Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2022

Sigortasız işçi çalıştırma cezası oldukça yüksektir. Hele ki tespit Sosyal Güvenlik Denetmenleri, Müfettişleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Denetimleri ya da mahkeme kararı ile olduysa oldukça yüksek cezalar uygulanmaktadır. Bu yazımızda hem sigortasız eleman çalıştırmanın cezasının ne kadar olduğu hem de sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir konularında bilgi bulabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma cezası hesaplaması nasıl yapılır ?

Sigortasız çalışmanın cezası 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 102. maddesi esas alınarak hesaplanmaktadır. Kanunun ilgili maddesine göre tespit denetmen, müfettiş, diğer kamu kurumları denetimi ya da mahkeme kararı sonucunda yapıldıysa;

 • İşe giriş bildirgesinin verilmediğinin tespiti durumunda her bir sigortalı için brüt asgari ücretin iki katı tutarında,
 • Aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmeyen her bir dönem için sigortalı başına brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygulanır.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası 2022

Yukarıda verilen bilgiler ve hesaplama şekli ışığında;

 • İşe giriş bildirgesi verilememesinden dolayı sigortalı başına 10.008,00 TL,
 • Beyannamesinin verilmemesi halinde de yine sigortalı başına her bir dönem için 10.008,00 TL tutarında idari para cezası uygulanır.

İşten ayrılışın verilmemesi, kayıt ve belge ibraz edilmemesi, işyeri tescil dosyasının olmaması gibi cezalar da uygulandı ise daha da yüksek tutarlar uygulanır. Tüm bu işlemler için uygulanacak güncel ceza tutarlarına sgk idari para cezaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet nereye, nasıl yapılır ?

Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı birçok yöntem bulunmaktadır.

 • Dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Cimer üzerinden online olarak,
 • Alo-170 Resmi sayfası üzerinden online olarak,
 • Yine Al0-170 sigortasız işçi ihbar hattını telefon ile arayarak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Sigortasız işçi şikayetinde bulunurken işyerinin unvan ve adres bilgilerini net olarak vermeniz gerekmektedir. Kaçak işçi çalıştırma ihbarı işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi denetmenler servisine düşer. Denetmen sigortasız eleman çalıştırma şikayetini iş sırasına koyar ve sırası geldiğinde işleme alır. Daha sonra işyerinde denetim yapar ve rapor düzenler. Rapora istinaden gerekenler yapılır ve uygulanır. Denetim yapılırken ya da sonrasında hiç bir şekilde ihbarda bulunan kişilerin kimlik bilgileri paylaşılmamaktadır.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu için aranan sigortasız işçi çalıştırma şikayet zamanaşımı süresi genel olarak 2 yıldır. Yani 2 yıl geriye dönük süre için tabi kanıtlayıcı belgeler ve şahitler varsa şikayet oluşturulabilir. Bundan daha uzun süreler için mahkemeye dava açılması gerekmektedir. Mahkemeler için de aranan zamanaşımı süresi 5 yıl olarak kabul edilir ancak kanıtlayıcı belgeler, bordro tanıkları v.s. gibi şeyler varsa daha eski süreler için de  talep alınabilmektedir.

Sigortasız çalışan işçiye ceza var mı ?

Her ne kadar cezalar işverene uygulanıyor olsa da işçi de bile bile ve sigorta parası karşılığında sigortasız çalışmayı kabul ettiyse ve bu durum denetmen tarafından tespit edildiyse sigortalı hakkında da işlem yapılabilmektedir. Genel olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulması şeklinde ceza verilmektedir. Kurumu zarara uğratmak suçundan kişi hakkında soruşturma açılabilmektedir.

Sigortasız kapıcı çalıştırmanın cezası

Yukarıda sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir alt başlığında vermiş olduğumuz ceza tutarları konut kapıcıları ve diğer apartman görevlileri için de geçerlidir. Yani sigortasız çalıştırılan her bir dönem için brüt asgari ücretin iki katı ceza uygulanmaktadır.

İdari para cezası itiraz, ödeme ve tüm işlemler için sgk idari para cezası ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2022” üzerine 4 yorum

 1. Merhabalar, çalıştığım yerde deneme süresi bahanesiyle sigorta yapmadılar. 3 aylık işi yaptırdılar. Ve ilk gün çıkışımı verdiler. Ve öğrendim ki orada sürekli birileri girip çıkıyor ve iş veren sigorta yapmıyor. İnsanları deneme süresi bahanesiyle sigortasız çalıştırıyor.

  Cevapla
  • Merhaba. Alo-170 hattını arayarak ya da işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yazılı bir dilekçe ile şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • bir iş veren çalıştırdığı işçiye Asgari Ücretin Altında ödeme yapabilirmi . yaparsa bunun işverene bir yaptırımı varmı.

    Cevapla
    • Merhaba Sefa Bey, asgari ücret ülkemizde işçiye yani çalışana ödenebilecek en düşük maaş miktarı anlamına gelmektedir. Kısacası sizi asgari ücretin altında çalıştırması kanunen yasaktır. Ayrıca bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna şikayette bulunabilirsiniz.

     Cevapla

Yorum yapın

2