Sigortam Yatıyor mu Nasıl öğrenirim ?

Sigortam yatıyor mu nasıl öğrenirim ? Çalışanların ve ya işe yeni girenlerin en çok araştırdığı konuların başında sigortamın yattığını nasıl öğrenebilirim konusu gelmektedir. Sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim sorusunun cevabını öğrenmenin birkaç yolu var. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok veriye elektronik ortamda ulaşabildiğimiz bu dönemde sigortamın yattığını nasıl öğrenirim sorunuzun cevabını da elektronik ortamda bulabilirsiniz. Bu yazımızda sigortam yatıyor mu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını bulabilir ayrıca konu ile bağlantılı diğer konularda da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

E devlette sigorta aktif ne demek ?

Sigortanın yattığını nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabına geçmeden önce SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorguladığımızda gördüğümüz Pasif ya da Aktif kısımlarının ne anlama geldiği konusuna kısaca değinelim.

  • Aktif sigortalı: Aktif sigortalı demek henüz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanmamış yani emekli olmamış kişiler anlamına gelir. Bu kısım genellikle yanlış yorumlanır yani sigortası yatmaya devam edenin aktif göründüğü düşünülür. Bu böyle değildir. İşten ayrılmış olsanız ve herhangi bir yerde prim ödemiyor olsanız bile eğer henüz emekli değilseniz burası aktif görünür.
  • Pasif sigortalı: Pasif sigortalı ise emeklilik için gerekli prim günü, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartlarını sağladığı için SGK tarafından emekli maaşı bağlanmış kişilerdir. Kısaca aktif çalışma hayatı sona eren ve emekli maaşı bağlanan kişiler pasif sigortalı olarak tanımlanır.

Sigortam aktif mi nasıl öğrenebilirim ?

sigortamın yatıp yatmadığını nasıl anlarım konusunda yazımızın devamında adım adım bilgi verilecektir. Yukarıda bahsettiğimiz aktif ya da pasif durumunu sorgulamayı E-devletten yapabilirsiniz. E-devlette Sgk tescil ve hizmet dökümü bölümünde T.C. numaranız ve şifreniz ile sorgulama yaparak aktif ve pasif sigortalılık durumunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama ana sayfasında “Durumu” bölümünde görebilirsiniz bunu.

Sigortamı nerden öğrenebilirim ?

Peki sigorta yatıp yatmadığını nereden öğrenebilirim ? Bunun için 3 yol var.

  • Sigortamın olup olmadığını nasıl öğrenirim telefon numarasını arayarak öğrenebilir,
  • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden öğrenebilir,
  • E-devletten sigortam yatıyor mu sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim ?

Peki sigorta bilgilerimi nasıl öğrenebilirim ? Sigorta yatıyor mu sorgulamasını yapmanın en kolay yollarından birisi eğer mümkünse en yakın SGK’ya giderek öğrenmektir. Bunun dışında e-devletten ya da SGK çağrı merkezinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet ya da SGK çağrı merkezinden sigortam olup olmadığını nasıl öğrenirim konusunda adım adım bilgi aşağıdaki alt başlıklarda verilmiştir.

Sigortam yatıyor mu e-devletten nasıl sorgulanır ?

İş sigorta sorgulaması yapmanın en kolay yöntemlerinden birisi E-devlettir. E-devletten sorgulama yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.E-devletten Sgk yatıp yatmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Sigortanın yatıp yatmadığını öğrenmek için öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapınız ⇒ E-devlet sigorta sorgulama.
  • Açılan sayfada en üst tarafta adınıza bildirilen en son hizmeti görebilirsiniz. Peki burada hizmet henüz görünmüyor mu ?

Aslında SGK hizmeti sistemde ne zaman görülür başlıklı yazımızda konuya ayrıntılı değinmiştik. Tekrar kısaca bahsedelim. İşverenin her aya ait hizmeti göndermek için diğer ayın 26’sına kadar süresi vardır. Yani işverenin şubat ayı hizmetini bildirmek için Şubat ayının bitmiş olması gerekmektedir. 26 Marta kadar da bildirim süresi vardır. İşveren bildirgeyi gönderdiği anda e-devlette hizmetiniz görünecektir. Eğer diğer ayın 26’sı geçmiş olmasına rağmen sistemde hizmet yoksa bu durumda işveren sigortanızı yatırmıyor demektir. Bu durumda ayın 26’sı geçmeden sigortam neden görünmüyor, acaba işveren yatırmıyor mu dememek gerekiyor. Ayın 26’sından sonra eğer hala sistemde yoksa bunu işverene ya da diğer gerekli Kurumlara bildirmenizde yarar olacaktır.

Sigortam yatıyor mu telefon numarası ?

Sigortamın yatıp yatmadığını nereden öğrenebilirim kısmında da belirttiğimiz gibi sigorta hizmeti sorgulamanın diğer bir yöntemi de telefonla sorgulamaktır. SGK Alo-170 çağrı merkezini haftanın 7 günü ve 24 saat arayarak hizmetleriniz ve sigorta girişi/çıkışı hakkında bilgileri alabilirsiniz.

İlk sigorta girişim gözükmüyor ne yapmalıyım ?

Şu an sigortam yatıyor mu sorusundan sonra bu alanda en çok sorulan diğer soru da ilk sigorta girişim sistemde yok bunu nasıl görebilirim sorusu olmaktadır. Özellikle çok eski kayıtlara ait işe girişler ve SGK hizmetleri hizmet dökümünde görülmeyebilmektedir. Eğer sizin de böyle bir durum varsa bir dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak bu hizmetleri T.C. numaranıza işletmeniz gerekmektedir. Tabi elinizde varsa dilekçe ile birlikte sigorta kartı ya da sigorta sicil numarası bilgilerinizi de iletmeniz gerekmektedir.

Sağlık sigortam var mı nasıl öğrenirim ?

Sağlık sigortanızın aktif olup olmadığını, diğer adı ile provizyon alıp alamadığınızı da e-devlette sorgulayabilirsiniz. E-devlette SGK müstehaklık sorgulama bölümünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş sağlayarak provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi ve sorgulama sonuçlarının anlamlarını öğrenmek için SGK sağlıktan sorgulama nasıl yapılır başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın