Trafik Cezası Taksitlendirme 2022

Trafik cezası taksitlendirme yaparak uygulanan ceza tutarını taksitler ile ödeyebilirsiniz. Trafik cezaları taksitlendirme başvuruları online olarak ve interaktif vergi dairesi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Eğer siz de trafik cezasını taksitlendirmek istiyorum diyorsanız trafik ceza taksitlendirme konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı dikkatlice okumalısınız.

Bu yazımızda trafik cezası taksitlendirme yapılıyor mu, trafik cezası faizi ne kadar, trafik cezalarını taksitlendirme başvuruları nereye yapılır ve trafik cezası taksitlendirme nasıl yapılır ile konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Trafik cezasını erken ödeme indirimi nasıl hesaplanır ?

Trafik cezası taksitle ödeme başvurusundan önce size şunu hatırlatmak isteriz. Uygulanan trafik cezasını erken ödediğinizde büyük oranda indirim sağlanmakta. İndirimden yararlanabilmek için cezayı tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemeniz gerekmekte. Eğer tebliğden sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 oranında peşin ödeme indirimi sağlanacaktır.

Trafik cezası taksit olur mu ?

Trafik borcu taksitlendirme yapılabilir. Burada iki seçenek söz konusudur.

 • Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde başvuru yaparak 4 taksite bölebilirsiniz. Böyle olduğu zaman erken ödeme indirimi uygulanmaz. Anapara üzerinden 4 eşit takside bölünür ve taksitlendirme için ilk taksidi peşin yatırmanız istenir. Sonraki kalan borç 3 eşit taksit ile ödenir. Anapara üzerinden ortalama aylık %1,2-1,5 aralığında faiz uygulanır.
 • Trafik para cezası taksitlendirme ile ödemede bir diğer seçenek ise 6183 Sayılı Kanundur. Tabi bu kapsamda Vergi Dairesi takibine alınan borçlar için trafik cezası borcu taksitlendirme başvuruları alınabilmekte ve senelik yaklaşık %15 faiz oranı ile borçlar 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilmekte.

Trafik cezası kaç taksit olur ?

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda taksitle trafik cezası ödemede;

 • Tebliğden sonra 15 gün içerisinde başvuru yapılırsa anapara üzerinden 4 eşit taksit ile,
 • Vergi dairesi takibine alındıktan sonra ise 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu nasıl yapılır ?

Trafik ceza ödeme taksitlendirme başvuru işlemi Vergi Dairesine ya da online olarak ve kolayca interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabilmekte. Eğer tebliğden sonra 1 5 gün içerisinde başvuru yaparak 4 eşit taksitle ödemek istiyorsanız bunun başvurusu interaktif vergi dairesi üzerinden yapılamamakta. Bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor.  Vergi dairesi takibine alındıktan sonra 36 taksitle 6183 sayılı yasa kapsamında taksitlendirme başvurusu ise interaktif vergi dairesinden yapılabilmekte.

Takie alınan borcu vergi dairesi trafik cezası taksitlendirme başvurusu için;

 • Öncelikle buradan kimlik bilgileriniz ya da e-devlet şifreniz ile internet vergi dairesine giriş yapınız ⇒ interaktif vergi dairesi girişi. Eğer giriş yapamadıysanız interaktif vergi dairesi girişi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra Taksitlendirme/Tecil Talep işlemleri (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) kısmından taksitlendirme yapmak istediğiniz borcu seçin ve ardından adım adım bilgileri doldurarak başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Ayrıntılı bilgi için vergi borcu taksitlendirmesi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme e-devletten nasıl yapılır ?

E-devletten taksitlendirme başvurusu yapılamamaktadır. Yukarıda trafik cezası nasıl taksitlendirilir kısmında da belirttiğimiz üzere bağlı olunan vergi dairesine başvuru yaparak ya da interaktif vergi dairesi üzerinden başvuru yapılabilir.

Trafik cezası taksit yapan bankalar hangileri ?

Trafik cezasının bankalar kanalı ile kredi kartına faizsiz olarak taksit ile ödenebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Ancak kart ile aşağıda belirtildiği şekilde peşin ödeme gerçekleştirdikten sonra mobil ya da internet bankacılığı kanallarından giriş yaparak ya da bankanız çağrı merkez aracılığı ile peşin ödemeyi aylık %1-2 aralığında faiz oranları ile taksite bölebilirsiniz.

Ehliyet cezası taksitlendirmesi nasıl yapılır ?

Yukarıda trafik cezası vergi borcu taksitlendirme işlemleri ve trafik cezaları taksit yapılıyor mu alt başlığı altında anlatılan tüm hükümler ehliyet için uygulanan cezai işlemler için de geçerlidir. Ehliyet için geçmiş trafik cezası taksitlendirmesini belirtilen hükümler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik cezasını ödemeden ehliyetimi alabilir miyim ?

Eğer ehliyetinize cezadan dolayı el konuldu ise borcu ödemeden ehliyetinizi iade alamazsınız. Borç taksitlendirildiğinde de iade yapılmamakta. Borcun tamamı ödendikten sonra iadesi sağlanabilmekte.

Trafik cezası nereye ödenir 2022

Ödeme işlemleri;

 • Tüm vergi dairelerinden,
 • Anlaşmalı banka şubeleri ile alternatif bankacılık kanalları olan mobil ya da internet bankacılık kanallarından,
 • PTT şubelerinden,
 • İnteraktif vergi dairesinden kredi kartı ile yapabilirsiniz.
 • Henüz ceza tebliğ edilmedi ve sistemde görünmüyorsa o zaman beyan ile trafik cezası ödemesi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek ödemeyi nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Trafik cezası yapılandırma 2022

Trafik cezalarının yeniden yapılandırma ve vergi affı kapsamında yapılandırılabilmesi ve faizlerin silinerek bir kısmından vazgeçilebilmesi için yasal düzenleme gerekir. Şu anda yeniden yapılandırma yasası yok ancak aktif bir yasa olursa bu kapsamda borçlarınızı yapılandırma için yapmanız gerekenler hakkında yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2