Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar ?

Sosyal güvenlik kayıt belgesi ne işe yarar ? Özellikle pandemi süreci ile birlikte önem arz eden belgelerden birisi olan  edevlet sgk kayıt belgesinin ne olduğu, nereden ve nasıl alındığı, sistemden alınamadığında ne yapılması gerektiği konusunda yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kayıt belgesi nedir ?

Öncelikle sgk kayıt belgesi nedir sorusunun cevabı ile başlamakta yarar olacaktır. Sigorta kayıt belgesi kişinin ilk defa sigorta başlangıç tarihinden itibaren başlamak üzere sigorta kayıtları, emekli maaşı kayıtları, aktif olarak sigortalı olup olmadığı ve ya emekli maaşı alıp almadığı kısacası güncel tüm kayıtlarını gösteren ve e-devlet üzerinden de alınabilen barkodlu bir belgedir.

Sgk kayıt belgesi ne için kullanılır ?

Peki Sgk kayıt belgesi ne işe yarar ? Sigortalı kayıt belgesi birçok işlem için kullanılmaktadır.  Belgenin kullanıldığı başlıca işlemler şunlardır;

  • Sosyal yardım ve burs başvurularında,
  • Konsolosluk vize başvurularında,
  • Sokağı çıkma yasaklarında aktif çalışan olduğunu göstermek ve daha birçok işlem için kullanılmaktadır.

Sosyal güvenlik belgesi nereden alınır ?

Sosyal güvenlik kurumu ve sosyal güvenlik kayıt belgesi;

  • Online olarak e devlet üzerinden. ( Sosyal güvenlik kurumu ve sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulamasının nasıl yapıldığı yazımızın devamında anlatılmıştır).
  • E devlet şifreniz yoksa Türkiye geneli herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alınabilir.

Sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal güvenlik kayıt sorgulama ve belge alma işlemlerini E-devlet üzerinden aşağıda anlatıldığı gibi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sgk kayıt belgesi sorgulaması yapmak için öncelikle buradan E-devlet ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş sağlayınız ⇒ e-devlet sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulaması ekranı.
  • E-devlet sgk kayıt sorgulama ekranına girdiğinizde zaten karşınıza e devlet sosyal güvenlik kayıt belgesi gelecektir.
  • Edevlet sosyal güvenlik kayıt belgesi ekranından çıkan barkodlu dosyayı telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kayıt belgesi alamıyorum nedeni nedir ?

Sosyal güvenlik kurumu kayıt belgesi bazı zamanlar e-devlette yaşanabilecek yoğunluk ya da sistemden kaynaklı olarak alınamayabilmekte. Bu durum sizinle alakalı değil. Sistemden kaynaklı hatadan kaynaklı. Yani herhangi bir tescil kaydınız olmasa bile sgk güvenlik kayıt belgesini e-devlet üzerinden sorunsuz olarak alabilmeniz gerekmekte. Eğer sigorta belgesini e-devletten alamıyorsanız bu durumda en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek sosyal güvenlik kayıt sorgulaması yaptırabilir ve sosyal güvenlik kayıt sorgulama belgesini alabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kayıt belgesi örneği

E-devlet üzerinden turkiye gov tr sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulaması yapılarak alınacak olan sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulama örneği aşağıda verilmiştir. E-devlet sosyal güvenlik kayıt sorgulamanız sonucunda alınan belgedeki kişisel bilgiler güvenlik nedeni ile kapatılmıştır. E-devlet sigorta kayıt belgesi sorgulama örneği aşağıda verilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar ? 1Pin
Sosyal Güvenlik Kaydı Sorgulama Örneği

SGK kayıt belgesi ile sokağa çıkma yasağından muaf olunur mu ?

Yukarıda hem sgk kayıt belgesi örneğini paylaştık hem de E-devletten sosyal güvenlik belgesi sorgulamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Pandemi dolayısıyla uygulanacak olan sokağa çıkma yasaklarında e-devletten indireceğiniz sosyal güvenlik kayıt belgesini göstererek muaf olabilirsiniz. Burada sigortalı olarak aktif çalışıyor olmak önem arz etmektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1