Ssk Sicil no Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ssk sicil no sorgulama işlemini yaparak 4/a yani eski adı ile SSK sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer siz de ssk sicil no öğrenmek istiyorum ve nereden yapıldığını bilmiyorum diyorsanız bu rehber tam size göre. Yazımızın devamında online olarak ya da diğer kanallardan ssk sicil no bulma işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Ssk sicil no nedir ?

Sigorta sicil no ilk defa sigorta tescili açıldığında size verilen sicil numarasıdır. Bu sicil numarası tektir ve çalışma hayatı boyunca tüm bildirimler bu sicil numarası ile yapılır. Staj/çıraklık kapsamında ilk giriş varsa sonraki hizmetler de yine aynı sicil numarası üzerinden devam eder. Elektronik ortama geçilmeden önce bir kişiye yanlışlıkla birden fazla sigorta sicil numarası verilebilmekteydi. Son düzenlemeler de hatalı kayıtların hepsi düzeltilmiş ve tekrardan verilen sicil numaralı ilk sicil numarası ile birleştirilmiştir.

4a sicil no nedir ?

Sgk numarası sorgulama konusunda çok sorulan sorulardan birisi 4a numarası nedir sorusu olmaktadır. Eski adı ile ssk kapsamında çalışanlar yeni adı ile 4/a sigortalısı sayılırlar. Bu kişiler 5510 Sayılı Kanun’un 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılanlar arasında tanımlandığından 4/a sigortalısı olarak tanımlanırlar. 4/a sicil numarası ise ssk sicil numarasıdır.

Ssk sicil no öğrenme

Ssk sicil numarası sorgulama işlemleri;

 • Kimlik ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden,
 • Alo-170 sigorta sorgulama numarası aranarak ve,
 • E-devletten T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir.

E-devletten ssk sicil numarası öğrenme

Online olarak en kolay ssk sicil sorgulama yöntemi E-devlettir. E-devletten ssk no sorgulaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4a Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti Menüsüne T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapın.
 • Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet ssk numara sorgulama ekranı.
 • E devlet Sgk sicil no sorgulama ekranından sorgulama yaptığınızca ekranda bilgileriniz görüntülenecektir.

Sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenmek mümkün mü ?

Sadece tc ile ssk sicil no sorgulaması şifresiz olarak ve online yapılamamaktadır. Tc den ssk sicil no sorgulamasını herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da Alo-170 hattını arayarak yapabilirsiniz. Alo-170 görevlisi ssk sicil no öğrenme tc kimlik ile yaparak sicil numaranızı size iletebilecektir.

Ssk sicil no sorgulama ad soyadı ile yapılır mı ?

Sgk sicil no sorgulama ad soyadı ile yapılamamaktadır. Eğer eski bir sicil kaydınız varsa ve T.C. numaranıza bağlı çıkmıyorsa ve sigorta numaramı öğrenmek istiyorum diyorsanız bu durumda herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gitmelisiniz. 4a sicil no sorgulaması bunun dışında online olarak sadece ad ve soyadı ile yapılamamaktadır.

Ssk emeklilik sorgulama tc kimlik no ile

Eğer emekli iseniz E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde;

 • SSK emekli maaşı sorgulama ( SGK sorgulamasını) 4/a aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı sorgulamasını 4/b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı maaşı sorgulamasını 4/c aylık bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

T.C. numarama işlenmeyen ssk sicil numarası bulmak için ne yapmalıyım ?

Yukarıda ssk sicil no ile sorgulamayı nasıl yapabileceğinizi anlattık. Eğer eski bir sicil numaranız varsa ve bu numaranız T.C. numarası ile SGK hizmeti sorguladığınızda çıkmıyorsa bu durumda dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmalısınız. Örnek dilekçe aşağıdaki gibi olabilir;

 • …………… Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Kurumunuzun ……………… T.C. numaralı sigortalısıyım. T.c. ile sicil no sorgulaması yaptığımda ……………………….. sicil numarama ait hizmetler görülmemektedir. t.c. ile sigorta sorgulaması yaptığımda bu hizmetlerimin görüntülenebilmesi için hizmetlerimin T.C. numarama işlenmesi hususunda gereğini arz ederim. 
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın