Tam Zamanlı Çalışma Nedir ?

Tam zamanlı çalışma nedir ? Yasal iş hukuku mevzuatımızda ve özellikle iş Kanununda çalışma şekilleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu çalışma şekillerinden en önemlisi ve en sık uygulanan ise tam zamanlı çalışmadır. Full time olarak da adlandırılan bu çalışma şekli ile ilgili olarak sık sorulan tam zamanlı iş ne demek, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma nedir ve full time çalışma saatleri nasıldır gibi sık sorulan soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışma şekli nedir ?

Çalışma şekli işveren ile işçi arasındaki iş sözleşmesi ile belirlenen ve işçinin işyerinde hangi sürelerle çalışacağı, tam zamanlı mı yoksa kısmi süreli mi çalışacağının belirlenmesidir. Eğer işçi ile işveren arasında çalışma süresi sözleşme ile belirlenmediyse çalışma tam zamanlı olarak kabul edilir. 4857 Sayılı İş Kanunu’nda yer alan ve sık uygulanan çalışma şekilleri şunlardır;

  • Tam zamanlı ( full time) çalışma,
  • Kısmi süresi ( part time ) çalışma,
  • Çağrı üzerine çalışma,
  • Uzaktan çalışma.

Tam zamanlı ne demek ?

Peki full time ne demek ? Tam zamanlı çalışma haftalık olarak 30 saatin üzerinde olan çalışmadır. İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi eğer işçi ile işveren arasında aksi belirlenmediyse 45 saat olarak belirlenmiştir. Yine işçi ile işveren arasında sözleşme ile aksi belirlenmediyse 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre haftalık 30 saatin üzerindeki çalışma tam zamanlı çalışma olarak kabul edilmektedir.

Bu konuda özellikle full time günde kaç saat çalışır sorusu sorulmaktadır. Normalde iş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Günlük ise 7,5 saattir. Ama bu sürelerin altında olsa bile haftalık 30 saati geçmesi tam zamanlı olarak kabul edilmektedir. 30 saatin altında kalan çalışma ise kısmi süreli çalışma olarak kabul edilmektedir. Kısmi süreli çalışma hakkında ayrıntılı bilgi almak part time ne demek öğrenmek için yarı zamanlı iş ne demek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tam zamanlı iş nedir ?

Yukarıda tam zamanlı çalışma ne demek konusunda bilgi verdik. Tam zamanlı iş de yine aynı şekilde haftalık çalışma süresinin 30 saatin üzerinde olduğu iştir. İş Kanununa göre tam zamanlı işin günlük çalışma süresi 7,5 saat, haftalık ise 45 saattir. İşveren ile işçi sözleşme ile haftalık çalışma süresini düşürebilir.  Tam zamanlı çalışacak birisi için brüt asgari ücret üzerinden ödenecek net maaş tutarlarına asgari ücret ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.

Sürekli tam zamanlı çalışma nedir ?

İşveren ve işçi arasında süresi belirlenmemiş, çalışma süresi tam zamanlı olarak belirlenen ya da belirlenmeyen belirsiz süreli iş sözleşmelerine tabi çalışma sürekli tam zamanlı çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Tam zamanlı çalışma günde kaç saat çalışır ?

Peki full time kaç saat çalışır. Tam zamanlı çalışmada aksi belirlenmedi ise günlük çalışma süresi 7, 5 saattir. Haftalık ise 45 saattir. Ancak böyle olması zorunlu değildir. Örneğin sözleşme ile tam haftalık çalışma süresi 30 saate de düşürülebilir.

Tam zamanlı çalışma saatleri nasıldır ?

Tam zamanlı çalışmada çalışılacak süre İş Kanununda belirtilen ya da sözleşme ile belirtilen süreden az olmayacak şekilde işveren tarafından belirlenir. Bazı istisnalar hariç olmak üzere tam zamanlı bir çalışmada genellikle mesai başlangıcı 08.00-08.30 olmakta, mesai bitiş saatleri ise 17.00-17.30 olmakta. Ancak vardiyalı çalışan ve ya 8 saatten fazla açık olan işyerlerinde ya da 7/24 açık olan işyerlerinde çalışma saatleri farklı olarak belirlenebilmektedir. Örneğin zincir marketlerde 08.30-16.00 ve 13.30-22.00 gibi vardiyalar uygulanabilmektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1