2021 Ssk Primi Ne Kadar Oldu ?

0

SSK primi ne kadar sorusu asgari ücretin belli olması ile beraber asgari ücret sigorta ödemesi yapan işverenler tarafından sorulmaya başlandı. Malumunuz işverenlerin yanında çalıştırdığı sigortalılar için ödediği ssk primleri brüt ücretleri üzerinden hesaplanıyor.

2021 sigorta primi tutarlarının asgari ücretin artışı ile birlikte da artacak olması ve bunun da işverenlere yüksek maliyet getirecek olması sebebi ile asgari ücret desteği uygulamasının 2021 yılında da 12 ay süre ile devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Tüm işyerlerinde çalışan başına destek tutarı 75 TL olacak. Yazımızın devamında ssk prim ne kadar, asgari ücret ssk primi ne kadar konularında bilgi bulabilirsiniz.

Ssk primi nedir ?

4a ssk kapsamında işçi çalıştıran işverenlerin zorunlu olarak brüt ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemeleri gereken primler ssk primleri olarak adlandırılır. sgk primi ne kadar konusunda yazımızın devamında ayrıntıları bulabilirsiniz.

2021 sigorta primi ne kadar oldu ?

İşverenlerin ödeyecekleri aylık 2021 sigorta primleri teşvikten yararlanma ve yararlanmama durumlarına göre farklılık göstermekte. Bunun için teşvikten yararlanma durumuna göre ssk primi 2021 tutarlarını ayrı başlıklar altında ele almak daha doğru olacaktır.

Asgari ücret sigorta primi 2021 (5510/5 puanlık indirimsiz )

Eğer ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa 5 puanlık SGK indiriminden yararlanamazsınız. Bu durumda çalışanın brüt ücreti üzerinden %37,5 oranında prim ödemesi yaparsınız. Asgari ücret üzerinden bu kapsamda ödenecek asgari ücret sigorta ödemesi 1.341,56 TL olacaktır.

Ssk primi ne kadar ödeniyor 2021 (5510/ 5 puanlık indirimli )

Eğer ödeme vadesi geçmiş ssk borcunuz yoksa ve prim ödemelerinizi zamanında yapıyorsanız başkaca bir şart aranmadan 5510/5 puanlık indirim desteğinden yararlanırsınız. Bu durumda çalışanın brüt ücreti üzerinden %32,5 oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda asgari ücretli çalıştırılan bir sigortalı için 2021 sgk primi 1.162,69 TL olacaktır.

Ssk primi hesaplama 2021 ( 6111 Teşvikli)

4447/10. madde diğer adı ile 6111 sayılı kanun teşviğinden yararlanan işverenler çalışanın brüt ücreti üzerinden %17 oranında prim ödemesi yaparlar. Bu kapsamda asgari ücretle çalıştırılan işçiler için ödenecek ssk prim 2021 tutarı aylık 608,18 TL olacaktır.

Emekli çalışan ssk primi ne kadar 2021

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenler için işverenler herhangi bir sigorta indiriminden yararlanamazlar. Bu kapsamda çalıştırılanların brüt maaşları üzerinden işverenler toplamda %32 oranında sgk aylık prim öderler.01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında asgari ücretli emekli bir çalışan için işverenin ödeyeceği prim aylık olarak en düşük 1.144,80 lira olacaktır.

Sigorta primleri ve brütten nete ödenecek maaşlarla birlikte toplam maliyet tutarlarına asgari ücretin işverene maliyeti başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En düşük ssk primi 2021

Sigortalı çalışanlar için şu an en düşük sigorta primi 6111 teşviki kapsamında ödenmekte. Tabi 27103 sayılı kanun teşviki için gerekli şartları sağlayan işverenler en az 12 ay boyunca prim ödememekte. En avantajlı teşvik 27103 diyebilir. Eğer sigortalınız şartları sağlıyorsa ilk 12 ya da 15 ay 27103 teşvikinden sonraki kalan süre de 6111’den yararlandırabilirsiniz.

En yüksek sigorta primi ne kadar ?

Hem işverenlerin ödededikleri prim tutarında hem de diğer tüm sigorta kollarında ödenebilecek en yüksek prim tutarı taban olarak belirlenen tutarın 7,5 katı kadar olabilmektedir. En yüksek ssk primi belirlenen bu tavan tutarını geçemez.

Dışarıdan ssk ödemesi ne kadar ?

Bir işveren yanında çalışanlar için ödenecek aylık prim tutarları bu yazımızda verilmiştir. Eğer kendiniz dışarıdan sigorta primi ödeyecekseniz hemen  isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret ederek isteğe bağlı sigorta primlerine göz atabilirsiniz.

30 günlük sigorta primi ne kadar 2021

Bu sorunun cevabı işverenler tarafından merak edildiği gibi işçiler tarafından da merak edilmekte. Zira işverenlerin kendi adına 30 günlük çalışma karşılığında ne kadar prim ödemesi yaptığını sorguluyor çalışanlarımız.

Yukarıda teşvikli olarak indirimli ve indirimsiz ödenecek aylık sigorta primleri konusunda bilgi verilmiştir. Bazı istisnai durumlar örneğin ilave 6 puanlık teşvikten yararlanan bölgeler dışındaki işverenler prim ödemelerini düzenli yapıyorsa her durumda 5 puanlık indirimden yararlanabiliyor.

Eğer ev hizmetleri çalışanınız için aylık ne kadar prim ödeyeceğinizi merak ediyorsanız hemen  ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk günlük prim ne kadar ?

Peki günlük ssk primi ne kadar ? Yukarıda verilen prim tutarları 30 tam gün üzerinden hesaplanarak verilmiştir. Siz 30’a bölerek günlük olarak ödeyeceğiniz sgk primleri tutarını hesap edebilirsiniz.

SSK primi gecikirse ne olur ?

Her ayın sigorta priminin takip eden ay sonuna kadar ödenmesi zorunludur. Takip eden ayın sonuna kadar ssk ücreti ödemesi yapılmadığında o aya ait teşvikler iptal olur ve prim ödemesi faizi ile birlikte yapılır.

İşverenler bazen sgk ödemesi 1 gün gecikirse ne olur diye bize sormakta. 1 gün değil 1 dakika bile gecikse o aya ait teşvikler yanar. Sgk işçi primi borçlarının takip eden ayın sonu saat 23.59’a kadar ödenmesi gerekir. Aksi halde indirimler gider ve faiz hesaplanır.Borç ödendikten sonra takip eden dönemlerde işverenler eğer gerekli şartları sağlıyorsa teşviklerden kalan süre kadar yararlanma devam eder.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.