Sigortam Başladı mı Nasıl Öğrenebilirim ?

Sigortam başladı mı sorusunu son zamanlar çalışanlar bize sıklıkla yönlendirmekte. Bildiğiniz gibi sigortalılar için işe giriş bildirgesi vermek Kanunen belli sürelere bağlanmıştır ve işverenler bu süreler içerisinde işe giren çalışanlarının işe giriş bildirgelerini vermek zorundadır.  İşe giriş bildirgelerinin Kanuni verilme süreleri ve verilmediğinde uygulanacak güncel idari para cezaları için hemen işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını nasıl sorgulayabileceğiniz ve nereden öğrenebileceğiniz ve sigorta ne zaman gözükür gibi sorularınızın cevabına detaylara ulaşabilirsiniz.

Sigorta girişim yapıldı mı ?

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını sigorta giriş bildirgesi sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. İşverenler bazı istisnai işyerleri hariç olmak üzere işe başlayan çalışanları için en geç işe başladığı tarihten 1 gün öncesinde işe giriş bildirgesini vermek zorundadır.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanında kayıtlı cep telefonu numaranız varsa işveren tarafından işe giriş yapılır yapılmaz “4A Kapsamında Sigorta Başlangıcı Yapılmıştır” şeklinde cep telefonunuza sms gelecektir. Eğer kayıtlı telefon yoksa sms gelmez. Bu durumda sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sigorta girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenirim ?

Tamam ama cep telefonuma mesaj gelmedi bu durumda sigorta girişimin yapıldığını nasıl öğrenirim ? Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer Sosyal Güvenlik Kurumu sms sisteminde kayıtlı cep telefonu numaranız varsa işe giriş yapılır yapılmaz cep telefonunuza giriş yapıldığına dair mail gelecektir. Bu girişin yapıldığı anlamına gelir. Eğer sistemde kayıtlı cep telefonunuz yoksa ya da telefon varsa ve giriş yapılmamışsa yine mail gelmeyecektir.

Çalışanların işe girişinin yapılıp yapılmadığını görme yetkisi bulunmamaktadır. Yani işe giriş bildirgeleri sadece işverenler ve ya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından görüntülenebilmektedir. İşe girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çağrı merkezi’ni 7/24 arayarak sorabilirsiniz. SGK çağrı merkezi numarası Alo 170 hattıdır. Çağrı merkezi numarasına ve nasıl arama yapabileceğinize ilişkin detaylara  sgk müşteri hizmetleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ssk girişi sistemde ne zaman görülür ?

Peki sigorta girişi ne zaman görülür ? İşe giriş bildirgesi sistemde görünmez. Ancak çalışmaya başladıktan sonra prim gününün sistemde görünmesi işveren tarafından gönderilmesine bağlıdır. Her ayın hizmetini bildirmek için ilgili ayın bitmesi gerekir. Her ay için takip eden ayın 23’üne kadar işverenin bildirim süresi vardır. Yani diyelim ki 15 Ocak’ta işe başladınız. Bu durumda işveren tarafından Ocak hizmetinin bildirilmesi için Ocak ayının bitmesi gerekiyor. İşveren Ocak ayına ilişkin hizmeti 01 Şubat-23 Şubat arasında verebilir. İşveren verir vermez sistemde görünür.

Sigorta yatıp yatmadığını öğrenme nasıl yapılır ?

Peki sigorta girişim e devlette ne zaman görünür ? İşe girişinizin yapıldığını teyit ettikten sonra bundan sonraki süreç ise işveren tarafından primlerinizin düzenli ödenip ödenmediği ve tam olarak ödenip  ödenmediğini sorgulamak. Bu işlemi e devlet üzerinden online olarak kendiniz yapabilirsiniz. E devlet şifreniz varsa e devlet üzerinde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden ssk giriş tarihi sorgulaması yaparak primlerinizin düzenli ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz.

Sigortam aktif mi ?

Sigorta başladıktan sonra sağlıktan yararlanmak için belli şartların sağlanması gerekmekte. İşe başlama tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 30 gün ssk varsa işe giriş yapılır yapılmaz sigorta aktif hale gelir ve sağlıktan yararlanmaya başlarsınız. Eğer son 1 yıl içerisinde 30 gün yoksa işe girişten sonra 30 günlük sürenin tamamlanmasını beklemeniz gerekiyor. Sigortanızın aktif olup olmadığını yani sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı e devlette  sgk sağlıktan yararlanma sorgulama bağlantısını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sağlık sigortam aktif mi nasıl öğrenebilirim ?

Hem kendinizin hem de sizin sigortanızdan yararlanan kişilerin sağlıktan yararlanma durumlarının aktif olup olmadığını e-devlet üzerinden yukarıda verilen bağlantı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır-Provizyon alabilir” diyorsa sigortanız başlamış ve sağlıktan yararlanma hakkınız var demektir.

İşten çıkışınız yapıldıysa ya da yapılacaksa işten çıkış verildikten sonra sağlıktan yararlanma süresi ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında detaylar için  işten çıktıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta aktif ne demek ?

SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzde yer alan Aktif-Pasif durumu emeklilik ile alakalıdır. Eğer aktif çalışan iseniz burası aktif görünür. Yani aktif çalışmadan kasıt emekli maaşı almıyor olmaktır. İşten çıkmış olsanız bile burada aktif yazar. Ancak emekli iseniz burada pasif yazar.

İşveren sigortamı yatırmıyor ne yapmalıyım ?

İşyerinde aktif çalışıyor olmanıza rağmen işvereniniz sigorta primlerinizi, maaşınızı ya da fazla mesai gibi ödemelerinizi yapmıyor ya da eksik mi yapıyor ? O zaman vakit kaybetmeden şikayette bulunmalısınız. Şikayeti dilekçe ile işvereninizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabileceğiniz gibi Alo-170 hattını 7/24 arayarak ya da yine Alo-170 sayfası üzerinden online başvuru ile yapabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1