Ücretli Öğretmenlere İşsizlik Maaşı Ödenir mi ?

Ücretli öğretmenlere işsizlik maaşı ödenir mi ? Ücretli öğretmenlik yaparken çeşitli nedenlerle işten ayrılanlar ya da eğitim döneminin sona ermesinden dolayı çıkışı yapılanların merak ettikleri soruların başında işsizlik ödeneği alıp almayacakları gelmektedir. Bu yazımızda hem ücretli öğretmenlik yapanların işsizlik ödeneğinden yararlanıp yararlanamayacağı ve ücretli öğretmenlik bitince işsizlik maaşı konusu hakkında merak edilen bazı soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenlik maaşları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ek ders ücretleri üzerinden hesaplanır. Belirlenen ek ders ücreti ayın 15’i ile 14’ü arasında girilen ders saati ile çarpılarak ödenecek net ücretli öğretmen maaşları hesaplanmaktadır. Güncel ek ders ücretleri üzerinden vekil öğretmen maaşını öğrenmek, ücretli öğretmen brüt maaşını hesaplamak için hemen ücretli öğretmen maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Temelde işsizlik maaşı alabilmenin şartları aşağıdaki gibidir. Bu şartları anlamak ücretli öğretmen işsizlik maaşı alabilir mi sorusunun cevabını bulmak için bize yardımcı olacaktır. Aranan şartlar şu şekildedir;

  • Kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılışın yapılmış olması,
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 120 gün çalışmış olması,
  • Son 3 yıl içerisinde de en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekmektedir.

Vekil öğretmenlik yapanların SGK belge kodu “13-tüm sigorta kollarına tabi olup işsizlik sigortası primi kesilmeyenler”  ile verilmektedir. Bu belge türünde ise brüt maaş üzerinden ne işverenden yani ne Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ne de ücretli öğretmenden işsizlik primi kesilmemekte. Hal böyle olunca ücretli öğretmenlik süreleri işsizlik primi için gerekli olan 600 gün hesabında dikkate alınmamakta ve ücretli öğretmenlik işsizlik maaşından yararlanamamaktadır.

Eğer ücretli öğretmenlikten ayrılmadan önceki son üç sene içerisinde 600 gün işsizlik primi ödendiyse bu durumda işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Aksi halde yararlanamazsınız. Güncel işsizlik ödeneği tutarları ve başvuruda izlenecek yol ile tüm detaylara işsizlik maaşı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik sigortası primi kesilmeyenler işsizlik maaşı alabilir mi ?

İşten kendi isteği ile ayrılan ya da işveren tarafından çıkışı verilen bir sigortalının işsizlik ödeneğinden yararlanabilmeleri için son 3 sene içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigorta primi ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Adına isşizlik primi hariç diğer primler ödenmiş olsa bile işsizlik primi ödenmeyen sigortalılar işsizlik sigortası kapsamında işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

Ücretli öğretmenlik istifa dilekçesi

Ücretli öğretmenlikten istediğiniz zaman istifa edebilir ve ayrılabilirsiniz. Eğer ücretli öğretmen istifa etmek istiyorsanız aşağıdaki gibi örnek bir dilekçe ile bağlı olduğunuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  • ……………. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne,
  • Müdürlüğünüze bağlı ……………. okulunda …./…./….. tarihinden beri ücretli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Görevimden ………………. nedeni ile ayrılmayı talep ediyorum. …../…/…… tarihi itibariyle çıkışımın yapılmasını arz ederim. 

İstifa eden işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ücretli öğretmenlik konusu ile ilgisi olmasa da işsizlik ödeneği hakkında sıkça sorulan sorulardan birisi de ücretli öğretmenlikten istifa durumunda isşizlik maaşının alınıp alınamayacağı konusu. İşsizlik maaşında temel şart kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkmış olmasıdır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Örneğin askerlik nedeni ile, sağlık nedenleri ile ve ya işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı gibi sebeplerle kendi isteği ile ayrılanlara tazminat ödenmesi gerekmektedir.

Ücretli öğretmen kısa çalışma ödeneği alabilir mi ?

Peki ücretli öğretmen kısa çalışma ödeneği alır mı ? Bildiğiniz üzere 2020 yılında ülkemizde de görülen Covid 19 pandemisi nedeni ile faaliyetini tamamen durduran ya da kısmen azaltan işyerlerinde çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenmekte. Pandemi nedeni ile okulların tatil olması ücretli öğretmenlerin de mağdur olmalarına neden olmuştu. Ancak sonrasında yapılan düzenleme ile pandemi tatili boyunca ücretli öğretmenlerin maaşları tam olarak ödenmişti.

Ücretli öğretmenler hem işsizlik primine dahil olmadığından hem de pandemi nedeni ile faaliyetine ara veren mücbir sebep kapsamındaki işyerlerinde çalışmadıklarından kısa çalışma ödeneğinden yararlanamamaktadırlar. Kimlerin yararlandığı, başvuruda izlenecek yol ve tüm detaylara kısa çalışma ödeneği nasıl alınır başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ücretli öğretmenler pandemi yardımı alabilir mi ?

Pandemiden dolayı muhtaç olan kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 1000 lira yardım yapılmaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmakta ve gerekli şartları sağlayanlara yardım ödemeleri evde yapılmakta. Burada aranan şart ise muhtaçlık kriteri. Genellikle aynı hanede yaşayan kişilerin gelirleri esas alınarak net geliri asgari ücretin 1/3’ü olanlara ödenmekte. Eğer kişi başı hane geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında ise e-devlet üzerinden pandemi yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Usta öğreticiler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Usta öğreticiler de ek ders karşılığında MEB tarafından görevlendirilen kişilerdir. Bu kişilerin de aynen ücretli öğretmenler gibi işsizlik primi ödemesi yapılmamakta ve işsizlik prim ödemesinden muaf olmaktadırlar. Dolayısıyla usta öğreticilik süresince ödenen sigorta primleri son 3 yıl içerisindeki 600 günlük sigorta prim günü hesaplamasına dahil edilmemekte.

 

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2