Stajyer Maaşı Ne Kadar 2021

73

Stajyer maaşı güncel tutarları, zorunlu staj ücretinin ne zaman ödeneceği gibi tüm ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere stajyer öğrencilere ödenen 2021 stajyer maaşı hesaplaması yapılırken hesaplama güncel net asgari ücret üzerinden ödenir ve ödenmesi gereken net tutar Kamuda ya da özelde çalıştırılanlar için bu tutarın altında olamaz. Lafı uzatmadan gelelim sık sorulan sorular ve cevaplarına. Özellikle son zamanlarda sıklıkla iletilen stajda ne kadar para verilir, lise stajyer maaşları yatacak mı 2021, meslek lisesi stajyer maaşı yatacak mı, koronavirüs nedeni ile ödenmeyen staj paraları yatacak mı gibi sorularınızın cevabı da yazımızın devamında olacak.

Stajyer maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Staj ücreti hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılmakta. Ödenecek net maaş net asgari ücretin bekar ve çocuksuz çalışan için belirlenmiş tutarının %30’undan az olamaz. Bu tutar devlette staj görenler için de geçerlidir. Kamuda staj görenler için de. İşverenin stajyer devlet desteği alıyor olması ödenecek net maaş tutarında bir farklılık yaratmamakta.

Stajyer maaşları yatacak mı ?

Stajyer maaşları yatacak mı son dakika gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Covid-19’un ilk çıktığı 2020 Mart ayından beri okullar tam anlamıyla örgün eğitime geçememiş ve stajların çoğu da iptal edilmişti. 2020 yılı için maaşlar ödenirken 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında maaş ödemeleri özel sektörde yapılmamıştı. 2021-2022 eğitim dönemi için üniversite ve lise staj ücreti hem özelde hem de devlette tam olarak ödenmesini bekliyoruz.

2021 stajyer ücreti ne kadar oldu ?

Yazımızın girişinde belirttiğimiz gibi maaşlar net asgari ücret esas alınarak hesaplanmakta. Asgari ücretin net tutarı 2021 için bekar ve çocuksuz çalışana 2557,59 olarak ödenmektedir. Bu durumda lise stajyer maaşı 2021 tutarları 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arası için stajyere ödenecek aylık en düşük maaş tutarı 767,28 TL olacaktır.

Meslek lisesi staj maaşı 2021

Peki lise staj parası ve sağlık staj parası ne kadar  oldu ? Stajyer öğrencilerde en ağırlıklı grup meslek lisesi öğrencileridir. Tüm meslek liseleri ve sağlık lisesi staj parası ücreti 2021 yılı için en düşük 767,28 TL’dir.

Üniversite stajyer maaşı 2021

Üniversite öğrencilerine yaz tatilinde yaptıkları staj için maaş ödemesi yapılamamakta. Bazı istisnai durumlar haricinde maaş kapsamında sayılmamakta. Üniversite staj ücreti ödenmesi gerekenler için devlet ve özel sektör stajyer maaşları tutarları ise yukarıdaki gibi olacaktır.

Sgk stajyer maaşı ne kadar ?

Hem lisede hem de üniversitede zorunlu staja tabi tutulan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda stajlarını yapan öğrencilere 2021 yılı için ödenecek en düşük Sgk staj maaşı tutarı da 767,28 TL olacaktır. SGK’da Sosyal Güvenlik bölümü gibi zorunlu staja tabi olan öğrencilere üniversite yaz stajı ücreti ödenmektedir.

Anasınıfı stajyer maaşı 2021

Okul öncesi bölümlerde öğrenim gören ve zorunlu staja tabi olan öğrencilere de staj verilen işletme tarafından anaokulu stajyer maaşı ödenmesi zorunludur. Bu kapsamda 2021 yılı için ödenecek en düşük stajyer ücretleri 767,28 TL’dir.

Devlet hastanesi staj ücreti 2021

Devlet hastanelerinde zorunlu staja tabi tutulan sağlık meslek lisesi öğrencileri ve diğer sağlık alanında zorunlu stajı olan hemşireler v.s. gibi öğrencilere de 2021 yılında ödenmesi gereken en düşük lise ve üniversite zorunlu staj ücreti  767,28 TL’dir.

Devlet stajyer maaşları ne zaman yatıyor ?

Gelelim en çok sorulan staj ücreti ne zaman yatar sorusunun cevabına. Kamuda çalışan stajyerler dönem dönem staj paraları neden yatmıyor ya da geç yatıyor ve ya stajyer maaşları ayın kaçında yatıyor sorularını bize yöneltmekte.  Özelde çalışan arkadaşlarım erkenden maaşını alıyor diye serzenişte bulunmakta. Kamuda çalışan stajyerlere maaşların ödenme tarihi her ayın 15’inden sonra olmaktadır. Çünkü devlette her ayın başı 1’i değil 15’idir. Yani size her ayın maaşı ayın 15’inden diğer ayın 14’üne kadar geçen süre için ödenir. Maaş ödemesi yapılabilmesi için ayın 15’i beklenir ve hesaplama yapılır. Tam bir tarih belirtmek zor olur ancak Kamuda stajyer maaşları ortalama olarak ayın 15’i ile 20’si arasında yatmaktadır.

Staj parası yatmadı ne yapmalıyım ?

Eğer staj paranız ödenmesi ise öncelikle koordinatör öğretmeniniz ile iletişime geçmeniz gerekmekte. Öğretmeniniz staj gördüğünüz işletme ile görüşme sağlayarak size staj maaşları yatacak mı ya da neden yatmadığının sebebini öğrenerek geri dönüş sağlamalıdır. Kendi çabanız ile bir sonuç alamazsınız.

Stajyerlere devlet desteği 2021

Stajyer çalıştıran işverenlere staj desteği 2021de de devam ediyor.2021 stajyer maaşı devlet desteği kapsamında çalışan sayısına göre işverene ödediği stajyer öğrenci maaşının bir kısmını devlet destek olarak ödüyor. Bu kapsamda çalışan sayısı 20’den fazla olan işyerinde çalışanlara ödedikleri maaşın 1/3’ü, 20’den az olan işverenlere ise 2/3’ü devlet desteği olarak geri ödenmekte. İşverenlerin bu destekten yararlanabilmeleri için maaşları her ayın 10’na kadar ödeyerek en geç ayın 20’sine kadar işyerine dekont ibraz etmeleri gerekmekte. 6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencilere devlet desteği başlıklı yazımızdan 2021 stajyer maaşı devlet katkısı konusunda detaylara ulaşabilirsiniz.

Meslek liselerinde staj kaçıncı sınıfta başlıyor 2021

Bazı istisnalar hariç olmak üzere meslek liselerinde zorunlu staj uygulaması son sınıfta yani 4. sınıfta olmaktadır. Ancak okul öncesi ile sağlık meslek liselerinde öğrenim görenler için 1 ve ya 2. sınıf itibariyle başlayabilmekte.

Meslek lisesi staj ne zaman bitiyor 2021 ?

Stajın bitimi okulun bitim tarihidir. Yani okulların tatil edilmesi ile birlikte meslek liseleri için de zorunlu staj sona erer. Ancak genel olarak okulların kapanmasından 1 hafta önce öğrencilerin stajına son verilmekte. Tam bitiş tarihini koordinatör öğretmeninizden öğrenebilirsiniz.

Üniversite öğrencilerine staj ücreti verilir mi 2021 ?

Zorunlu staja tabi olan üniversite öğrencilerine stajyer asgari ücret üzerinden üni stajyer maaşı ödenir. Üniversite staj öğrenci maaşı güncel tutarları ve ödenecek en düşük üniversite öğrenci staj ücreti tutarları yukarıda verilmiştir.

Özel hastane staj parası veriliyor mu ?

Özellikle sağlık liselerinde öğrenim görenlere sağlık meslek lisesi staj parası özel hastanelerde de ödenmekte. Her ne kadar pandemi süreci ile birlikte çoğu hastane stajyer alımını azaltsa ya da hiç almasa bile çalıştırılan daha doğru bir ifade ile stajını fiili olarak yapanlara sağlık meslek staj parası ödenmektedir.


73 Yorum
 1. Mrt

  Ben yaz stajı yapıyorum 2 ay
  Zorunlu olduğu halde ücretimi vermiyorlar
  Dava acmam gerektiğini söyledi öğretmenler
  Eğer dava acarsam dava maliyeti ne kadar olur
  Avukat vs..

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Nerde yapıyorsunuz stajı ? Yani dava açsanız ödeyeceğiniz masrafa değmez.

 2. Gamze

  Merhaba haziranın 18 inde maaşınız yattı ama Haziran ayı yaticakmi bilginiz varmı acaba arkadaşların yaticak diyor.?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Staj yaptığınız yere sorun bunu.

 3. Emre

  Merhaba benim maaşımı ilçe milli eğitim yatırıyor şu zamana kadar eksiksiz yattı haziran ayının ücretide yatar mı?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Kurumunuz ile görüşün.

   1. Hasan

    Merhaba özel oklar içde staj parası gecerlimi

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba. Evet aynı şekilde geçerli.

 4. Aykut kanca

  Yanlışlıkla mayıs yazmışım doğrusu mart ayı olacaktı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yapılacak birşey yok açıkçası.

 5. Aykut kanca

  Devlet hastanesinde lise son sınıf sağlık stajeriydim. En son mayıs maaşını aldık dahada alamadık ve içeride ilk aydan kalan maaşımız vardı. Kurum ile görüştüğümde içeride kalan maaşımın ödenmeyeceği söylendi. Sizce ne yapmalıyım?

 6. Emine

  Özel liselerde kendi staj ücretlerini kendileri ödemeleri ile ilgili herhangi bir kanun,yonetmelik veya madde var mi?Öğrenci kendi staj ücretini bağış adı altında ödemesi gibi bir koşul söz konusu mu? Bu şekilde yapılan bir işlemin hukuki işlemi nedir?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır tabi ki böyle bir düzenleme yok. Okulun kendi politikası sanırım.

 7. Derya

  Merhaba okullar kapanmak üzere acaba stajer maaşı yatacak mi ben anasınıfı da stajerim Mayıs ayı yattı Haziran kaldi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Yatıran Kurumlar var. Yatırmayanlar da var. Kim neye göre yapıyor biz de anlamıyoruz artık maalesef.

 8. elif

  normal de ayın 15inde maaşlarımız yatıyordu, bugün yatmadı kordinatör hocamız yatmayacağı yönünde bir yazı gelmedi yatması gerekiyordu dedi bir bilginiz var mı acaba?Teşekkürler şimdiden.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Öğretmeninizin sahip olduğu bilgiye sahibim ben de. Henüz net bir bilgi yok.

 9. Berkay

  Milli eğitim bakanlığı devlet ve özel sektör için Net bir açıklamayı ne zaman yapar acaba

  1. Mehmet BAŞARAN

   Bunu bilemeyiz maalesef.

 10. Ahmet

  Sağlık okuyoruz Haziran’da dahil 3 aydır staj parası yatmıyor devlet Hastanesi’nde staj görüyoruz Haziran’da toplu halde yatirilirmi?

 11. Ahmet

  Mehmet bey biz ne Nisan da nede Mayıs ta almadık yatırılacakmi sizce toplu halde ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Umarım yatar. Belirsizlik hali maalesef devam ediyor.

  2. Derya

   Merhaba ben Mayıs maaşımı aldım ama Haziran belirsiz dediler verecekler mi?

   1. Mehmet BAŞARAN

    Henüz belirsizlik devam ediyor. Netleşmedi.

 12. Osman

  Hocam şuan 11 haziran mayıs ayında maaş aldım peki haziranda alacakmıyız stajyer parası SGK da staj görüyorum bizim kurum yatıracak mı?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Kurumumuza bir sormanızı öneririm Osman bey

 13. Keder

  Belediye de staj görüyorum haziran aynın maaşı yatacak mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Henüz net değil. Milli eğitim bakanlığı tarafından çıkarılacak yazı bekleniyor.

 14. Kerem

  Sizce kamu da staj yapanların yatırılırmı ? Yatırılıyorsa neden ?

 15. Kerem

  Mayıs ayı maaşları yatıcak mı ? Sizce ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Maalesef bir fikrim yok

 16. Ahmet

  Merhabalar bizim staj maaşları nisan ve mayıs ayı yatırılmadı nisanda mart ayının maaşı yattı ve çalıştığım yer aynı kişiye ait ve karşı karşıya fabrikalar ikisi de aynı kişiye ait ve karşı tarafın stajyer ücretleri yattı bize yatırılmadı şef ile konuştuk yatırılmayacağını belirtmiş ne yapabiliriz bi yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yani işveren destekleri kesildiği için çok da yapılacak bir şey yok. Öğretmeniniz ile görüşün o bir çözüm üretmeye çalışsın.Haricinde yapılacak bir şey yok maalesef.

 17. Özlem

  Hazirana girdik ama halâ mayıs ayının staj parası yatmadı neden ? Ne yapmamız gerekiyor koordinatör hocamız da yatacağını da söylemişti oysa ki

  1. Mehmet BAŞARAN

   Beklemekten başka yapacak bir şey yok ne yazıkki.

 18. ENGİN

  haziran geldi bennim nisan ve mayıs maaşım gelmedi ne yapılmalı kesin bilgi verseler yatmicak diye eyvallah ama keyfimizden evde değiliz bıraksalardı çalışırdık alırdık paramızı böyle bi duruma sokmalarına gerek yoktu nisan mayıs yatmadı 10 gün sonra haziran maaşıda yatacaktı oda yatmicak anlaşılan olan biz stajyerlere oldu

  1. Mehmet BAŞARAN

   Umarım yatar. Kamu Kurumları yatıracak gibi. Ama özel sektör için işveren desteğini kesti devlet. Özel sektör işverenleri ödemeyebilir.

 19. Ayşe

  Haziran ayına girmişken hayla nisan aynın maaşını beklemelimiyiz

 20. Mahmut

  Merhaba iyi günler MEB’den yazı gelmiş maaş yatacak mı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yazı konusunda bilgim yok maalesef Mahmut BEY.

 21. Ali

  Mehmet bey bi gelişme varmı acaba nisan ayı maaşıyla ilgili 28 nisan oldu hala haber yok

  1. Mehmet BAŞARAN

   Ne yazıkki bir gelişme yok.

 22. Cihat

  Nisan maaşım bile yatmadı ve devlet hastanesindeyim. Hukuki süreç başlatabilirmiyim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Evet hukuki süreç hakkınız tabi ki ama öncelikle çözümden yana olmak gerek.

 23. Hamza

  Haziran ayında staj maaşı ödenecek mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Mayıs ve haziran için henüz netleşmiş değil.

 24. Özlem

  Mayıs ayının da parasının yatacağı yazıyor ama ayın sonuna geldik daha yatmadı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Özlem hanım henüz yatıp yatmayacağı net değil.

 25. Uğur

  Abicim bende özel sektörde staj dım ve benim nisan ayı maaşımı ayın 7 yatırdılar bu mayıs ayıda yatıcakmı aceba ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Belirsizlik herkes için devam ediyor. Özel ya da kamu farketmiyoe.

 26. Ahmet

  Bugün 22 Mayıs , Nisan ve Mayıs ayı staj ücretim yatmadı bugün son gün yasak olacak sizce yatarmı kimse öğrenci sesini duymuyo ?

 27. Alihan Dağhan

  Yani okul Sezonu bitmesine rağmen şu anda haziran ayı yatıcak gözüküyor bilgiler bu yönde değil mi ?

  1. Ali

   Yatmayacak arkadaşlar boşuna ümit etmeyim

 28. Ahmet

  Bizim burda yasak yoktu ama hala ücretler yatmadı neden ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Nedenini bir bilsem keşke :). Size de anlatacam.

 29. Mahmut

  MErhaba iyi günler siz yatacak diyorsunuz ama ben hastanemi aradım yanı döner sermaye ile konustum adamlar bilgimiz yok diyor koordinatör hocamız yatmicak diyor size nerden geliyor Bilgi daha koca hastane bilmiyor siz bize ümit mi veriyonuz yoksa yatmicak seye yayacakmı diyonuz yeter ya lütfen cevaplayın

  1. Mehmet BAŞARAN

   Kimseye boşuna ümit vermiyoruz. Bilgi o yönde verildiği için biz de ödenecek diyoruz. Koskoca hastane döner sermayesi bilmeyebilir. Çünkü o kadar da koskoca değiller.

  2. Mahmut yasrr

   Peki resmî olarak Yazı açıklaması ne zaman gelir maaşlar yatacak diye

 30. Ahmet

  Hocam bugün Mayıs ayının 20 si neden hala ücretler yatmadı devlet dairesinde staj yapıyorum
  Lütfen cevaplayın ???

  1. Mehmet BAŞARAN

   Hocam Memurlar bugün çalışmaya başladı. 4 günlük yasak vardı. Birazcık sabır. Yatacak inşallah.

 31. Delii

  Mehmet başaran hazıran ayı staj maaşı yatacakmi kesin bilgimi

 32. Ali

  Hocam merhaba yatacak diyorsunuz ama koordinatör öğretmenimize sorduğumuzda yatmayacak diyor devlet hastanesinde staj yapıyorum bu ara lise son sınıf

 33. Hasan

  Hocam okullar kapandığında sona eriyor ya staj maaşı Cumhurbaşkanı da okullar eylülde yeni sezon başlaycak Haziran Maaşımız Yatacak Mı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Haziran ayı için de maaşınız yatacak. En azından söylenenler bu yatacağı yönünde.

 34. Ömer

  12.sınıfım Ankara Bb’de stajyerim 2019-2020 yılı sona erdi haziran ayında maaşımız yatacak mı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet mayıs ve haziran maaşlarının yatmasını bekliyoruz.

 35. Mehmet

  Kamu da stajyer öğrenciyim normalde maaşım ayın 15 te yatiyordu öğretmenime mesaj attım yatmicak dedi dışarıya çıkma yasağı var diye böyle biseyin olması mümkün mü çünkü yazdığınızda verilmesi zorunlu diyorsunuz

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 4 gündür yasak olduğu için maaş hesaplama işlemleri yapılamadı. Bu hafta yatmasını bekliyoruz. Az sabır 🙂

  2. Ali eren

   Kolay gelsin kamu kurumlarının maaşları 20’sinde yatacak dediniz ama yatmadı kesin yatar mı acaba?

 36. Samet

  Mayıs ayı maaşları ayın kaçında yatıcak peki 10unda yatması gerekiyordu ama yatmadı

  1. SGKuzmani

   Merhaba
   Gecikmeli de olsa yatacak. Kamu kurumları ayın 20 sine kadar yatıracak.

   1. Samet

    Peki özel sektörler fabrika gibi yerler ne zaman yatırıcaktır acaba

    1. SGKuzmani

     Ayın 20 sine kadar yatırmaları gerek. Yatmazsa öğretmeniniz ile görüşün

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.