Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı 2022 ( Güncel )

Staj sigortası başlangıç sayılacak mı ? Son zamanların en çok sorulan sorularının başında gelmekte. Staj ve çıraklık sigortası bildiğiniz üzere sigorta başlangıcı kabul edilmemekte ve emeklilikte sayılmamakta. (Neden sayılmadığı hakkında ayrıntılar yazımızın devamında verilecek ). Bu sigorta başlangıcının emeklilikte sayılabilmesi için ise torba yasa ile düzenleme yapılması gerekmekte. Bu nedenle çıraklık ya da staj kapsamında ilk başlangıcı olanlar staj mağdurları kanun teklifi kabul edildi mi, stajerlik emekliliğe sayılacak mı gibi soruları bize sormakta.

Biz de bu yazımızda çıraklık ve staj sigorta girişlerinin neden başlangıç sayılamayacağı, hangi şartlarla ve düzenlemeler ile emeklilik başlangıcı olarak sayılabileceği konusunda bilgi vereceğiz. Ayrıca konu hakkında sık sorulan Staj borçlanması Meclis’ten ne zaman geçecek, staj girişi sigorta başlangıcı sayılır mı gibi soruların cevabını ve staj sigortası başlangıç sayılacak mı son dakika gelişmelerini bulabilirsiniz.

Stajyerlik sigorta başlangıcı sayılır mı 2022 ?

Sgk staj sigortası emeklilik açısından başlangıç sayılmıyor. Nedeni aslında oldukça basit. Sosyal Güvenlik mevzuatımızda kısa vade ve uzun vade olmak üzere iki ayrı prim türü bulunmaktadır.

 • Kısa vade sigorta primleri: Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı.
 • Uzun vade sigorta primleri: Malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri.

Sigortalıların emekli olabilmeleri için uzun vade sigorta kolları kapsamında olan malulluk, yaşlılık ve ölüm primlerinin de yatırılması gerekmektedir. Normal sigortalılarda kısa ve uzun vade tüm primler işveren tarafından yatırılırken staj ve çıraklık sigortasında da sadece kısa vade sigorta primlerinden olan hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatırılmaktadır. Bu kapsamda emeklilik primleri yani uzun vade sigorta primleri ödenmemiş olduğundan bu sigorta ilk başlangıç olarak kabul edilmemekte ve dolayısıyla emeklilikte sayılmamaktadır.

Staj ve ya çıraklık süresinde eğer uzun vade sigorta priminiz de ödendiyse emeklilikten sayılma ihtimali var. Hemen staj sigortası sorgulama sayfamızı ziyaret ederek primlerinizin hangi kapsamda ödendiği ve toplam çıraklık/stajyerlik sigorta sürenizin ne kadar olduğu hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

Peki staj borçlanması ile staj girişi emekliliğe sayılabilir mi ?

Evet bu mümkün. Ancak bu düzenlemenin torba yasa ile yapılması gerekir. Staj ya da çıraklık sigorta girişi olanlara bu sürelere ait uzun vade sigorta primlerinin borçlanma hakkının verilmesi ve ödenmesi şartı ile bu süreler başlangıç olarak kabul edilebilir ve emeklilikte de başlangıç sayılabilir.

Çıraklık sigortası emekliliğe sayılıyor mu 2022

Çıraklık sigortası kapsamında da sadece kısa vade primleri ödendiğinden bu kapsamdaki sigorta başlangıcı ilk başlangıç olarak sayılmamakta ve emeklilikte giriş kabul edilmemektedir. Kısa vade primlerinin hangileri olduğu ve hangi düzenleme ile çıraklık sigortasının da emeklilik başlangıcı sayılabileceği hakkında yukarıda ayrıntılar verilmiştir.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı resmi gazete 2022

Peki stajyer sgk girişi kabul edildi mi ? Bunu içeren bir torba yasa düzenlemesi resmi gazetede çıktı ya da yayınlandı mı ? Ne yazık ki hem 2022 yılında yayımlanan hem de yayımlanacak olan torba kanunlarda şu ana kadar staj başlangıcı emeklilikten sayılması hakkında bir düzenleme yer almıyor. Staj ve ya çıraklık sigorta numarası başlangıç sayılacak mı son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz. Eğer Meclise bir teklif verilirse buradan ve ana sayfamızdan detaylar sizlerle paylaşılacaktır.

2022 yılı için brüt ve net asgari ücret esas alınarak ödenmesi gereken en düşük üniversite ve lise stajyer maaşı güncel tutarlarına stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.

Stajyer sigortası ne kadar 2022

İşverenler;

 • Anne ya da babadan dolayı aktif sosyal güvencesi olanlar için sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi öderler. Bu da brütün yüzde 2’sidir. Yani 2022 yılı için asgari ücret üzerinden sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi 3,33 TL’dir.
 • Anne ya da babası üzerinden aktif sosyal güvencesi olmayan stajyerler/çıraklar farklı belge türü ile bildirilir ve iş kazası ile meslek hastalığı primine ilave olarak hastalık primi de ödenir ve brüt ücretin %5’i oranında sigorta primi ödenir. 2022 yılı için iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primi tutarı asgari ücret üzerinden 8,34 TL’dir.
5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı 2022 ( Güncel )” üzerine 5 yorum

 1. Konya Selçuk üniversitesi arıcılık bölümü mezunuyum stajlarda herhangi bir ücret almadık ve stajlarimizi birinci yıl okulda ikinci yılda tarım il müdürlüklerinde yaptık resmi bir sigorta başlangıç herhangi bir evrak yapılmadı acaba eyt için bize herhangi bir destek olurmu bu stajlar

  Cevapla
 2. Gerçekten bu yazıyı okuduğumda aptal gibi hissetim, çünkü bu anlattıklarınızı bilmeyen kişi nerdeyse yok gibi..sorulan soru staj sigortası başlangıç olarak sayılacak mı ,yani torba yasası kapsamına alındı ve geçti mi’nin cevabını beklerken anlatılan konuya bak..

  Cevapla
  • Serkan BEY, Siz biliyor olabilirsiniz. Ama bu herkes biliyor anlamına gelmiyor. Ziyaretçilerimin birçoğu e-devlette staj girişini görünce bunun emeklilikte sayıldığını düşünüyor. Siz biliyorsunuz diye herkes biliyor anlamına gelmiyor.

   Cevapla
 3. Bunu bilmeyen ve edevletteki yazilan tarihe inanan ve cok magdur olan vatandasimiz var. Hayat sartlarinda sgk kayitsiz Çalisipta primini dolduramayan vatandaslarimiza bir borclanma firsati olur. Sgk yuk olmadan borclanip gununu tamamlayabilir ve bu borclanmada sgk bir gelir olur. Cikar isallah bu yasa

  Cevapla
  • Merhabalar. Aynen kişiler staj girişlerini emeklilik yaşı olarak hesaplıyor. Ama her ne kadar E-devlette görünür olsa da bu girişler emeklilikte sayılmıyor. Bunların sayılabilmesi için yasal düzenleme ise şart.

   Cevapla

Yorum yapın

2