Bağkur ihya borcu hesaplama

Silinen Bağkur Günleri Geri Alma 2021

Silinen bağkur günleri geri alma konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur’da çeşitli torba yasalar ile silinen ve dondurulan hizmet sürelerinin ihyası yani halk arasındaki ismi ile bağkur canlandırması her zaman için mümkün. Ancak Sgk silinen günleri geri almak yapılandırma zamanında daha mantıklı olmakta. Bu yazımızda eski bağkur günlerini geri almak için hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda bilgi bulabilir ayrıca dondurulmuş bağkur nasıl açılır, bağkur ihya ödemesi nasıl yapılır , 4b ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi ne demek gibi konu hakkında sık sorulan bazı soruların da cevabını bulabilirsiniz.

Bağkur ihya borcu hesaplama 2021

Bağkur silinen günlerin geri alınması için geçerli bir yapılandırma kanunu olmadığında bağkur ihya hesaplaması;

 • Başvuru tarihinde geçerli olan güncel primler üzerinden yapılır.
 • Örneğin tarım bağkuru için bağkur gün satın alma başvurusu yapılandırma yokken yaptığınızda başvuru tarihinde güncel 5 puanlık indirimsiz prim ne kadarsa dondurulan her bir ay için o kadar ödeme yaparsınız. Hem güncel hem de yıllara göre primlere bağkur primi ne kadar başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz

Silinen bağkur borçları yapılandırma nasıl yapılır ?

Size iyi bir haberimiz var. 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı yasa ile bağkur ihya başvurusu yaparak borçlanmayı yapılandırma kapsamında yapabilirsiniz. 7326 bağkur yapılandırma kapsamında bağkurdan gün satın alma başvurusu yaparsanız;

 • Her dondurulan ay için hesaplama o ayki prim üzerinden yapılacak.
 • Gecikme zammı ve faizi uygulanmayacak.
 • Son başvuru tarihi 31.08.2021 olacak. Büyük ihtimalle 30.09.2021 tarihine kadar uzatılacak.
 • Peşin ödeme için son tarih 31 Ekim 2021 olacak.
 • 4b bağkur 7326 yapılandırma ihya başvuru formunu yani Sgk ihya dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ 7326 bağkur ihya dilekçesi indir.
 • 7326 sayılı kanun bağkur yapılandırma başvurunda izlenecek yol, e-devletten ihya ve yapılandırma başvurusu hakkında detaylar ve bilgiler için bağkur yapılandırma başvurusu başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Silinen bağkur günleri nasıl öğrenirim ?

Başvuru ya da sgk ihya hesaplamasından önce silinen bağkur günlerinizi öğrenmek isterseniz en yakın SGK’ya uğrayarak ya da e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devletten bağkur ihya affından yararlanılacak toplam silinen gün sayısını öğrenmek için;

 • E-devletten Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapın.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ 4b bağkur silinen günleri sorgulama.
 • Bu menüde silinen günler direkt olarak çıkmaz. Yorumlamanız gerekiyor.
 • Örneğin #13-ek-63 terki ile görülen kısımlar 2015/04 dönemi ve öncesinde silinen ve dondurulan süreleri gösterir.
 • Eğer kafanıza takılan bir kısım olursa bize yorum kısmından sorabilir ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na da danışabilirsiniz.

Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi ne demek ?

Sorgulama yaptığınızda “dikkat!! ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.” uyarısı ile mi karşılaşıyorsunuz ? Peki bağkur ek 17/19 nedir ? Eğer bağkur sorgulaması yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız daha önce dondurulan hizmet süreleri için ihya başvurusu yaptığınız ve bunları ödemediğiniz anlamına geliyor. Peki ne yapmalıyım, bu süreler için yeniden ihya başvurusu yapabilir miyim ? Evet yapabilirsiniz. Daha önce yapılandırma harici ya da yapılandırma kapsamında başvurup ödemediğiniz bağkur ihya tutarlarını her zaman yeniden ihya etmek için hakkınız bulunmakta.

Kapatılan bağkur hesabı tekrar açılabilir mi ?

Evet açılabilir. Ancak;

 • Çiftçilik, vergi ya da esnaflık, şirket ortaklığı gibi kayıtları sonlandırarak kapatma yaptıysanız sonrasında geçen boş süreyi yani aralığı borçlanamazsınız.
 • Eğer herhangi bir kayıt yoksa bu durumda yeniden başvuru ya da kayıt tarihi ile başlatılır.

Bağkur ihya ödemesi nereye yapılıyor ?

İhya ödemesi Bağkur ödeme menüsünden yapılır. Ödeme işlemi için tüm bankalar, PTT’ler, anlaşmalı ATM’ler, online bankacılık kanalları ve ya kredi kartı ile SGK prim ödeme sistemlerinden yapılabiliyor. Ödeme yapmak için;

 • 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma- Bağkur ihya.  adımlarını takip edin.
 • 7326 Bağkur ihya ödemesi için de 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma- 7326 Bağkur ihya yapılandırma tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur ihya borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden, Alo-170 hattını arayarak ya da bankalar ile online bankacılık kanallarından yapabilirsiniz.

 • Online bankacılık kanallarından 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma- Bağkur ihya menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Hakkında Mehmet BAŞARAN

Muhasebe mezunuyum. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir