Tc ile Emekli Tahsis no Öğrenme Nasıl Yapılır ?

0

Tc ile emekli tahsis no öğrenme ve tahsis no ile emeklilik sorgulama işlemleri hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.  Sigortalıların işlemleri çalışma hayatı boyunca sigorta sicil numarası ile takip edilirken emekli olduklarında ise kendilerine emeklilik numarası verilmektedir. Emekli maaşının ödeneceği tarih bu numaranın son rakamına göre belirlenmektedir. İşte verilen bu numara emekli tahsis numarası olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda 4c, 4b ve SGK 4a yaşlılık tahsis no sorgulamasının nasıl yapıldığı ve yaşlılık tahsis no ile emekli maaşı sorgulamasının nasıl yapılabileceği hakkında detayları bulabilirsiniz.

Sgk tahsis no nedir ?

Öncelikle emekli tahsis no nedir sorusunun cevabı ile başlamak yararlı olacaktır. Emekli tahsis numarası olarak da adlandırılan bu numara kişilerin emekli olduklarında kendilerine verilen numaradır.

  • 4a yani ssk kapsamındakiler için bu numara emeklilikte ilk defa verilir.
  • 4b bağkur kapsamındakiler için tahsis numarası bağkur numarasıdır. Son prim ödenen bağkur numarası aynı zamanda bağkur emeklisinin emekli tahsis numarasıdır.
  • 4c yani emekli sandığı emeklileri için emekli sandığı sicil numarası aynı zamanda emekli tahsis numaralarıdır.

Emekli tahsis no sorgulaması nasıl yapılır ?

Tahsis numarası sorgulaması online olarak E-devletten kolayca yapılabilmekte. Tabi E-devlette direkt emeklilik tahsis numarası sorgulaması yapılacak bir ekran yok. Her bir kapsam için emekli maaşı sorgulama bölümünden e-devlet tahsis no sorgulaması yapabilirsiniz.  Aylık kapsamına göre aşağıdaki menülerden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak emeklilik tahsis no sorgulaması yapabilirsiniz.

Tahsis numarası nerede yazar ?

E-devlette 4c, 4b ve 4a emekli tahsis no sorgulaması yaptığınızda aylık sorgulama sayfasının en üstünde “……………….. Sicil No için ….. Emekli Aylık Bilgileriniz Gösterilmektedir” kısmını göreceksiniz. Burada yazan sicil no sizin aynı zamanda emekli tahsis numaranızdır.

Tc ile yaşlılık tahsis no sorgulaması yapılır mı ?

4c, 4b ve 4a tahsis no sorgulaması online olarak yalnızca E-devlet sisteminden yapılabilmektedir. Şifresiz olarak emekli tahsis numarası sorgulaması yapabileceğiniz bir hizmet bulunmamaktadır. Eğer E-devlet şifreniz yoksa Alo-170 hattını arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak Sgk tahsis numarası sorgulaması yapabilir ve şifreyi öğrenebilirsiniz.

Sgk tahsis no ile maaş sorgulaması yapılır mı ?

Peki bağkur, emekli sandığı ya da ssk tahsis no ile maaş sorgulaması yapılabilir mi ? Tahsis numarasından emekli maaşı sorgulaması yapılabilecek bir uygulama bulunmamaktadır. Elinizde sadece tahsis numarası varsa tahsis numarası ile emekli maaşı sorgulamasını Alo-170 hattını arayarak ya da SGK’ya uğrayarak yapabilirsiniz. SGK’dan emekli tahsis no ile maaş sorgulaması yaparak güncel emekli maaşı tutarını öğrenebilirsiniz.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik dilekçesi verildikten sonra;

  • Eğer emeklilik için gerekli prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartı sağlanıyorsa ( Bkz : SGK emeklilik tablosu ) aylık bağlama işlemi için ilk olarak tahsis numarası verilir.
  • Eğer şartlar sağlanmıyorsa numara verilmez. Tahsis numarası verildikten sonra ilk emekli maaşını ne zaman ve ne kadar alacağınız, birikmiş ödeme tutarı hesaplama gibi işlemler hakkında detaylar için ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.