Staj Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

Staj Sigortası Sorgulama işlemleri  e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmekte. Özellikle staja yeni başlayan öğrenciler staj sigorta sorgulaması yaparak staj başlangıçlarının yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyorlar. Staj bilgisi sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden online olarak yapılıyor. Bu yazımızda staj sigortası e devletten nasıl sorgulanır konusunda bilgi bulabilir ayrıca sgk 4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek,  staj için sigorta belgesi nasıl alınır sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

E devlet staj sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

stajyer sigorta sorgulaması için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer E-devlet şifreniz yoksa üniversite ya da meslek lisesi staj sorgulamasını e-devletten yapamazsınız. Bu durumda sigorta başlangıcı sorgulamasını Alo-170 hattını arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek yapabilirsiniz. E-devlet staj sorgulaması yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e devlet staj sigorta sorgulama ekranına E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.
 • E-devlet Sgk staj hizmeti sorgulama ekranına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet staj sgk sorgulama.
 • e devlet staj sorgulama ekranına ilk giriş yaptığınızda karşınıza varsa tüm uzun vade yani normal çalışmaya ait hizmetler gelecektir. İlgili ekranda stajyer sigortası sorgulaması yapmak için Hizmet Dökümü Türü bölümünde Tüm SGK Hizmet Dökümü bölümünü seçin.
 • Bu menüde stajyerlik sigortası kapsamında adınıza bildirilen tüm güncel hizmetler ve geçmiş staj sorgulamasını yapabilir ve sorgulayabilirsiniz.

Stajyer okul sigortası sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrendik. Peki ne kadar staj maaşı alacağınızı biliyor musunuz ? Hemen stajyer maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz güncel maaş hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ssk çıraklık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Çıraklık ve ya stajyerlik sigortasında sadece kısa vade yani hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleri ödenmektedir. Çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıcı ve hizmetleri de yukarıda anlattığımız şekilde staj sigorta başlangıcı öğrenme menüsünden sorgulayabilirsiniz.  E-devlet Sgk çıraklık sigortası sorgulaması yaparak adınıza güncel ve geçmişte bildirilen tüm çıraklık hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz.

Üniversite staj sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

staj sorgulama lise ve ya üniversite için farketmeksizin E-devlette aynı ekran üzerinden yapılmaktadır. Birçok üniversite öğrencisi staj sigortası nereden öğrenilir sorusunu bize sıklıkla sormaktadır. Eğer üniversite öğrencisi olarak staj görüyorsanız yukarıdaki E-devlet staj durumu sorgulama ekranından sorgulama yapabilirsiniz.

Staj sigortam gözükmüyor ne yapmalıyım ?

Staj sorgulama e-devlet menüsünden sorgulama yaptığınızda eğer açılan ekranda Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü seçili kalırsa staj sürelerine ait hizmetler görüntülenemeyebilir. Bu yüzden e-devlette üniversite ya da meslek lisesi sigorta sorgulaması yaparak ilgili kısımda Tüm SGK Hizmet Dökümü menüsünü seçin. Eğer yine hizmet çıkmıyorsa;

 • Henüz staj sigorta bildirimi okul tarafından yapılmamış olabilir.
 • Her ayın staj hizmet bildirimi için okulun diğer ayın 26’sına kadar süresi olduğunu ve okul hizmeti bildirmeden staj bilgileri sorgulaması e-devletten yapamayacağınızı hatırlatmak isterim.

Staj yaptığına dair belge nasıl alınır ?

Staj yapılan sürelere ait belge almak isterseniz bunu da yine yukarıdaki e-devlet üniversite ve staj sigortası sorgulama ekranından alabilirsiniz. Belge almak için;

 • Öncelikle e devlet staj bilgileri sorgulama menüsüne yukarıda anlatıldığı gibi giriş yapınız.
 • Ardından Tüm SGK Hizmet Dökümü kısmını seçin.
 • Barkodlu Belge Oluştur kısmını tıklayarak barkodlu belge oluşturabilirsiniz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Sosyal Güvenlik Mevzuatı’mızda kısa ve uzun vade olmak üzere iki ayrı prim çeşidi vardır.

 • Kısa vade sigorta primleri: Hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleridir.
 • Uzun vade sigorta primleri: Yaşlılık, malulluk ve ölüm sigortası primleridir.

Stajyerler ve çıraklar kısa vade sigorta koluna tabiidir ve bu kişiler adına ödenen bu primler emeklilikte giriş olarak sayılmaz ve bu kapsamda ödenen primler emeklilik hizmetine ya da prime sas kazanca dahil edilmez.

4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek ?

E-devletten üniversite ya da lise staj belgesi sorgulama yaptığınızda “4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır!” uyarısı ile karşılaşmanız olasıdır. Daha önce hiç uzun vade sigorta koluna tabii olarak çalışmadıysanız staj için sigorta belgesi e-devlet sorgulaması yaptığınızda bu uyarı çıkar. Bu durumda staj sigorta girişi sorgulama ekranında Tüm SGK Hizmetlerini seçerek devam etmeniz gerekmektedir.

Staj sigortası nasıl yapılır ?

Staj sigorta girişinin en geç staja başlama tarihinden 1 gün önce okul tarafından ve SGK işe giriş bildirgesi uygulaması üzerinden yapılması gerekmektedir. Staj girişinin nasıl yapılacağı, verilme süresi ve izlenecek yol hakkında tüm detaylar için işe giriş bildirgesi süresi başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Staj girişi yapılmadan önce öğrenciden Staj için sgk belgesi diğer adı ile SGK müstehaklık belgesinin istenmesi gerekmektedir. staj sigorta belgesi e-devletten alınabilmektedir. Aşağıda staj Sgk belgesinin nasıl alınacağı ve ne olduğu ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Staj için sigorta belgesi e devletten nasıl alınır ?

E devlet staj belgesi diğer adı ile SGK müstehaklık belgesi öğrencinin hangi SGK kodu ile bildirileceğinin tespiti için kullanılır. Staja başlama tarihi itibariyle;

 • Eğer öğrencinin anne/babası üzerinden aktif sigortası varsa yani müstehaksa sadece iş kazası ve meslek hastalığının ödendiği SGK belge kodu ile bildirim yapılır.
 • Eğer staja başlama tarihi itibariyle öğrencinin aktif SGK provizyonu yoksa yani müstehak değilse bu durumda iş kazası, meslek hastalığı ve ilave olarak hastalık primini de içerecek şekilde uygun SGK kodu ile bildirilir.
 • Staj sgk belgesi e-devletten alınabilmektedir. Belgeyi almak, staj için sgk belgesi nereden alınır öğrenmek,  barkodlu olarak indirmek ve E-devlet staj belgesi sorgulaması yapmak için SGK müstehaklık belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Staj parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ödemenizin yapılıp yapılmadığını online olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Maaşınızın yatıp yatmadığını staj gördüğünüz kurumdan öğrenebilirsiniz. E devlet stajyer sigortası sorgulaması yaptığınız ekranda son aya ait hizmetiniz yattıysa maaşınızın da ödenmesi yakın anlamına gelmektedir.

Üniversite/ lise staj yeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Lise için staj yeri sorgulaması online olarak yapılamamaktadır. Kendi okulunuzdan yani staj koordinatöründen nerede ve ne zaman staja başlayacağınız hakkında ayrıntı alabilirsiniz.

E-devlet staj seferberliği sayfası girişi nasıl yapılır ?

Zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler artık staj başvurularını online ortamda CBİKO sayfası üzerinden yapabilmekte. Başvuru için e-devlet şifresi gerekmektedir. Başvuruyu T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Cumhurbaşkanlığı Kariyer Kapısı-Staj Seferbirliği sayfası üzerinden giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.