Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2020

0 74

Sigortasız işçi çalıştırma cezası oldukça yüksektir. Hele ki tespit Sosyal Güvenlik Denetmenleri, Müfettişleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Denetimleri ya da mahkeme kararı ile olduysa oldukça yüksek cezalar uygulanmaktadır. Bu yazımızda hem sigortasız eleman çalıştırmanın cezasının ne kadar olduğu hem de sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir konularında bilgi bulabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma cezası hesaplaması nasıl yapılır ?

Sigortasız çalışmanın cezası 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 102. maddesi esas alınarak hesaplanmaktadır. Kanunun ilgili maddesine göre tespit denetmen, müfettiş, diğer kamu kurumları denetimi ya da mahkeme kararı sonucunda yapıldıysa;

  • İşe giriş bildirgesinin verilmediğinin tespiti durumunda her bir sigortalı için brüt asgari ücretin iki katı tutarında,
  • Aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmeyen her bir dönem için sigortalı başına brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygulanır.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası 2020

Yukarıda verilen bilgiler ve hesaplama şekli ışığında;

  • İşe giriş bildirgesi verilememesinden dolayı sigortalı başına 5886,00 TL,
  • Aylık prim ve hizmet beyannamesinin verilmemesi halinde de yine sigortalı başına her bir dönem için 5886 TL tutarında idari para cezası uygulanır.

İşten ayrılışın verilmemesi, kayıt ve belge ibraz edilmemesi, işyeri tescil dosyasının olmaması gibi cezalar da uygulandı ise daha da yüksek tutarlar uygulanır. Tüm bu işlemler için uygulanacak güncel ceza tutarlarına sgk idari para cezaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet nereye, nasıl yapılır ?

Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı birçok yöntem bulunmaktadır.

  • Dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Cimer üzerinden online olarak,
  • Alo-170 Resmi sayfası üzerinden online olarak,
  • Yine Al0-170 sigortasız işçi ihbar hattını telefon ile arayarak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Sigortasız işçi şikayetinde bulunurken işyerinin unvan ve adres bilgilerini net olarak vermeniz gerekmektedir. Kaçak işçi çalıştırma ihbarı işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi denetmenler servisine düşer. Denetmen sigortasız eleman çalıştırma şikayetini iş sırasına koyar ve sırası geldiğinde işleme alır. Daha sonra işyerinde denetim yapar ve rapor düzenler. Rapora istinaden gerekenler yapılır ve uygulanır. Denetim yapılırken ya da sonrasında hiç bir şekilde ihbarda bulunan kişilerin kimlik bilgileri paylaşılmamaktadır.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu için aranan sigortasız işçi çalıştırma şikayet zamanaşımı süresi genel olarak 2 yıldır. Yani 2 yıl geriye dönük süre için tabi kanıtlayıcı belgeler ve şahitler varsa şikayet oluşturulabilir. Bundan daha uzun süreler için mahkemeye dava açılması gerekmektedir. Mahkemeler için de aranan zamanaşımı süresi 5 yıl olarak kabul edilir ancak kanıtlayıcı belgeler, bordro tanıkları v.s. gibi şeyler varsa daha eski süreler için de  talep alınabilmektedir.

Sigortasız çalışan işçiye ceza var mı ?

Her ne kadar cezalar işverene uygulanıyor olsa da işçi de bile bile ve sigorta parası karşılığında sigortasız çalışmayı kabul ettiyse ve bu durum denetmen tarafından tespit edildiyse sigortalı hakkında da işlem yapılabilmektedir. Genel olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulması şeklinde ceza verilmektedir. Kurumu zarara uğratmak suçundan kişi hakkında soruşturma açılabilmektedir.

Sigortasız kapıcı çalıştırmanın cezası

Yukarıda sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir alt başlığında vermiş olduğumuz ceza tutarları konut kapıcıları ve diğer apartman görevlileri için de geçerlidir. Yani sigortasız çalıştırılan her bir dönem için brüt asgari ücretin iki katı ceza uygulanmaktadır.

İdari para cezası itiraz, ödeme ve tüm işlemler için sgk idari para cezası ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma cezası ve ihbar hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.