Vergi Borcu Taksitlendirme 2022

Vergi borcu taksitlendirme işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ticari,Zirai ve mesleki kazançları nedeniyle vergi kaydı olan şahıs yada şirketler zaman zaman ödemelerinde güçlük yaşamaktadırlar. Bu güçlüğü aşabilmek için de çeşitli yollar aramaktadırlar. Bu ödemeler arasında devlete olan vergi ödemeleri de önemli yer kaplamaktadır.

Vergi borcu nasıl taksitlendirilir başlıklı bu yazıda vergi taksitlendirmesinin belli şartları, Hangi vergi türlerinin taksitlendirmeye alındığı ve hangilerinin taksitlendirmeye alınmadığı, e-haciz taksitlendirme işlemleri,  vergi ve araç borcu taksitlendirme ödemelerinin ve faizlerinin nasıl olduğu konusunda bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Vergi borcu taksitlendirilir mi ?

Son ödeme süresi geçmiş tüm vergi borçları 6183 Sayılı Kanun gereği taksitlendirilebilir. Vergi dairesi borç taksitlendirmesi için başvurular bağlı olunan Vergi dairesine ya da interaktif vergi dairesi üzerinden online yapılır. Vergi borçları taksitlendirme işleminde mevcut borcun faizine ilave olarak ayrıca taksitlendirme faizi de ilave edilir. Aşağıda detaylar verilmiştir. Ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olup olmadığını öğrenmek, vergi dairesine olan tüm borçlarınızı sorgulamak için hemen vergi borcu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Vergi Borçları Taksitlendirilebilir ?

Vergi türlerinin bir çoğu bu taksitlendirme kapsamına girmektedir.

 • Gerçek kişiler için Yıllık Gelir Vergisi, Stopaj,
 • Kurumlar vergisi mükellefleri için Kurumlar vergisi, stopaj,  bu kanun ile taksitlendirilebilen vergi türleridir.
 • Süreksiz mükellefler için ise Motorlu taşıtlar vergisidir.
 • KDV ise daha önce taksitlendirmeye girmezken daha sonra bu vergi türü de taksitlendirme kapsamına alınmıştır.
 • Taksitlendirilemeyen  ve yaygın olarak karşılaşılan vergi ve harçlar şunlar: geçici vergi, özel tüketim vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, harçlardır.

Vergi taksitlendirme nasıl yapılır ?

Ödemeler konusunda zorluğa düşen mükelleflere bir kanunla daha kolaylık getirmiştir. Bu kolaylığı ise 6183 sayılı kanunun 48.maddesinde düzenlenmiştir. Borcun vadesinde ödenmesi, haciz uygulanması veya haczolunmuş malların paraya çevrilmesi borçluyu çok zor duruma düşürecekse, bazı kamu alacakları tecil edilerek taksitlendirilebiliyor.

Taksitlendirme yapmak için Vergi Dairelerine tecil ve taksitlendirme talep formu ile başvuru yapabilir ya da aşağıda belirtilen yolu izleyerek online başvuru yapabilirsiniz.  Başvuru formunu vergi dairesi müdürlüklerinden de temin edebilirsiniz. Vergi dairesi müdürlükleri şirketlerde, işletme defteri tutanlarda ve bilanço defteri tutanlarda likidite durumunu değerlendirerek size gerekli kolaylığı sağlamaktadır.

İnternetten vergi borcu taksitlendirme başvurusu

Son ödeme vadesi geçmiş vergi, MTV, araba, KDV gibi vergi dairesine olan tüm borçların taksitlendirme başvurusunu internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.  İnteraktif vergi dairesi üzerinden geçmiş vergi borcu taksitlendirmesi yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan e-devlet ya da kullanıcı şifreniz ile uygulamaya giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Taksitlendirme/Tecil Talep işlemleri (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) menüsüne giriş yapınız.
 • Burada taksit kapsamında olacak borçlar ekranda görünür.
 • İlgili borçları seçip devam ederek taksitlendirme ilk başvurunuzu online yapabilirsiniz.

Taksitlendirmede Faiz Oranı Ne kadar ?

Güncel olarak faiz oranı yıllık % 15 civarıdır. Vergi borcunu taksitlendirmede hesaplanacak faiz oranı mevcut borcunuza yıllık olarak bu faizin uygulanması ile bulunur. Örneğin gecikme zammı ve faizi ile birlikte 1000 TL borç varsa ve 12 taksit yaparsanız %15 yıllık faiz oranı ile bu borcu yaklaşık 1150 TL olarak ödersiniz.

Vergi Borçları Taksitlendirilirken Teminat İstenir mi ?

Tecil ve taksitlendirme ancak tecil edilen borç için teminat gösterilmesi halinde mümkün. Borç tutarının 50 bin lirayı aşmaması durumunda teminat aranmıyor. Bu tutarın üzerindeki borçlarda ise bu tutarı aşan kısmın yarısı kadar teminat gösterilmesi gerekiyor.

Taksitlendirilen Vergi Borcu Ödenmezse ne olur ?

Taksitlendirme yaptığınız borcun taksitlerini zamanında ödemediğiniz takdirde taksitlendirmeniz bozulacaktır ve bütün borçlar muaccel yani vadesi geçmiş borca dönüşecektir.

Bu durumda vergi dairesi bu borcu tahsil etmenin yollarına başvuracaktır. Yani E-Haciz, araç haczi ve borcun büyüklüğüne göre gayrimenkul haczi uygulanabilir. Size taksitlendirme sonrası borçlarınız zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

Kdv taksitlendirme 2022

Son ödeme vadesi geçmiş, gecikme zammı ve faizi uygulanmış olan Vergi Dairesi Katma Değer Vergisi borçlarınızı da 6183 Sayılı Kanun ile ve yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda taksitlendirebilir ve 36 aya kadar taksitlendirip eşit taksitler ile ödeyebilirsiniz.

MTV borcu taksitlendirme 2022

Motorlu Taşıtlar vergisi ya da araç bandrolü de denilen vergi taksitlendirildikten ve geçmiş mtv borcu taksitlendirme ilk taksidi ödedikten sonra aracınızı TüvTürk muayene istasyonlarına götürebilirsiniz ve aracın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ancak eğer MTV borcunuz taksitlendirilmişse noter aracılığıyla satış yapamazsınız.

Araç vergi borcu taksitlendirme 2022

Araca ilişkin ödeme vadesi geçmiş MTV borcu varsa araçların muayenesini yaptıramazsınız. Muayene yaptırmak için araç vergisi taksitlendirmeniz ya da tamamını ödemeniz gerekiyor. Araç vergi taksitlendirme işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylar yukarıda anlatılmıştır. İnteraktif vergi dairesi üzerinden de araba vergi borcu taksitlendirme başvurusu yapabilirsiniz.

Mtv taksitlendirme nasıl yapılır 2022

Son ödeme vadesi geçmiş olan motorlu taşıtlar vergisi borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Geçmiş motorlu taşıtlar vergisi taksitlendirmesini yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

E-haciz vergi borcu taksitlendirme 2022

Ödeme süresi geçmiş vergi borçlarında Vergi Dairesinin ilk yaptırımı elektronik haciz yani banka hesaplarına haciz konulmasıdır. Bu süreçte banka hesabınızda parasal bir işlem yapamazsınız ve bloke konulur. E-haczin kaldırılması için ise borcun tamamını ödemeniz ya da e haciz taksitlendirme yapmanız gerekiyor. E-Haciz nedir, nasıl kaldırılır konularında daha detaylı bilgi için hemen  E-haciz nasıl kaldırılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi borcu taksit ödemesi nasıl yapılır ?

Vergi dairesi taksitlendirme işlemini yaptıktan sonra 6183 tecil ve taksitlendirme ödemelerinizi ;

 • Bağlı olduğunuz Vergi Dairesi veznelerine,
 • Anlaşmalı banka şubeleri ve ya alternatif bankacılık kanallarından,
 • PTT şubelerinden taksitlendirilmiş vergi borcu ödemesi yapabilirsiniz.
 • Ayrıca interaktif vergi dairesinden online olarak da vergi taksitlendirme ödemesi yapabilirsiniz.

Vergi borcu affı 2022

Vergi borcu taksitlendirme ile yeniden vergi yapılandırma birbirinden farklı şeylerdir. Borçlarınızı yeniden yapılandırmak ve vergi borcu yapılandırma başvurusu yapmak üzere vergi affı çıkacak mı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mtv borcu yapılandırma

Motorlu taşıtlar vergi borçlarınızı yeniden yapılandırma yasası kapsamında yapılandırabilir, gecikme zammı ve faizi sildirerek ana para üzerinden 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Yukarıda bağlantısı verilen vergi affı yazımızdan yeniden yapılandırma ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3