Ssk’lı Çalışan İşyeri Açabilir mi 2021

0

Ssk’lı çalışan işyeri açabilir mi ? Sigortalı olarak çalışanların bizlere en çok sordukları soruların başında gelmekte. Bir yerde çalışırken şirket kurmak ya da işyeri açmak hep muallak konuların başında gelmiştir. Hem sigortalı hem vergi mükellefi olma hususunu hem Sosyal Güvenlik hem de vergi mevzuatı açısından değerlendirmek gerekmektedir. Sigortalı çalışırken şahıs şirketi kurmak ya da işyeri açmak konusunu yazımızın devamında vergi  ve SGK mevzuatı açısından değerlendireceğiz. Ayrıca sigortalı çalışan şirket kurabilir mi, sigortalı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi gibi sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

Bir işyerinde çalışırken aynı zamanda bir işyeri açmak

Bir yerde çalışırken şahıs şirketi kurmak ya da vergi mükellefiyeti açtırarak işyeri kurmanın Sosyal Güvenlik mevzuatı bakımından bir sakıncası bulunmamaktadır. Sigortalı çalışırken işyeri açmanız durumunda eğer sigorta primleriniz tam olarak 30 gün üzerinden ödeniyorsa zaten bağkur açılmayacak ve ayrıca bağkur primi ödemenize de gerek olmayacaktır. Eğer işyerinde sigorta primleriniz 30 günden az ödeniyorsa bu durumda 30 günden az kalan süreler için bağkur primi ödemeniz gerekebilir. Aylık bağkur primi başlıklı yazımızdan güncel 4b bağkur primlerine göz atabilirsiniz.

Sigortalı çalışan vergi mükellefi olabilir mi sorusunu ayrıca vergi mevzuatı açısından da değerlendirmek gerekmektedir. Vergi mevzuatı açısından sigortalı çalışanların vergi mükellefi olmasında da bir sakınca yok. Ancak basit usülde vergi mükellefi olamazsınız zira basit usülde vergi mükellefi olmanın şartlarından birisi de işin başında fiili olmaktır. Sigortalı çalıştığınız zaman bu şart bozulacağından basit usül mükellef olamazsınız. Peki şahıs şirketi olan başka yerde çalışabilir mi ya da sigortalı çalışan şirket kurabilir mi vergi açısından sakıncası var mı ? Sigortalı çalışanların şirket kurmalarında da bir sakınca bulunmamaktadır.

Sigortalı çalışan bir kişi basit usulde işyeri açabilir mi ?

Sigortalı çalışan birisi basit usülde vergi mükellefi olamaz. Gerçek usülde vergi mükellefi olması ve her ay beyanname verilmesi gerekmektedir. Çünkü basit usül vergi mükellefiyetinin en önemli şartlarından birisi fiili olarak işin başında olmaktadır. Sigortalı çalışırken bu mümkün olmayacağından basit usülde vergi mükellefi olmak da mümkün olmayacaktır.

Sigortalı çalışırken şirket kurmak mümkün müdür ?

Sigortalı çalışırken herhangi bir kapsamda şirket kurabilir, şirket ortağı olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. İşyeri ile imzalamış olunan iş sözleşmelerinde genellikle buna engel bir durum olmaz ancak bazı istisna durumlarda işverenler buna yasak koymuş olabilir. Her ne kadar SGK ya da vergi mevzuatı bakımından herhangi bir sorun teşkil etmese de iş sözleşmenizde yer alabilecek olan bir madde tazminatsız çıkış yapılmasına neden olabilecektir. Buna dikkat etmenizi öneririm.

4/a SSK kapsamında çalışan işyeri açabilir mi ?

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışanların Sosyal Güvenlik Kanunu açısından sağlıktan yararlanmalarında engel bir durum yoktur. Vergi mevzuatında da engel bir durum yoktur ancak sadece basit usül mükellef olamazsınız. Her ay beyanname vermeniz gerekecektir. Gerçek usül ya da başka bir kapsamda vergi mükellefi olabilirsiniz.

Kamu işçisi şirket kurabilir mi ?

Taşeronda çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçenler Kurumlarından alacakları yazılı izinle şirket ortağı olabilmekte. Ancak güncel olarak Kurumdan kuruma farklılıklar olabilmekte. Bu yüzden eğer Kamuda işçi iseniz ve işyeri açmak ya da şirket kurmak gibi bir düşünceniz varsa öncelikle Kurumunuzdan yazılı olarak izin almanızı öneriyorum.

İşyeri açmadan vergi mükellefi olmak mümkün mü ?

İşyeri açmadan, dükkan kirası vermeden vergi mükellefi olmak mümkün. Ancak her işkolu için geçerli değil. Örneğin evde freelance olarak çalışan biriyseniz bu mümkün ancak işyerinde yapılması gereken ve işyeri şartı aranan bir işkolunda vergi mükellefi olacaksanız maalesef bu mümkün değil. Yapmak istediğiniz işin durumunda göre Vergi dairesinden işyeri açıp açmama zorunluluğu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sigortalı çalışan avukat vergi mükellefi olabilir mi ?

Sigortalı çalışan avukatların iş sözleşmelerinde aksi bir hüküm yoksa vergi mükellefi olmalarında bir sakınca yoktur. Ancak iş sözleşmesinde buna dair bir düzenleme varsa işyerinden izin alınması sureti ile bu mümkün olabilecektir.

Öğrenci vergi mükellefi olabilir mi ?

Öğrencilerin vergi mükellefiyeti açtırmaları, işyeri ya da şirket kurmalarında Vergi ya da SGK mevzuatı açısından engel bir durum bulunmamaktadır. Vergi mükellefiyeti açtırmak için gerekli olan genel şartlar sağlanıyorsa öğrencilik vergi mükellefiyeti açtırmada engel teşkil etmemektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.