Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanacak ?

0 83

Tamamlayacı emeklilik sistemine geçileceği geçtiğimiz gün duyurulmuştu. Kısaca TES sistemi denilen ve kıdem tazminatlarının da fona aktarılması şeklinde bir düzenleme ile gelecek yeni sistemde ayrıntılar da belli olmaya başladı. 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle başlaması planlanan yeni sistemde detaylar aşağıdaki gibi olacaktır.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ( Tes) Nedir ?

İşveren tarafından devlet desteği ile birlikte çalışanlar adına açılacak olan fon hesaplarına aylık hak edilen tutarın aktarılması ve aktarılan fonların çalışan tarafından düzenlenebileceği bir sistem olacak. Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi yani işveren çalışan adına açılan TES hesabı ya da tazminat fon hesabına aylık kesintiyi ödeyecek. Ödenen bu katkı payları fonlarda değerlenecek. Çalışan bu fonları istediği gibi düzenleyebilecek ve emeklilikte ikinci bir gelir imkanı sağlanmış olacak.

Yeni kıdem tazminatı yasasında mevcut çalışanların durumu ne olacak ?

01 Ocak 2022 tarihinde yeni sisteme geçişle birlikte;

 • Çalışanların 01 Ocak 2022 tarihinden önceki tazminat hakları korunacak ve eski Kanun hükümleri çerçevesinde şartlar uygulanacak. Mevcut yasada tazminat alma şartları için Kıdem Tazminatı şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren ise yeni tazminat yasası ile getirilen hükümler geçerli olacak.
 • Mevcut durumda işten ayrılan çalışan yıllık brüt ücretinin %8,33’ü oranında tazminat alabilirken Karma sistemde %5,33’ü kıdem tazminatı, %3’ü de işveren katkı payı olarak fon hesabına aktarılacak.
 • Mevcut sistemde işçi istifa ettiğinde %8,33’lük toplam tazminat hakkının tamamı yanarken yeni sistemde %3’lük kısmı fonda korunmuş olacak.

Yeni tazminat yasasında istifa eden tazminat alabilecek mi ?

Yeni tazminat yasasında kendi isteği ile işten çıkanlar için durum şu şekilde olacak;

 • 1 yıldan az çalışarak işten çıkanlar için yalnızca işçi için fona ödenen katkı payı hesapta kalacak.
 • 1 yıl ya da üzerinde çalışarak işten çıkanlarda ise işçi adına işveren tarafından ödenen katkı payları kesintisi olarak fon hesabında kalacak.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde emeklilikte ne kadar maaş ödenecek ?

Sistemle dahil edilen sigortalılara emeklilikte ikinci bir gelir imkanı sağlanıyor.

 • Sistemde kalan çalışanların katkı payları fon hesaplarında birikecek ve fonlarda değerlenecek.
 • Çalışan dilerse şartları sağladığında bu katkı paylarını toplu olarak alabilecek ya da kendi belirlediği tutarlarda aylık olarak da alabilecek.

Başka işyerine geçen çalışanların fon hesabı nasıl olacak ?

Çalışanın istisnai durumlar dışında hak etmiş olduğu ve işveren tarafından ödenen, devlet katkısı sağlanan ve fon hesabında biriken katkı payları aynen korunacak. Çalışan işyeri değişikliği yaptığında da yeni işvereni bu hesaba ödemelerini göndermeye devam edecek.

Yeni tazminat sisteminde devlet katkısı ne kadar olacak ?

 • Karma TES’te %5,33’lük kıdem tazminatı hakkı ve ek %3 oranında işveren katkı payı olacak.
 • İsteğe bağlı TES’te ise %4’lük işveren katkısına yanı sıra brüt asgari ücret üzerinden %1 oranında da devlet katkısı sağlanacak.
 • Asgari ücretle çalışanlar için devlet katkısı brüt üzerinden %0,5, brüt kazancı asgari ücretin iki katına kadar olanlar için %1,5, brüt kazancı asgari ücretin iki katından fazla olanlar için ise %2,5 olarak uygulanacak.

Tazminat fon düzenlemesinde sistemde biriken para nasıl çekilecek ?

Sistemdenbelirtilen şartları sağlayanlar biriken ödemelerini çekebilecek.60 yaşını tamamlamamış olması kaydıyla talepte bulunulması kaydı ile evlilik, işsizlik, ilk ev alımı ve ağır hastalık gibi nedenlerle biriken paranın en fazla %10’nu ödenebilecek. Çoklu katılımlarda ise %20’si ödenebilecek. 

Kıdem tazminatı memurları kapsıyor mu ?

Yeni tazminat yasası 4a ssk kapsamında özel sektörde sigortalı olarak çalışanları kapsayacak. Devlet memurları için yeni yasa hükümleri geçerli olmayacak. Tabi ilerleyen süreçlerde memurları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılabilir mi bunun için de bekleyip görmek gerek.

Yeni tazminat yasası hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.