Süt İzni Ne Kadar 2021 ( Güncel Mevzuat )

2

Süt izni ne kadar ? Sigortalı çalışan kadınlar ile memur kadınların doğum sonrasında en çok araştırdıkları konuların başında doğum izni hesaplama ve doğum sonrası süt izni ne kadar konuları gelmekte. Sigortalı çalışan kadınların 4857 sayılı iş kanunu süt izni ile süt izni yönetmeliğine göre memurlara verilen izin hakkı farklı olmaktadır. Yazımızın devamında hem ssk kapsamında çalışan kadınlar için süt izni kaç gün hem de memurlarda süt izni ne kadar konularında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Süt izni hesaplaması nasıl yapılır ?

Hem özel sektör süt izni hesaplaması hem de devlet memuru olan kadın için hesaplama doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Bildiğiniz gibi hem özelde hem de kamuda çalışan kadınların doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 olmak üzere toplamda 16 haftaya kadar ücretli analık izin hakları bulunmaktadır. Doğum sonrası izin hesaplama başlıklı yazımızdan izin sürenizin bitimini tam olarak hesaplayabilirsiniz.

Toplu süt izni hesaplama 2021

İşin aslına bakarsak ne 657 Sayılı Kanunda ne de 4857 sayılı İş Kanununda süt izninin toplu kullanılabileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Kamuda çok mümkün olmasa da özel sektörde işveren ve sigortalı karşılıklı uzlaşma ile çoğu zaman süt iznini toplu olarak kullanabilmekte. Özel sektörde süt izni toplu verilecekse;

 • Süt izni toplu kullanma hesaplaması analık izni bitim tarihinden sonraki günden başlanarak çocuğun 1 yaşını tamamladığı tarihe göre yapılmalıdır.
 • Süt izni toplu hesaplama her gün için en az 1,5 saat olarak yapılmalıdır.
 • İş Kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 saat olduğundan toplamda 5 günlük süt izin hakkı 1 günlük çalışmaya tekabül etmiş olacaktır.
 • Toplu doğum izni hesaplama tablosu yapılırken bu husus göz önüne alınmalıdır.

Otomatik süt izni hesaplama programı

Program aracılığı ile süt izni hesaplaması yapabilmek biraz yanlış hesaplar elde etmemize neden olmakta. Bu yüzden programı kaldırdık. Doğum sonrası analık izin bitim tarihinizi ve hangi kapsamda sigortalı olduğunuzu yorum bölümünden yazmanız durumunda sizin için biz daha net bir hesaplama yapabiliriz.

Süt izni parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Süt izni hem memur kadına hem de ssk kapsamında çalışan sigortalılara verilen bir izin hakkıdır ve bu süreler maaş hesabı yapılırken düşülmez. Yani süt izni süresince işveren çalışana maaşını tam olarak ödemek zorundadır ve süt izni ücreti hesaplaması yaparak maaşından kesinti yapamaz. Doğumdan kaynaklı doğum yardımı, emzirme yardımı, rapor parası gibi tüm ödemelere doğum yardımı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Süt izni kaç saat 2021

Peki doğum izni kaç ay ya da kaç saat ? Günlük süt izni süresi memurlarda ve özel sektörde farklı olarak hesaplanır. Aşağıda ayrı başlıklarda ssklı çalışanlarda ve memurlarda süt izni kaç ay ve süt izni ne zaman biter konularında bilgi verilecektir.

Süt İzni Özel Sektör 2021

İş kanunu süt izni hesaplamasına göre özel sektöre 4/1-a yani eski ismi ile ssk kapsamında çalışan kadınların;

 • Süt izni doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar.
 • Çalışan anne süt izni özel sektörde çalışan kadınlar için günlük 1,5 saattir.
 • Özelde süt izin hakkı çocuk 1 yaşını tamamladığında sona erer.
 • Bu izin hakkının verilmesi Kanunen zorunludur.
 • Emzirme izni hakkını hangi saatlerde kullanılacağını kadın sigortalı kendi belirler.

Memurlarda süt izni 2021

657 süt izni hesaplamasına göre;

 • Devlet memuru kadının da izin hakkı doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar.
 • Memurlarda izin hakkı analık izin bitim tarihinden başlamak üzere ilk 6 ay günde 3 saat, sonraki 6 ay ise günde 1,5 saattir.
 • Memur bu kanuni izin hakkını istediği saat aralığında kullanma hakkına sahiptir.

Öğretmen süt izni kaç saat ?

Öğretmenlerin süt izni hakkı da 657 sayılı Kanuna göre belirlenir. Öğretmenlerde süt izni hakkı;

 • Analık izni bitim tarihinden sonra başlar.
 • öğretmenlere süt izni analık izin bitim tarihinden sonra ilk 6 ay günde 3 saat ve sonraki 6 ay ise günde 1,5 saat olarak  verilir.
 • Yaz tatilinde öğretmene süt izni verilmez ve bu süre sonraki izin hakkına ilave edilmez.

Süt izni kaç yaşına kadar verilir ?

Özel sektörde kadın çalışan analık izninden başlamak üzere çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar izin kullanabilir. Ancak kamuda yaş olarak hesaplanmaz. Toplamda doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren 12 ay süre ile süt izin hakkı verilir.

Emziren anne çalışma saatleri 2021

Emziren annelerin çalışma saatleri özel sektör için Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları Ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik ile belirlenir. Bu yönetmeliğe göre;

 • Kadın çalışan doğum tarihinden itibaren 1 yıl süre ile gece çalıştırılamaz.
 • Dolayısıyla emziren anne saat 8 ve akşam 20.00 saatleri arasında çalıştırılabilir. Akşam 20.00 sabah 08.00 arası gece vardiyası olarak sayıldığından bu saatler arasında çalıştırılamazlar.
 • Emziren anne 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.

2 Yorum
 1. leyla

  Merhaba. Özel sektörde çalışıyorum. Doğum sonrası iznim bitti. Ne zamana kadar süt izni kullanabilirim ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Leyla HANIM. Çocuğunuzun 1 yaşını tamamladığı tarihe kadar izin kullanma hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.