Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Vergi borcu sorgulaması hakkında tüm detaylar yazımızda. Ülkemizde milyonlarca insanın merak ettiği konulardan birisi de vergi borcum var mı, varsa nasıl sorgulayabilirim, sorusudur. Bu yazımızda vergi borcu nasıl sorgulanır, nerelerden öğrenebilirim gibi kafanızda oluşan soruların cevaplarını vereceğiz. Vereceğimiz cevaplardan her biri size yol gösterici olacaktır. Vergi borçlarınızın artmadan öğrenerek ödemenizi yapmanızın kolay yollarını öğrenmek için yazımızı tavsiye ediyoruz.

Vergi borcu nasıl sorgulanır ?

Vergi borcunuzu belli başlı 3 yöntemle öğrenebilirsiniz. Yazımızda bu yöntemleri ayrıntılı olarak sizlere açıklamaya çalışacağız.  Bu yöntemler şunlardır;

 • İnteraktif Vergi Dairesi yoluyla
 • E-devlet üzerinden
 • Vergi dairesi vasıtasıyla
 • Bu üç yöntemden ilk ikisi diğerine göre daha kolay ve daha avantajlıdır. Çünkü bu yöntemler dijital ortamdan kolayca yapılabilmektedir.

İnteraktif  vergi dairesinden borç sorgulaması nasıl yapılır ?

İnteraktif vergi dairesi kullanılarak vergi borcunuzu sorgulamak isterseniz bunun için;

 • Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan interaktif vergi dairesi girişi adresine girmeniz gerekmektedir.
 • Bu siteye giriş yaptığınızda önünüze açılan sayfada sol kısımda size ait bilgileri girmek için size iki yol sunulacaktır.
 • Bunlardan birisi kullanıcı girişidir. bu girişi yapabilmeniz için daha önceden vergi dairesinden şifre almanız gerektiğinden ben size ikinci giriş yolu olan e-devlet şifresi ile interaktif vergi dairesine girişi öneriyorum.
 • Bu ekrandan e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra size özel sayfa açılacaktır.  Sayfanın sol kısmında 3.ana başlık olan ödeme ve borç işlemine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra karşınıza gelen borç ödeme ve detay yazısına tıklamanız durumunda vergi dairesine olan vadesi gelmemiş ve vadesi geçmiş tüm borçlarınızı öğrenebilirsiniz.
 • İnteraktif vergi dairesinin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı ile ilgili yazımızı da arzu ederseniz interaktif vergi dairesi nasıl kullanılır başlığı altında okuyabilirsiniz.

E devletten vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

E-Devlet ile Vergi Borcu Sorgulama size önereceğimiz diğer bir yoldur.

 • E-Devlet şifreniz ile e-Devlet sisteminden vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ana sayfada yer alan https://www.turkiye.gov.tr  linkini tıklamanız gereklidir.
 • Açılan giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gereklidir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne giriş yapmanız ardından da Gelir İdaresi Başkanlığını bulmanız gereklidir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığının alt hizmetlerinden vergi borcu sorgulama seçeneğini seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Vergi dairesinden vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi borcunun öğrenilmesinde en son yöntem vergi daireleridir.

 • Vergi dairesine bizzat borçlu olan şahıs Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile giderek vergi borcu hakkında bilgi sahibi olabilir.
 • Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus borçlunun bizzat kendi başvurusudur. Çünkü vergi dairesinde bir vatandaş diğer şahısların borç sorgulamasını yaptıramaz.
 • Vergi dairesi çalışanları da bir vatandaşın borcunu başka bir vatandaşa söyleyemez.
 • Vergi dairesi personelinin borçla alakasız kişiye borç bilgilendirmesi yapması Vergi Usul Kanunun beşinci maddesi uyarınca yasaktır.
 • Çalışan böyle bir durumda vergi mahremiyetini ihlal etmiş olur.
 • Vergi borcunuzu zamanında ödemeniz ve sorgulamalarınızda vergi borcunuz bulunmamaktadır yazısıyla karşılaşmanızı dileriz.

Ölen kişinin vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Vefat eden kişilerin vergi borcu sorgulamasını bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden yapabilirsiniz. Ölüm tarihi itibariyle e-devlet şifresi ve diğer yetkileri sistem tarafından iptal edileceğinden online sorgulama yapamazsınız.

Araç vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

İnteraktif vergi dairesine giriş yaptığınızda ya da e-devlet üzerinden bağlandığınızda ana sayfada araçlarınıza ilişkin vergi borçlarınız da çıkacaktır. Buradan araçlarınıza ilişkin MTV ve diğer borç sorgulamalarınızı yaparak kredi kartı ile online ödeme sağlayabilirsiniz.

Plakadan araç borç sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden ya da direkt yukarıda vermiş olduğumuz bağlantı üzerinden interaktif vergi dairesine giriş yaptığınızda araca ait borçlarınız aracın plakası ile birlikte görüntülenmiş olacaktır. Bunun dışında sadece plaka ile araç borç sorgulaması yapılamamaktadır. Eğer elinizde plaka varsa ve plaka ile sorgulama yapacaksanız o zaman bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir.

Vergi borcu ödeme e-devletten nasıl yapılır ?

Ödeme işlemlerini online olarak kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz e-devlet menüsünden ya da interaktif borç sorgulama sisteminden sorgulama yaptıktan sonra Öde kısmından ödemek istediğiniz borçları ödeyebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1