılık işlemlerini gerçekleştiremez. İşte kişilerin işlem blokelerinin kaldırılabilmesi için düzenleme yapılması gerekir. Bu düzenleme de sicil affı olarak adlandırılır.

2020 sicil affı nasıl olacak ?

Normal şartlar altında kara listeden çıkabilmek için tüm borçların kapatılması ve en az 5 yıl süre ile beklenmesi ve bu 5 yıllık süre içerisinde de borçlardan dolayı yeniden takibe alınmamak gerekmektedir. Ancak sicil affı çıkarsa kişiler borçlarını ödemeleri halinde direk listeden çıkarılabilecekler.

Sicil affı düzenlemesi ile borçlarını ödeyemeyen ve kara listeye alınan binlerce kişi borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödeyebilecek ve kara listeden çıkmak için başvurularını yapabilecekler.

Kredi sicil affı 2020

Bankalardan ya da diğer finansal kuruluşlardan kredi çektiniz ve bu kredi borcunuzu vadesinde ödemediniz mi ? İşte bu yüzden borçlarınız icra takibine alınır, kredi notunuz düşürülür ve kara listeye alınırsınız. Kara listeden çıkmak, kredi puanınızı yükseltmek ve yeniden kredi kullanabilmek için tüm kredi borçlarınızı faizi ile beraber kapatmanız ve 5 yıl beklemeniz gerekir. Ancak kredi sicil affı çıkarsa borçların faizleri alınmaz, anaparayı peşin kapattıktan ve yeniden yapılandırıp düzenli ödedikten sonra kara listeden isminiz kaldırılır.

Banka sicil affı 2020

Bankaya olan ek hesap, sigorta borcu v.s. gibi herhangi bir borcu ödememekten kaynaklı olarak kara listeye alındı iseniz borcu ödeyip 5 yıl bekledikten sonra kara listeden çıkartılabilirsiniz. Ama banka sicil affı ile borçların hepsini kapattıktan sonra derhal listeden silinebilirsiniz.

Kredi kartı affı 2020

Kredi kartı borcunuzdan dolayı kara listeye alındıysanız, yeni kart alamıyorsanız ve işlem gerçekleştiremiyorsanız öncelikle tüm borçlarınızı ödemeniz ve sonrasında kredi kartı blokenizin kaldırılması için istisnai durumlar hariç en az 5 sene beklemeniz gerekiyor. Kredi kartı affı çıkması durumunda 5 senelik süreyi beklemeden borçlarınızı kapatabilir ve kara listeden adınızı sildirebilirsiniz.

Kara liste affı 2020

Sicil affı halk arasında kara liste affı olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla yukarıda belirtilen borç ödeme, listeden çıkarılma ve diğer tüm hükümler kara liste affı için de geçerlidir.

Kırmızı kalem affı 2020

Sicil affı halk arasında kara liste affı,  kırmızı kalem affı olarak da adlandırılabilmektedir. Yukarıda geçerli olan tüm hükümler kırmızı kalem affı için de geçerlidir.

Sicil affı son dakika 2020

Sicil affı düzenlemesinin 2020 yılı içerisinde çıkarılması muhtemel gibi durmakta. Zira birçok borçlu kara listede olduğu için işlem yapamamakta ve bu konu hakkında hükümetten düzenleme beklemekte. Konu hakkında tüm son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sicil affı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.