Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı kimlere ödenir, hangi yardımlar ödenir ve alma şartları nelerdir konusu sürekli araştırılmaktadır. Ülkemiz sosyal yardımlar konusunda her geçen gün kendisini geliştirmekte olup muhtaçlara, engellilere ve yardıma muhtaç kişilere çeşitli adlar altında sosyal yardımlar yapmaktadır.

Bu yazımızda tüm sosyal yardımları sizin için tek başlık altında topladık. Sosyal yardımları alma şartları, başvuruda izlenecek yol, gerekli evraklar ile konu hakkında tüm sorular ile cevaplarını bulabilirsiniz.

Sydv nedir ?

SYDV Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıf kelimelerinin kısaltılmış halidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Kaymakamlığa bağlı Kurumlar olup tüm sosyal yardımların başvuru ve ödeme merkezi olarak görev yapan Kamu Kurumlarından birisidir.

Sosyal yardım nedir ?

Yardıma muhtaç olan kişiler ile engelliler ve 65 yaşın üzerindekilere ödenen nakdi ya da eşya yardımları sosyal yardım olarak adlandırılır. Tabi bu yardımlar sadece Devlet tarafından yapılan yardımlar değildir. Özel sektörde de muhtaç kişilere sosyal yardım yapan birçok işletme bulunmaktadır.

Yaşlılık aylığı nedir ?

Yaşlılık aylığı terimi hem Sosyal Güvenlik’te hem de sosyal yardımlarda karşımıza çıkmakta. Sosyal Güvenlik açısından yaşlılık maaşı emeklilik için gerekli olan yaş, prim gün sayısı şartını sağlayarak emekli olanlara bağlanan emekli maaşı olarak tanımlanabilir.

Sosyal Yardımlar açısından ise yaşlılık maaşı 65 yaşını tamamlamış yardıma muhtaç kişilere ödenen sosyal yardım olarak tanımlanabilir.

Sosyal yardımlaşma vakfı yardımları ve şartları nelerdir ?

Hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hem de Sosyal Hizmetler tarafından birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımların en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Engelli bakım maaşı

Evde bakım maaşı olarak da adlandırılan bu yardım için hasta kişinin en az %50 ve üzeri ağır engelli olması ve gelir testi sonucu hane halkı gelirinin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekiyor. Başvurular sosyal hizmet müdürlüklerine yapılır.

Yaşlı bakım parası için nereye başvurulur ?

Evde bakım maaşı diğer adıyla yaşlı bakım parası başvuruları Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılmakta.

2- 2022 Muhtaçlık maaşı

Bu maaş gelir testi sonucunda geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan ailelere ödenir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilir. Güncel maaş tutarlarına yazımızın devamında bağlantısı verilen 2022 maaşı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3- Engelli maaşı

Bu maaş en az %40 ve ya üzerinde engel raporu olanlar ile bakmakla yükümlü olan kişilere ödenir. Yardımın ödenebilmesi için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması gerekiyor. Bu maaş da 2022 sayılı kanun kapsamında ödenir. Dolayısıyla güncel özürlü maaşları ve başvuruda izlenecek yol için aşağıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4- 65 yaş maaşı

65 yaşın üzerinde olan ve herhangi bir geliri, emekli maaşı v.s. olmayanlardan gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara yaşlılık maaşı diğer adıyla 65 yaş maaşı ödenir. Detaylar ve güncel maaş tutarları için yukarıda bağlantısı verilen 2022 maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5- Öğrenci yardımı

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen önemli yardımlardan birisi de öğrenci yardımıdır. Yardıma muhtaç sayılan yani hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan ailerin çocukları için ödenen yardımdır.

6- Dul maaşı

Eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan, herhangi bir geliri olmayan, geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan kadınlara ödenen sosyal yardım türüdür. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmakta.

7- Kömür ( yakacak ) yardımı

Yardıma muhtaç kişilere ödenen kömür yardımı için aile gelirinin kişi başı asgari ücretin 1/3’ü altında olması gerekmekte. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

8- Doğum yardımı

Bu yardım bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Annenin Türk vatandaşı olma gerekliliği dışında bir şart aranmaz. Başvurular Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır.

9-Kaymakamlık çocuk parası

Yardıma muhtaç ailelerin öğrenim gören çocuklarına Kaymakamlıklar tarafından ödenen sosyal yardım türlerinden birisidir. Bu yardım için ailenin muhtaç sayılması gerekmektedir.

10-Asker ailesine maaş

Askere gidenlerin muhtaç ailelerine askerlik süresi boyunca ödenen sosyal yardım türlerinden birisidir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmakta.

Sosyal yardım sorgulaması nasıl yapılır ?

Mevcut sosyal yardım tutarının ne kadar olduğunu, ilk defa başvuru yaptıysanız ne zaman ve ne kadar alabileceğinizi kısacası tüm detayları e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi  sosyal yardım sorgulama bağlantısından e devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli maaşı ne kadar ödeniyor ?

Engelli maaşları her yıl memur maaşları esas alınarak güncellenmekte. Güncel maaş ve şartları öğrenmek, başvuru yapmak ve başvuruda izlenmesi gereken yol için hemen 2022 maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

65 yaş aylığı ne kadar ?

65 yaş aylığı yani 2022 maaşları memur zammı esas alınarak her Ocak ve Temmuz ayında güncellenmekte. Güncel maaş tutarlarına yukarıda bağlantısı verilen 2022 maaşı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadardır ?

Yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz 2022 maaşı başlıklı yazımızda 65 yaş maaşı, engelli maaşı ve dul maaşı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Diğer nakdi yardım için tutarları ise bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına sorabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı kimlere verilir ?

65 yaşını tamamlamış, Türkiye’de ikamet eden geliri ya da aylığı olmayan ve sigortalı çalışmayan kişilerden gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler alabilir.

Para yardımı almak istiyorum nasıl alabilirim ?

Eğer siz de yardıma muhtaç iseniz yukarıda belirtilen sosyal yardımlardan size uygun olanı için ilgili Kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu yardımlar devletin sağladığı yardımlardır ve eğer gerçekten muhtaç iseniz başvurmanızı öneririz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1