Ücretli Öğretmen Eksik Sigorta Tamamlaması Nasıl Yapılır ?

0

Ücretli öğretmen eksik sigorta tamamlama diğer adı ile ücretli öğretmenlik sigorta borçlanması işlemleri bu kapsamda öğretmenlik yapanların en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Ücretli öğretmenlerin sigorta durumu, eksik yatan günleri 30 güne tamamlama ve ücretli öğretmen sigorta hesaplama gibi konu hakkında sık sorulan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik sigorta var mı ?

Bu kapsamda en çok sorulan soruların başında ücretli öğretmenlikte sigorta yapılıyor mu sorusu gelmekte. Hizmet akdine tabi olarak ve ücret karşılığında çalışan herkes için olduğu gibi ücretli öğretmenlerin de Kanunen işe başlamadan önce sigorta girişlerinin yapılması ve çalıştıkları süre boyunca da çalıştıkları süre esas alınarak bildirimlerin yapılması zorunludur. Kısaca ücretli öğretmenler aşağıda ayrıntılı olarak da belirtileceği üzere 4/1-a yani SSK kapsamında sigortalı sayılırlar.

Ücretli öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılıyor ?

Peki ücretli öğretmenlik 4a mı sayılır 4c mi ? Ücretli öğretmenler 5510 sayılı Kanunun 4/a bendi eski adı ile SSK kapsamında sigortalı sayılır. Ücretli öğretmenlik sigorta türü SSK’dır. Bu kapsamda bildirilen hizmetler SGK Tescil ve Hizmet dökümünde 4/a hizmeti olarak görüntülenir.

Kadrolu öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılıyor ?

Peki kadrolu öğretmenler hangi sigortaya bağlı ? Kadrolu öğretmenler 5510 Sayılı Kanunun 4/c bendi kapsamında eski adı ile emekli sandığı kapsamında sigortalı sayılırlar. Sözleşmeli öğretmenlerin sigorta bildirimleri ise kadroya geçecekleri tarihe kadar 4/a yani SSK kapsamında bildirilir.

Ücretli öğretmen sigorta girişi nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenlik Sgk girişinin en geç çalışmaya başladığı tarihten 1 gün öncesinde ilçe milli eğitim Müdürlüğü tarafından SGK İşe giriş uygulaması üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. Pazartesi günü işe başlayacak olan ücretli öğretmenlik sigortası başlangıcı yine Pazartesi günü yapılabilir.

Ücretli öğretmenin sigortası artık tam yatıyor mu ?

Ücretli öğretmenlerin sigortası tam yatmıyor maalesef. Ay içerisinde çalıştıkları toplam saat esas alınarak günleri bildirilmektedir.

  • Ay içerisinde çalışılan her 7,5 saat 1 gün olacak şekilde ücretli öğretmen için hizmet bildirimi yapılır.
  • Haftalık 30 saat ayda ise 120 saat çalışan ücretli öğretmenin SGK’ya bildirilecek gün sayısı 16 gün olacaktır.

Bildirilen gün sayısına göre ücretli öğretmenlik maaşı hesaplama sayfamızdan ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Ücretli öğretmen sigortası 30 güne tamamlanır mı ?

Ücretli öğretmenler dilerlerse 30 günden az yatan hizmet sürelerini tamamlamak için primlerin ödendiği ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilir ve SSK kapsamında hizmetlerini 30 güne tamamlayabilir.

  • Bu şekilde başvuran ve primlerini 30 güne tamamlayanların isteğe bağlı tamamladıkları bu hizmet süreleri de ssk kapsamında sayılır.
  • Vergi kaydı ya da ÇKS yani çiftçilik kaydı olanlardan aynı zamanda faaliyetleri devam edenler SSK kapsamında tamamlayamaz. Bağkur kapsamında zaten zorunlu olarak 30 güne tamamlanması gerekir.

Ücretli öğretmenlik sigorta sorgulaması nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenlik kapsamında yatan sigorta hizmet sorgulamasını E-devlette;

  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden yapabilirsiniz. Buradan T.c. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ Ücretli öğretmen SGK sigorta sorgulama.
  • Giriş yaptıktan sonra SGK tüm hizmetler bölümünden bu kapsamda yatan hizmetleri görüntüleyebilirsiniz.

Ücretli öğretmen hastalanırsa rapor parası alabilir mi ?

Ücretli öğretmenlerin geçici iş göremezlik diğer adı ile istirahat raporu almaları durumunda;

  • Rapor süresince maaşları ödenmez.
  • Rapor aldığı tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün SSK primi yatmış olması ( başka işyerleri de dahil ) durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahatli olduğu sürece rapor parası ödemesi yapılır. Ne kadar rapor parası alabileceğinizi rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
  • Son 1 sene içerisinde 90 gün şartını sağlayamayanlara rapor parası da ödenmez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.