Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2021

0

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması öğretmenin girdiğini toplam ders saati ve her dönem için belirlenen ek ders ücretleri esas alınarak yapılmakta. 2020 yılı  itibariyle ücretli öğretmen olarak göreve başlayanlar alacakları toplam maaş miktarını ve ek ders tutarlarını da araştırmaya başladı.

Bu yazımızda ücretli öğretmenler için maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı, ek ders ücretleri ve ücretli öğretmenlik hesaplama işlemleri, ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Ücretli öğretmenlik maaşı ne zaman yatar sık sorulan soruların başında gelir. Ücretli öğretmen maaşları ayın 15’inden önce ödenmez. Sebebi de yukarıda belirttiğimiz gibi 15-14’ü arasında geçen süreler için maaş ödeniyor olması. Ayın 14’ü gün sonu okul müdürü ücretli öğretmenin 15-14’ü arasında geçen sürede girdiği ders saati toplamını Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderir. Milli eğitim bildirilen ders saati toplamını esas alarak ücretli öğretmenlik ücret hesaplaması yapar ve onaydan sonra bankaya yollar. Bu süreç en erken 2-3 gün sürdüğünden genelde maaşlar 15-20’si arasında bir tarihte ödenmekte. Kesin bir tarihi yok yani.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Yukarıda ne zaman yatar kısmında da ayrıntılı anlatıldığı üzere maaş hesaplaması yapabilmek için ayın 15’i beklenmekte. Bu yüzden maaşların memur maaşları ile birlikte ödenmesi mümkün olmamakta.

Ücretli ogretmen işsizlik maaşı alır mı ?

Peki İşsizlik ödeneği alma şartlarından birisi de malumunuz üzere işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıllık süre içerisinde en az 600 gün işsizlik priminin ödenmiş olması. Ücretli öğretmenler için Milli Eğitim Müdürlükleri işsizlik primi ödemekten muaftır.Hal böyle olunca işten çıkış yaptıktan sonra ücretli öğretmenlerin işsizlik ödeneği alma hakları bulunmamaktadır. Ücretli öğretmen işsizlik maaşı alabilir mi konusunda Daha ayrıntılı bilgi için ücretli öğretmenlere işsizlik maaşı ödenir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor 2021 ?

Bu bağlı olunan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anlaşmasına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Genel olarak Halkbank, Deniz Bank, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank aracılığı ile maaş ödemeleri yapılmakta.

Ücretli öğretmenlik maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenin net maaşı ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen süre içerisinde girdiği ders saati toplamının belirlenen ücretli öğretmen ders ücreti ile çarpılması sonucu hesaplanır. Kamu Kurumlarında ayın başı 15’i sonu da 14’ü olduğundan ücretli maaş hesaplaması yapılırken bu süre aralığında geçen ders saatleri ek ders ücreti ile çarpılarak alınacak net maaş yapılır.

Ücretli öğretmen maaşı hesaplama 2021

01 Ocak 2021 tarihinden itibaren ek ders ücretleri zamlanacak. Dolayısıyla ücretli öğretmenler de 01 Ocak 2021 tarihinden sonra daha fazla maaş alacaklar. 2021 için ek ders ücretleri ve  ücretli öğretmen ek ders hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 01 Ocak 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arası ücretli öğretmen saat ücreti: 20,10 TL.
  • 01 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası ücretli öğretmen ders saati ücreti net olarak :21,20 TL.
  • Bu durumda tam olarak derse giren bir ücretli öğretmenlik maaşı 2021 yılı için net olarak ortalama 2400 TL civarında olacaktır.

Ücretli öğretmen Gss öder mi ?

Ücretli öğretmenlerin prim gün sayısı 30 gün üzerinden ödenmemekte. Ay içerisinde prim gün sayısı 20’den az yatıyorsa ve kişinin bakmakla yükümlü olarak eşi, anne ya da babası üzerinden sosyal güvencesi de yoksa GSS kapsamında kalan günleri 30 güne tamamlamak zorunlu. Güvence varsa zorunlu değil.Prim gün sayısının 20 günden fazla bildirildiği dönemler için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Aylık genel sağlık primleri için genel sağlık sigortası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik maaş düzenlemesi 2021

2021 yılı başında Milli Eğitim Bakanı ücretli öğretmen maaşları ile ilgili ücretli öğretmen maaş düzenlemesi yapılacağını, bu kapsamda çalışanların kadrolu öğretmenlere yakın bir ücretli öğretmenlik maaşları alabilmesi için adımların atılacağını açıklamıştı. Ancak geçen sürede maaşlar ile ilgili hiç bir düzenleme olmadı. 2021 için düzenleme olur mu bekleyip görmek lazım.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.