Süt Parası Ne Kadar 2021

0

Süt parası diğer adıyla emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli şartları sağlayan anne ya da babaya bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımı çeşitlerinden birisidir. Yardımın alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.Bu yazımızda süt parası alma şartları, emzirme yardımı ödemesi kaç ay alınır güncel süt parası tutarları ve emzirme parası ne kadar konuları hakkında sorulan tüm sorular ile cevaplarını bulabilirsiniz.

Emzirme ödeneği 2021

Emzirme ödeneği yani sgk süt parası alabilmek için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • 4a SSK ya da 4b bağkur kapsamında olmanız,
  • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün yatan prim olması. Aktif çalışıyor olma şartı aranmaz. Önemli olan son 1 yıl içerisinde 120 gün şartının sağlanması. Bu durumun istisnası ise işten çıkış tarihinden ya da bağkuru terk tarihinden sonraki 300 gün içerisinde çocuğunuz doğarsa ve doğum tarihinden önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün prim varsa yine ödenek alabilirsiniz.
  • Bağkurlu iseniz ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun bulunmaması ve genel sağlık sigortası kapsamında da ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekiyor.
  • Bu yardımdan emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurları yararlanamamakta.

2021 süt parası başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru yapma zorunluluğu aslında bulunmamakta. Çocuğun doğumundan sonra hastane tarafından emzirme raporu girildiyse ve siz de çocuğun Nüfus kaydını yaptıysanız başvuru şartı aranmadan SGK direkt olarak ödemeyi yapmakta. Ancak teyidi açısından yine de SGK’ya uğramanızda fayda olacaktır.

E devlet süt parası başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıda da değindiğimiz gibi ödeme otomatik olarak yapılmaktadır. Ayrıca e devlet emzirme ödeneği başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ödeme almak için sisteme doğum kaydı ile nüfus kaydı eksiksiz olarak girildiyse Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme işlemini tamamlayacaktır.

Süt parası kaç ay alınır ?

Peki anneye süt parası kaç ay alınır ? Emzirme parası olarak adlandırılan süt parası bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Sigortalı olsanız da olmasanız da ayrıca Sosyal Hizmetler tarafından ödenen doğum yardımı ödemesini de buna ilave olarak alabilirsiniz. Eğer anne aynı zamanda sigortalı ya da bağkurlu ise SGK’dan doğum öncesi ve sonrasındaki çalışmadığı sürelere ilişkin maaşını da analık ödemesi olarak alabilir.

Süt parası sorgulama 2021

Emzirme parası sorgulama işlemini herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da e devlet sisteminden online olarak yapabilirsiniz. Sgk süt parası sorgulamasını e devlette SGK-Şahıs ödeme Durumları Görüntüleme menüsünden yapabilirsiniz. Dilerseniz emzirme ödeneği sorgulama bağlantısını kullanarak direk sorgulama yapabilirsiniz. E devlet sgk emzirme ödeneği sorgulaması yaptığınızda ödeme bankaya gönderildi yazıyorsa PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan ödemenizi alabilirsiniz. Süt parası sorgulama ptt şubelerinden de T.C. numarası ile yapılabilir. Sorgulama hakkında daha ayrıntılı bilgi için çocuk parası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 emzirme ödeneği hangi bankaya yatıyor ?

Peki süt parası nereye yatıyor ? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılan tüm geçici iş göremezlik ödemeleri ve emzirme parası ödemeleri eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesabınız bulunmuyorsa PTT’ye gönderilir. Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ödeneğinizi alabilirsiniz. Anne sigortalı ya da bağkurlu ise anne adına, baba sigortalı ya da bağkurlu ise baba adına ödenir.

SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız mevcutsa ssk süt parası ödemeniz bu hesaba aktarılır ve bankamatikten de çekebilirsiniz. Hesap tanımlamak ve PTT ile uğraşmamak için hemen şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfasını ziyaret ederek banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Süt parası hangi tarihlerde alınır ?

Emzirme yardımı ödemesi PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderildikten sonra herhangi bir tarihte alabilirsiniz. Bunun için belirlenen özel bir tarih bulunmamakta. Ancak tanımlı hesabınız yoksa ve ödemeniz PTT’ye gönderildi ise PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Almadığınızda ödemeniz tekrardan SGK emanet hesaplarına aktarılacaktır.

2021süt parası ne kadar ?

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında doğan çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak süt emzirme parası ödeme tutarı 230,00 lira olacaktır. SGK emzirme parası haricinde doğumdan kaynaklı olarak ödenen tüm doğum parası, çocuk parası ve emekli sandığı doğum parası tutarlarına doğum parası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yıllara göre süt parası tutarları

Geriye dönük olarak 5 yıllık emzirme parası için başvuru yapabilirsiniz. Buna göre geçmiş yıllar emzirme yardımı tutarları aşağıdaki gibidir;

  • 01 ocak 2020-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 202,00 TL
  • 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 arası 180,00 TL,
  • 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 arası 149,00 TL,
  • 01 Ocak 2017-31 Aralık 2017 arası 133,00 TL,
  • 01 Ocak 2016-31 Aralık 2016 arası 122,00 TL,
  • 01 Ocak 2015-31 Aralık 2015 arası 112,00 TL.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.