Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama 2022

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama diğer adı ile iş kazası maaşı hesaplamasını aşağıdaki tablo aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Kısaca sürekli iş göremezlik ödeneği iş kazası ve ya meslek hastalığı sonucu iş gücü kayıp oranını en az yüzde 10 ya da üzerinde kaybedenlere kayıp oranı esas alınarak bağlanan gelirdir. Bu emekli maaşı değildir. Gelir olarak geçer ve oran düşmediği sürece çalışsanız bile ömür boyu ödenir. Yazımızın devamında sürekli iş göremezlik hesaplaması yapabilir ayrıca konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşı hesaplama programı

Hesaplamayı aşağıdaki tablo aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Önemli olan iş kazası tarihindeki brüt kazancınızdır. Bu kazanç konusunda bilgi sahibi değilseniz e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ne girin. Burada PEK kısmında yazan tutarın günlük kısmını aşağıdaki tabloya yazmalısınız. SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilen kayıp oranını da yazmanız gerekiyor.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”19″]

Sürekli iş göremezlik geliri hesaplaması nasıl yapılır ?

İş kazası sonucu iş gücü kaybını en az %10 ve ya üzerinde kaybedenlere;

  • İş kazası tarihindeki brüt günlük ücret ve sürekli iş göremezlik kayıp oranı esas alınarak hesaplama yapılır.
  • İş göremezliğin tam ya da kısmi olması durumunda hesaplama farklıdır. Biz yukarıdaki tabloda kısmi iş göremezlik için hesaplamayı verdik.
  • Tam iş göremezlik durumunda Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21, 
  • Kısmi iş göremezlik durumunda Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD. 

İş kazası maaşı neye göre hesaplanır ?

iş gücü kaybı maaşı hesaplaması yukarıda da bahsettiğimiz gibi iş kazası tarihindeki brüt kazanç ve belirlenen kayıp oranı esas alınarak hesaplanır. Tabi gelirin bağlanması biraz zaman aldığından gelir geçici iş göremezlik ödemesinin sona erdiği ay başından itibaren bağlanır ve toplu olarak ödenir. Bu süre zarfında Ocak ve Temmuz aylarında verilen zamlar da yansıtılır.

Sürekli iş göremezlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulamayı e-devletten yapabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşı alanlar sigortadan yararlanabilir mi ?

İş kazası sonucu gelir bağlanan kişiler sigortalı olarak çalışmaya devam edebilir ve sigortalı çalışmalarının sonucunda normal emeklilik hakkı da elde edebilirler. Aynı zamanda gelir alınan süre boyunca kişinin kendisi ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık güvencesinden bu gelir üzerinden yararlanmaya devam ederler.

Sürekli iş göremezlik maaşı ne kadar 2022

Maaş brüt ücrete göre hesaplandığından brüt maaşı yüksek olanlar daha yüksek gelir alabilirler. Ancak burada brüt maaştan ziyade iş gücü kaybı oranı da önem arz etmekte. Yukarıda hesaplama tablosu aracılığı ile ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenebilir ve detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik emeklilik şartları

İş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda gelir alanlar normal olarak sigortalı çalışmaya devam edebilir ve şartları sağladıklarında hem emekli maaşı alır hem de gelir almaya devam edebilirler. Emeklilik için aranacak şartlar ise ilk başlangıç tarihine göre farklılık gösterir. Hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk sigorta başlangıç tarihinize göre emekli olabileceğiniz tarihi hesaplayabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik tazminatı nasıl alınır ?

İş kazası sonucunda iş gücü kaybı yaşayanların sahip olduğu tek hak sürekli iş göremezlik geliri değildir. Aynı zamanda tazminat da ödenir. Tazminat hesaplaması biraz daha farklıdır ve karışıktır diyebiliriz. Bunun hesaplamasını güvendiğiniz ve bu konuda uzman bir Avukata yaptırmanızı öneririm.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2