Staj Parası Ne Zaman Yatar 2021

0

Staj parası ne zaman yatar ? Stajyer öğrencilerin en çok sordukları soruların başında gelir. Özellikle pandemi ile birlikte stajlara sık sık ara verilmesi, zorunlu nedenlerle eğitimin durdurulması ve buna bağlı olarak stajların da yapılamaması nedeni ile maaşların ödenmesi aksamıştı. Bu nedenle üniversite ve lise staj paraları yatacak mı sorusu bize en çok iletilen soruların arasında gelmekte. Sorusunun cevabına geçmeden önce güncel üniversite ve lise staj maaşlarına stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz. Yazımızın devamında stajyer maaşları yatacak mı son dakika gelişmelerini bulabilirsiniz.

Staj paraları yatacak mı 2021

Stajını fiili olarak yapanlar, koronavirüs ya da başka bir engel/hastalığa bağlı olarak stajı herhangi bir nedenle kesilmeyenlere maaşları 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için ödenmeye devam edilecek. Ancak pandemi ya da başka bir sebeple stajın yarıda kesilmesi, rapor alınması ve bir nedenle staja devam edilmemesi durumunda staj maaşları ödenmeyecektir.

2021 stajyer maaşları ne zaman yatacak ?

Üniversite ve ya lise staj parası ne zaman yatacak sorusunun cevabı staj yapılan işletmenin özel sektör ya da devlete bağlı olmasına göre farklılık gösterir. Bu nedenler stajyer maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabı özel sektör ve devlet için ayrı başlıklarda aşağıda verilecektir.

Devlet staj paraları ne zaman yatacak 2021 ?

Devlette staj yapanlar için üniversite ve lise stajyer maaşı her ayın 15’inden sonra yatar. İmza föyü ve puantajlar her ayın 15’inde muhasebe birimi tarafından işleme alınır ve maaşları banka hesabına aktarılır. Genellikle Kamu kurumlarında staj maaş ödemeleri her ayın 15-20’si arasında yapılır. Eğer ayın 20’sini geçerse ve maaşınız hala ödenmediyse bu durumda staj yaptığınız işletme amirine durumu bildirmenizde yarar olacaktır.

Özel sektör staj parası ne zaman yatacak  ?

Özel sektör için staj maaşları ne zaman yatacak sorusunun net bir cevabı yoktur.

  • Meslek liselerinde zorunlu staja tabi tutulan ve işletmelerin stajyer devlet desteğinden yararlandığı durumlarda işletme en geç ayın 10’una kadar maaşları ödemek zorundadır. Bu işletmelerde zorunlu staj yapan lise öğrencilerine maaşları her ayın 1-9’u arasında ödenmektedir.
  • Üniversite zorunlu stajını özel sektörde yapanlar için ise eğer maaş ödeniyorsa her ayın 1’inden sonra ödemeler diğer personelin maaş ödenme tarihinde maaşları ödenmektedir. Genellikle her ayın 10’undan sonra ödemeler yapılmaktadır.

Staj paraları neden yatmıyor 2021

Staj paralarının ödenmemesinin birçok nedeni var. Kamuda yani devlette zorunlu staj yapıyorsanız zaten ödenmeme durumu olmamakta ve bir şekilde maaşlar ödenmekte. Ancak özel sektörde aynı şeyi söylemek zor. Kişi zorunlu staja tabi tutulsa bile çoğunlukla işletmeler maaşını ya hiç ödememekte ya da zamanında ödememekte. Bu tür bir durumda yapmanız gerekenler ve izlemeniz gereken yol hakkında bilgi adım adım aşağıda verilmiştir.

Staj parası alamayanlar ne yapmalı ?

Staj param yatmadı ne yapmalıyım konusunda her gün yüzlerce soru almaktayız. Maalesef staj maaşı neden yatmıyor sorusunun cevabını size biz veremeyiz. Eğer özel sektör ya da devlet staj maaşı yatmıyorsa yapmanız gerekenler sırasıyla;

  • Öncelikle e-devletten SGK sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını sorgulayın. Eğer sigorta ödendiyse maaşın da ödenmesi Kanuni zorunluluktur. Staj sigortası sorgulama sayfamızdan stajyer sigorta hizmetlerinizi nasıl sorgulayabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
  • Staj yaptığınız işletme yetkilisine durumu bildirin ve staj ücretleri neden yatmıyor konusunda bilgi talep edin.
  • Eğer maaşınızın neden yatmadığı hakkında net bilgi alamazsanız staj koordinatörüne durumu iletin. O sizi yapmanız gerekenler hakkında yönlendirecektir.

Staj sigorta başlangıçlarının emeklilikten sayılması için yasal düzenleme yapılması gündemde. Staj sigortası emeklilikten sayılacak mı başlıklı yazımızdan ayrıntılara göz atabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.