Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 2022

Tamamlayıcı emeklilik sistemi geçileceği geçtiğimiz geçtiğimiz yıllarda duyurulmuştu.  Kısaca TES sistemi denilen ve kıdem tazminatlarının da fona aktarılması şeklinde bir düzenleme ile gelecek yeni sistemde ayrıntılar da belli olmaya başladı. Henüz geçiş tarihi net olarak belli değil ve tamamlayıcı emeklilik sistemi resmi gazetede yayımlanmadı. Ancak düzenleme ilgili ilgili detaylar netleşmeye başladı. Yazımızın devamında yeni emeklilik sistemi kimleri kapsıyor konusunda bilgi bulabilir yine Yeni emeklilik sistemi son dakika gelişmelerini yazımızda takip edebilirsiniz.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ( Tes) Nedir ?

İşveren tarafından devlet desteği ile birlikte çalışanlar adına açılacak olan fon hesaplarına aylık hak edilen tutarın aktarılması ve aktarılan fonların çalışan tarafından düzenlenebileceği bir sistem olacak. Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi yani işveren çalışan adına açılan TES hesabı ya da tazminat fon hesabına aylık kesintiyi ödeyecek. Ödenen bu katkı payları fonlarda değerlenecek. Çalışan bu fonları istediği gibi düzenleyebilecek ve emeklilikte ikinci bir gelir imkanı sağlanmış olacak.

Yeni kıdem tazminatı yasasında mevcut çalışanların durumu ne olacak ?

Yeni sisteme geçişle birlikte;

 • Çalışanların sisteme geçiş tarihinden önceki tazminat hakları korunacak ve eski Kanun hükümleri çerçevesinde şartlar uygulanacak. Mevcut yasada tazminat alma şartları için Kıdem Tazminatı şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sisteme geçiş tarihinden itibaren ise yeni tazminat yasası ile getirilen hükümler geçerli olacak.
 • Mevcut durumda işten ayrılan çalışan yıllık brüt ücretinin %8,33’ü oranında tazminat alabilirken Karma sistemde %5,33’ü kıdem tazminatı, %3’ü de işveren katkı payı olarak fon hesabına aktarılacak.
 • Mevcut sistemde işçi istifa ettiğinde %8,33’lük toplam tazminat hakkının tamamı yanarken yeni sistemde %3’lük kısmı fonda korunmuş olacak.

Yeni tazminat yasasında istifa eden tazminat alabilecek mi ?

Yeni tazminat yasasında kendi isteği ile işten çıkanlar için durum şu şekilde olacak;

 • 1 yıldan az çalışarak işten çıkanlar için yalnızca işçi için fona ödenen katkı payı hesapta kalacak.
 • 1 yıl ya da üzerinde çalışarak işten çıkanlarda ise işçi adına işveren tarafından ödenen katkı payları kesintisi olarak fon hesabında kalacak.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde emeklilikte ne kadar maaş ödenecek ?

Sistemle dahil edilen sigortalılara emeklilikte ikinci bir gelir imkanı sağlanıyor.

 • Sistemde kalan çalışanların katkı payları fon hesaplarında birikecek ve fonlarda değerlenecek.
 • Çalışan dilerse şartları sağladığında bu katkı paylarını toplu olarak alabilecek ya da kendi belirlediği tutarlarda aylık olarak da alabilecek.

Başka işyerine geçen çalışanların fon hesabı nasıl olacak ?

Çalışanın istisnai durumlar dışında hak etmiş olduğu ve işveren tarafından ödenen, devlet katkısı sağlanan ve fon hesabında biriken katkı payları aynen korunacak. Çalışan işyeri değişikliği yaptığında da yeni işvereni bu hesaba ödemelerini göndermeye devam edecek.

Yeni tazminat sisteminde devlet katkısı ne kadar olacak ?

 • Karma TES’te %5,33’lük kıdem tazminatı hakkı ve ek %3 oranında işveren katkı payı olacak.
 • İsteğe bağlı TES’te ise %4’lük işveren katkısına yanı sıra brüt asgari ücret üzerinden %1 oranında da devlet katkısı sağlanacak.
 • Asgari ücretle çalışanlar için devlet katkısı brüt üzerinden %0,5, brüt kazancı asgari ücretin iki katına kadar olanlar için %1,5, brüt kazancı asgari ücretin iki katından fazla olanlar için ise %2,5 olarak uygulanacak.

Tazminat fon düzenlemesinde sistemde biriken para nasıl çekilecek ?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kıdem tazminatı uygulamasında belirtilen şartları sağlayanlar biriken ödemelerini çekebilecek.60 yaşını tamamlamamış olması kaydıyla talepte bulunulması kaydı ile evlilik, işsizlik, ilk ev alımı ve ağır hastalık gibi nedenlerle biriken paranın en fazla %10’nu ödenebilecek. Çoklu katılımlarda ise %20’si ödenebilecek. 

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kimleri kapsıyor ?

Sistem özel sektörde 4/1-a kapsamında diğer adı ile SSK kapsamında çalışan sigortalıları kapsayacak. Devlet memurlar ile Kamuda çalışan işçileri kapsamayacak. Ayrıca kendi adına prim ödemesi yapanları da kapsamayacak.

Kıdem tazminatı memurları kapsıyor mu ?

Yeni tazminat yasası 4a ssk kapsamında özel sektörde sigortalı olarak çalışanları kapsayacak. Devlet memurları için yeni yasa hükümleri geçerli olmayacak. Tabi ilerleyen süreçlerde memurları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılabilir mi bunun için de bekleyip görmek gerek. Tamamlayıcı emeklilik sistemi son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalın.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1