Sürekli Engelli Raporu Yenileme 2021

0

Sürekli engelli raporu yenileme konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Tedavi ile iyileşmesi, düzelmesi mümkün olmayan hastalıklar için verilen raporlar hal arasında sürekli ya da süresiz raporlar olarak adlandırılmaktadır. Bu raporlar hakkında ise okurlarımız tarafından bize farklı farklı sorular sorulmaktadır. Örneğin engelli raporu süresiz ne demek, süresiz engelli raporu yenilenir mi, sürekli engelli raporu iptal edilir mi, engelli raporu iptal edilirse ne olur sık sorulan bazı sorular arasında yer almaktadır. Biz de bu yazımızda süresiz engelli raporu yenileme hakkında merak edilen ve sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Süresiz engelli raporu nedir ?

Öncelikle engelli raporunda sürekli ibaresi nedir sorusu ile başlayalım. Kişi tarafından başvuru yapılana kadar süresiz olarak geçerli olan raporlar süresiz engelli raporu diğer bir adı ile sürekli engelli raporu olarak adlandırılır. Bu raporlar kişinin kendi başvurusu olmadığı sürece süresiz olarak geçerlidir. Tedavi ile düzelmesi mümkün olmayan hastalıklar için verilir.

Sürekli engelli raporu yenilenir mi 2021

Süreli engelli raporu yenileme konusunda en sık sorulan soru budur.  Normalde yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli yani diğer bir adı ile süresiz engelli/heyet raporları yenilenmez. Bunlar tedavisi mümkün olmayan diğer bir ifade ile tedavi ile düzelmeyen hastalıklar için düzenlenen raporlardır. Örneğin bir gözün görmemesi, kulakta tamamen işitme kaybı, bir elin olmaması gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklar için süreli engelli raporu verilir. Dolayısıyla bu raporlar siz başvurmadığınız sürece süresiz olarak verilir, kontrol uygulanmaz. Siz engel oranının değiştiğini beyan ederek sürekli engelli raporunun yenilenmesi için başvuru yapabilirsiniz.

Engelli raporu yenileme nasıl yapılır ?

Peki engelli raporu nasıl yenilenir ? Bu oldukça basittir. Yapmanız gereken;

  • Tam teşekküllü bir üniversite ya da devlet hastanesi rapor merkezi ile görüşerek randevu alın,
  • Onlar size randevu saati ve ayrıca gelirken temin etmeniz gereken ücret ve gerekli evrakları iletecekler.
  • Heyet raporu ücreti 2021 yılı için ortalama 200-300 TL’dir. Buna ilave olarak da son 6 ay içerisinde çekilmiş en az 2 adet vesikalık foto istenir.
  • Ayrıca daha önce aldığınız heyet raporu varsa o da istenebilir.
  • Heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan hem adım adım takip etmeniz gereken yolu öğrenebilir, hem de gerekli evraklar ve güncel ücret tutarlarına göz atabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün mü ?

Evet bu mümkün. Heyet raporu yenileme başvurusunu yaptığınızda yeniden heyete girersiniz. Heyet güncel hastalıklarınızı göz önünde bulundurarak yeni oran belirler. Özellikle eski bazı heyet raporları için verilen yüksek oranlar yeni raporda düşük olabilmekte. Çünkü yıllar itibariyle hastalık oranları yönetmelikle güncellenmekte ve yeni oranlar belirlenmekte. Bazı hastalıkların oranları eskiye göre düşürülebilmekte. Siz başvuru yaptığınızda güncel yönetmelikte belirlenen oranlara göre tespit yapılacağından oranda düşme olabilmesi olasıdır.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu 2021 ?

Sürekli diğer adı ile süresiz engelli raporları iptal edilmez.  Kişi kendisi başvurmadığı sürece o rapor geçerlidir. Çok istisnai durumlarda bu olasıdır. Ancak bu da çok büyük bir hata olması halinde mümkündür. Onun dışında iptali olmaz.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerlidir ?

Özellikle engelli raporu kaç yıl geçerli sorusu sürekli raporlar için sık sorulmaktadır. Sürekli engelli raporlarında raporun geçerli olduğu tarih belirtilmez. Dolayısıyla ikinci bir rapor alınana kadar süresiz olarak geçerlidir. Örneğin sürelilerde oran belirtilir ancak …/…./…… tarihinde kontrol muayenesi uygundur şeklinde karar verilir. Ancak süresiz raporlarda bu uygulanmamaktadır ve engelli rapor yenileme başvurusu yapılana kadar rapor yenilenmemektedir.

Engelli rapor oranı düşerse ne olur ?

Engelli rapor oranının düşmesinin çeşitli olası nedenleri olabilir.

  • %40 altına düşmesi durumunda engelli sayılmazsınız ve Kanunun tanımış olduğu engelli haklarından yararlanamazsınız.
  • %40 altına düşmesi halinde varsa bu engelli raporu ile ödenen engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlar kesilir.
  • Eğer engelli emekli iseniz oranın değişmesi durumunda emeklilik durumu tekrar gözden geçirilir.
  • Engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızı ziyaret ederek hem sağlanan tüm haklara göz atabilir hem de engel oranının düşmesi durumunda hangi haklarınızın elinizden gidebileceği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Peki sürekli engelli raporu hangi hastalıklara verilir ? Bunun listesi bir hayli kabarıktır. Her hastalık ve alt bağlı rahatsızlıklar için hastalığın derecesine göre oranlar belirlenmiştir. Tüm bu hastalıkları burada belirtmek imkansız olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan güncel yönetmeliğe bakarak hangi hastalıkların bu kapsamda yer aldığına bakabilirsiniz.

Engelli raporu nasıl iptal edilir ?

Engelli raporları artık Elektronik ortamda düzenlenmektedir. Veri tabanına işlenmiş bir raporun iptali söz konusu olamamaktadır ve ikinci bir rapor için başvuru yapana kadar ilk alınan rapor geçerlidir. Adınıza düzenlenen engelli raporlarına E-devlet engelli raporu sorgulama sayfasından ulaşabilirsiniz.

Zihinsel engelli raporu nasıl iptal edilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere elektronik olarak e-imza ile düzenlenmiş olan bir engelli raporunun iptali söz konusu değildir. Aynı durum zihinsel engelli raporları için de geçerlidir. Bu rapor yeni bir rapora kadar geçerli sayılacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.