Üniversite Öğrencisi Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanır ?

Üniversite öğrencisi sağlık sigortası. Üniversiteye başlayan çocukların ve ebeveynlerin en çok araştırdığı konuların başında üniversite öğrencileri sağlıktan nasıl yararlanır sorusu gelmektedir. Üniversite öğrencilerinin sağlık güvencesi eskiden üniversiteler tarafından sağlanırken şimdi ise sistem tamamen değişti. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin sigortası var mı, üniversite öğrencisiyim sigortam yok ne yapmalıyım gibi üniversite öğrencilerine sağlık sigortasından yararlanması konusunda sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri sigortalı mı ?

Sağlık sigortası üniversite öğrencisi için önem arz eden konuların başında gelmektedir. Üniversitede öğrenim gören çocuklar annenin ya da babanın sosyal güvencesi üzerinden sigortalı olmaktadırlar. Üniversite tarafından öğrencilere sağlık sigortası yapılmamaktadır. Üniversite sigortadan yararlanmak için şartlar ve aranan yaş şartı aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Öğrencinin sosyal güvencesi nedir ?

Öğrencinin devlet tarafından bazı istisnalar haricinde kendi adına ya da üniversite tarafından sağlanan bir sosyal güvencesi yoktur. Anne ya da baba sigortalı ise öğrenci de 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ya da babasının sigortası kapsamında sağlıktan yararlabilmektedir.

Üniversite öğrencisi Sgk’dan yararlanma şartları nelerdir ?

Üniversite öğrencileri sağlık sigortasından yararlanma şartları şunlardır;

  • Öğrencilik durumunun aktif olması,
  • 25 yaşın tamamlanmamış olması.
  • Anne ya da babanın aktif sosyal güvencesinin olması.

***Üniversiteden mezun olan çocuklar da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanabilmektedir. Bu kapsamda mezuniyet tarihinden itibaren sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak başlatılmaktadır. Ayrıca SGK’ya başvurulmasına gerek yoktur. Ancak anne ya da babanın güvencesi yoksa bu durumda çocuk yine mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreli ve 25 yaşını geçmemek şartı ile sağlıktan yararlanabilmektedir. Bu kapsamda sağlık hizmeti 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında yani yeşil kart kapsamında ücretsiz olmaktadır. Eğer bu durumda iseniz yeşil kart kapsamında sgk öğrenci sigortası açtırmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için babanın sigortasından yararlanma yaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenci sigortası nasıl yapılır ?

Üniversite kaydı varsa ve aktif öğrencilik varsa;

  • Yök tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na öğrencilik bilgileri elektronik ortamda gönderilmektedir.
  • Bu bilgilere istinaden eğer anne ya da babanın aktif sosyal güvencesi varsa çocuğun sağlığı da Yök tarafından gönderilen kayda istinaden otomatik olarak başlamaktadır.
  • Öğrencilik aktif olduğu, 25 yaş tamamlanmadığı ve anne/babanın da güvencesi aktif olduğu sürece çocuğun sağlığı Sgk üniversite öğrencisi sigortası kapsamında açık olmaktadır.

Eğer öğrencilik aktif olmasına, anne ve ya babanızın sigortası da aktif olmasına rağmen SGK müstehaklık sorgulaması yaptığınızda eğer aktif sosyal güvenceniz görünmüyorsa bu durumda en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek bunu düzelttirmeniz gerekmektedir.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri Sgk’dan nasıl yararlanır ?

25 yaşını dolduran öğrenci sağlık sigortası kapsamında artık anne ya da babasından yararlanamaz. Eğer sigortalı çalışmayacaksa, bağkur ya da herhangi bir kapsamda güvence yoksa bu durumda genel sağlık sigortası kapsamına geçiş zorunludur. Aşağıda bu kapsama nasıl geçiş yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Gss 25 yaş üstü öğrenci için nasıl açılır ?

25 yaş üstü öğrenci SGK başlatmak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz.

  • Genel sağlık sigortasında iki ayrı sistem vardır.
  • Birinci sistemde gelir testine başvurmadan sisteme dahil edilirsiniz. 60g kapsamında sigortalılık olarak tanımlanır. Gelir testine başvurmadan bu kapsamda GSS başlatabilirsiniz. Brüt asgari ücretin %3’ü oranında aylık olarak prim ödemek suretiyle sağlıktan yararlanırsınız. GSS primi ne kadar sayfamızdan hem nasıl başvuru yapabileceğinizi hem de aylık primleri öğrenebilirsiniz.
  • İkinci sistem ise 60/C-1 yani yeşil karttır. Eğer geliriniz yoksa, hane halkı geliri de düşükse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak gelir testi yaptırabilirsiniz. Gelir testi başvuru sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olurca gelir seviyesi 60/C-1 yani yeşil kart olarak belirlenir ve prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz. SGK yeşil kart başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek yeşil kart nasıl alınır hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencisi sağlık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını, üniversite öğrencisi sigorta sorgulamasını E-devletten yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK müstehaklık sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır, provizyon alabilir.” yazıyorsa sağlığınız açık demektir. Aksi durumda kapalı demektir. Bu durumda bir an önce bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.

Üniversite hastaneleri öğrencilere ücretsiz mi ?

Üniversite öğrencisi babasının sigortasından ya da annesinin sigortasından yararlanamıyorsa yani üniversite öğrencisi genel sağlık sigortası aktifliği yoksa üniversite hastanelerinde ücretsiz muayene olamamaktadır. Eskiden üniversite hastaneleri kendi öğrencisi olması, anne ya da babasının aktif güvencesi olmaması kaydı ile sağlık hizmetini ücretsiz verirken son düzenleme ile bu uygulama kaldırılmıştır.

Üniversite öğrencisi sigortalı çalışabilir mi ?

Peki Üniversite okuyan öğrenciye sigorta yapılır mı ? Üniversite öğrencilerinin Kanunen sigortalı olmalarında engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öğrenci burs, yardım ya da destek gibi ödemeler alıyorsa bu yardım ya da burslardan bazıları sigortalı olması halinde kesilebilmektedir. Bu nedenle giriş yapılmadan önce bunların teyit edilmesinde yarar olacaktır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1